phpList 2.11.X - en to ja translation catalogue (2000 entries)

en: Profile links in test campaigns only work when you are logged in as an administrator.
ja: テストモードのプロフィールリンクは管理者としてログインしたときにだけ機能します。

en: You are logged in as administrator (%s) of this phpList system
ja: あなたは管理者（%s）としてこのシステムにログインしています。

en: You are therefore offered the following choice, which your subscribers will not see when they load this page.
ja: あなたには次の選択肢があります。これは、購読者には見えません。

en: Go back to admin area
ja: 管理ページへ戻る

en: Please choose
ja: 選択してください

en: Make this subscriber confirmed immediately
ja: この購読者をただちに承認済みとする

en: Send this subscriber a request for confirmation email
ja: この購読者に確認メールを送る

en: Subscriber removed from Blacklist for manual confirmation of subscription
ja: 購読者は購読承認を行ったためブラックリストから削除されました。

en: Subscriber has been removed from blacklist
ja: 購読者はブラックリストから削除されました。

en: Forwarded receiver requested blacklist
ja: 転送先の受信者がブラックリストをリクエストしました。

en: "Jump off" used by subscriber, reason not requested
ja: 購読者が"Jump off"を使用しました。理由はリクエストされませんでした。

en: "Jump off" set, reason not requested
ja: "Jump off"が設定されました。理由はリクエストされませんでした。

en: When testing the phpList forward functionality, you need to be logged in as an administrator.
ja: phpListの転送機能をテストするときは管理者としてログインする必要があります。

en: Message Forwarded
ja: メッセージが転送されました

en: %s has forwarded message %d to %s
ja: %s がメッセージ %d を %s へ転送しました。

en: %s tried forwarding message %d to %s but failed
ja: %s がメッセージ %d を %s へ転送しようとしましたが失敗しました。

en: Forward request from invalid user ID: %s
ja: 不正なユーザーID %s から転送リクエストがありました。

en: This page can only be called from the commandline
ja: このページはコマンドラインからのみ呼び出されます。

en: Failed
ja: 失敗

en: You do not have enough privileges to view this page
ja: あなたはこのページをみるための十分な権限をもっていません。

en: Select another list
ja: 他のリストを選択

en: Bounces on
ja: 配送エラー:

en: Subscriber address
ja: 購読者メールアドレス

en: Total bounces
ja: 配送エラー合計

en: All draft campaigns deleted
ja: すべてのキャンペーン下書きが削除されました。

en: campaigns deleted
ja: キャンペーンが削除されました。

en: campaign deleted
ja: キャンペーンが削除されました。

en: Campaign deleted
ja: キャンペーンが削除されました。

en: start a new message
ja: 新しいキャンペーンを開始

en: Start a new campaign
ja: 新しいキャンペーンを開始

en: Choose an existing draft campaign to work on
ja: キャンペーン下書きを選択してください

en: Draft campaigns
ja: キャンペーン下書き

en: entered
ja: 作成日時

en: age
ja: 作成から

en: del
ja: 削除

en: delete all
ja: すべて削除

en: Please select the lists you want to send your campaign to
ja: キャンペーンを送信するリストを選択してください

en: Please select the lists you want to exclude from this campaign
ja: このキャンペーンから除外したいリストを選択してください。

en: The campaign will go to users who are a member of the lists above,     unless they are a member of one of the lists you select here.
ja: ここで選択したリストのメンバーでない限り、キャンペーンは上記のリストのメンバーへ送信されます。

en: Your database is out of date, please make sure to upgrade
ja: データベースが古いバージョンのままです。アップグレードしてください。

en: Your version
ja: あなたのバージョン

en: phplist version
ja: <a href="http://www.phplist.com">phpList</a> バージョン

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Database has not been initialised
ja: データベースは初期化されませんでした。

en: go to
ja: 続けるためには

en: Initialise Database
ja: データベースの初期化

en: to continue
ja: に行ってください。

en: Continue Configuration
ja: 設定を続ける

en: Continue the Configuration process of phpList
ja: phpListの設定処理を続ける

en: Send a campaign
ja: キャンペーンを送信

en: Start or continue a campaign
ja: キャペーンの開始または編集

en: Manage Campaigns
ja: キャンペーンの管理

en: View current campaigns
ja: 現在のキャンペーンを見る

en: Manage Subscribers
ja: 購読者の管理

en: Search, edit and add Subscribers
ja: 購読者の検索、編集、追加

en: View Statistics
ja: 統計を見る

en: View statistics
ja: 統計を見る

en: Main
ja: メイン

en: Manage Lists
ja: リストの管理

en: View, edit and add lists, that your subscribers can sign up to
ja: 購読者がサインアップできるリストを閲覧、編集、追加

en: users
ja: 購読者

en: List all Users
ja: すべての購読者を表示する

en: import
ja: インポート

en: Import Users
ja: 購読者のインポート

en: export
ja: エクスポート

en: Export Users
ja: 購読者のエクスポート

en: reconcileusers
ja: 購読者の調整

en: Reconcile the User Database
ja: ユーザーデータベースの調整

en: List and user functions
ja: リストとユーザー機能

en: configure
ja: 設定

en: Configure
ja: 設定

en: attributes
ja: 属性

en: Configure Attributes
ja: 属性設定

en: Control values for
ja: コントロール値：

en: spage
ja: 購読申込ページ

en: Configure Subscribe Pages
ja: 購読申込ページを設定する

en: Configuration Functions
ja: 設定機能

en: admins
ja: 管理者

en: Add, edit and remove Administrators
ja: 管理者の追加、編集および削除

en: adminattributes
ja: 管理者属性

en: Configure Attributes for administrators
ja: 管理者属性の設定

en: Administrator Functions
ja: 管理者機能

en: send
ja: 送信

en: Send a Message
ja: メッセージを送信する

en: preparesend
ja: メッセージの準備

en: Prepare a Message
ja: メッセージの準備

en: sendprepared
ja: 準備済メッセージの送信

en: Send a Prepared Message
ja: 準備済メッセージの送信

en: templates
ja: テンプレート

en: Configure Templates
ja: テンプレートの設定

en: messages
ja: メッセージ

en: List all Messages
ja: すべてのメッセージのリスト

en: processqueue
ja: キューの処理

en: Process the Message Queue
ja: キューの処理

en: warning
ja: 警告

en: You have set TEST in config.php to 1, so it will only show what would be sent
ja: config.phpでTESTを1に設定している場合は、送信することを表示するだけになります。

en: processbounces
ja: 配送エラーの処理

en: Process Bounces
ja: 配送エラーの処理

en: bounces
ja: 以上の配送エラー

en: View Bounces
ja: 配送エラーの閲覧

en: Message Functions
ja: メッセージ機能

en: Plugins
ja: プラグイン

en: setup
ja: セットアップ

en: Setup
ja: セットアップ

en: upgrade
ja: アップグレード

en: dbcheck
ja: データベースチェック

en: Check Database structure
ja: データベース構造のチェック

en: eventlog
ja: イベントログ

en: View the eventlog
ja: イベントログをみる

en: admin
ja: 管理者

en: Change your details (e.g. password)
ja: 詳細を変更（例：パスワード）

en: System Functions
ja: システム機能

en: Database structure
ja: データベース構造

en: Table
ja: テーブル名

en: real name
ja: 実体名

en: exist
ja: 存在

en: ok
ja: OK

en: index
ja: インデックス

en: unique
ja: ユニーク

en: category
ja: カテゴリー

en: check
ja: 確認

en: requeue
ja: 再キュー

en: Stalled
ja: 機能停止

en: still to process
ja: 処理中です。

en: sent
ja: 送信済み

en: Processing
ja: 処理中

en: msgs/hr
ja: 通/時

en: Invalid value for email address
ja: メールアドレスの値が無効です。

en: error
ja: エラー

en: Too many errors, please login again
ja: エラーが多すぎます。ログインし直してください。

en: fatalerror
ja: 致命的エラー

en: Documentation about this error
ja: このエラーに関するドキュメント

en: More information
ja: 詳細情報

en: Main Page
ja: メインページ

en: about
ja: アバウト

en: In this section
ja: このセクションでは

en: Recently visited
ja: 最近訪れたページ

en: All Lists
ja: すべてのリスト

en: All Public Lists
ja: すべての公開リスト

en: Add a list
ja: リストを追加

en: Uncategorised
ja: 未分類

en: Public list
ja: 公開リスト

en: Private list
ja: プライベートリスト

en: Select all
ja: すべてを選択

en: There are no lists available
ja: 利用できるリストはありません

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: secs
ja: 秒

en: Attribute
ja: 属性

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Listing %d to %d of %d
ja: %d 件目から %d 件目を表示 (%d件中)

en: Listing %d to %d
ja: %d から %d 件目までを表示

en: First Page
ja: 最初のページへ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Last Page
ja: 最終ページへ

en: The plugin
ja: プラグイン

en: Invalid security token, please reload the page and try again
ja: 無効なセキュリティトークンです。再読込してやり直してください。

en: Invalid download URL, please reload the page and try again
ja: 無効なダウンロードURLです。再読込してやり直してください。

en: Fetching plugin
ja: プラグインを取得中

en: Developer
ja: 開発者

en: Project
ja: プロジェクト

en: Unable to download plugin package, check your connection
ja: プラグインパッケージのダウンロードができません。接続を確認してください。

en: Installing plugin
ja: プラグインをインストール中

en: updating existing plugin
ja: インストール済みのプラグインを更新中

en: new plugin
ja: 新規プラグイン

en: Plugin installed successfully
ja: プラグインは正常にインストールされました

en: Error installing plugin
ja: プラグインのインストールでエラーが発生しました

en: Continue
ja: 続ける

en: Plugin directory is not writable
ja: プラグインのディレクトリが書き込み禁止です

en: Invalid plugin package
ja: 無効なプラグインパッケージです。

en: Plugin installation failed
ja: プラグインのインストールに失敗しました

en: The plugin root directory is not writable, please install plugins manually
ja: プラグインのルートディレクトリが書き込み禁止です。プラグインのインストールを手動で行なってください。

en: PHP has no <a href="http://php.net/zip">Zip capability</a>. This is required to allow installation from a remote URL
ja: PHPは<a href="http://php.net/zip">Zip 機能</a>をサポートしていません。これはリモートURLからインストールする際に必要です。

en: Install a new plugin
ja: 新規プラグインのインストール

en: Find plugins
ja: プラグイン検索

en: Plugin package URL
ja: プラグインパッケージのURL

en: Install plugin
ja: プラグインのインストール

en: Installed plugins
ja: インストールされたプラグイン

en: name
ja: 名前

en: developer
ja: 開発者

en: description
ja: 説明

en: version
ja: バージョン

en: origin
ja: 出典

en: installed
ja: インストール日

en: installation Url
ja: インストールURL

en: Documentation Page
ja: ドキュメント

en: settings
ja: 設定

en: enabled
ja: 有効

en: action
ja: アクション

en: initialise
ja: 初期化

en: Initialise
ja: 初期化

en: delete
ja: 削除

en: delete this plugin
ja: このプラグインの削除

en: Dependency check
ja: 依存関係の検査

en: Plugin can not be enabled, because "%s" is enabled.
ja: "%s"が有効になっているため、プラグインを有効にできません。

en: Plugin can not be enabled.
ja: プラグインを有効にできません。

en: Failure on system requirement <strong>%s</strong>
ja: システム要件<strong>%s</strong>が満たされていません。

en: update this plugin
ja: このプラグインを更新

en: update
ja: 更新

en: details
ja: 詳細

en: delete subscriber
ja: 購読者を削除

en: unconfirm subscriber
ja: 購読者を未承認にする

en: blacklist subscriber
ja: 購読者をブラックリストに入れる

en: blacklist email address
ja: メールアドレスをブラックリストに入れる

en: delete subscriber and bounce
ja: 購読者と配送エラーを削除

en: unconfirm subscriber and delete bounce
ja: 購読者を未承認にして配送エラーを削除

en: blacklist subscriber and delete bounce
ja: 購読者をブラックリストに入れて配送エラーを削除

en: blacklist email address and delete bounce
ja: メールアドレスをブラックリストに入れて配送エラーを削除

en: delete bounce
ja: 配送エラーを削除

en: Unnamed List
ja: 名称未設定リスト

en: Hello
ja: こんにちは

en: You have requested a new password for phpList.
ja: phpListの新規パスワードがリクエストされました。

en: To enter a new one, please visit the following link:
ja: 新しいパスワードを入力するには、次のリンクを訪問してください。

en: You have 24 hours left to change your password. After that, your token won't be valid.
ja: パスワードの変更期限は24時間です。その後はトークンは無効になります。

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: A password change token has been sent to the corresponding email address.
ja: パスワード変更トークンが指定のメールアドレスに送られました。

en: Error sending password change token
ja: パスワード変更トークンの送信でエラーが発生しました。

en: Unknown
ja: 不明

en: very little time
ja: ごく短時間

en: This is the Newsletter Subject
ja: これはメールマガジンの件名です

en: A process for this page is already running and it was still alive %d seconds ago
ja: このページの処理は既に始まっていて、%d秒前に起動しています。

en: Running commandline, quitting. We'll find out what to do in the next run.
ja: コマンドライン実行のため終了します。私たちは、次回の実行で何をすべきかを見つけるでしょう。

en: Sleeping for 20 seconds, aborting will quit
ja: 20秒間停止します。ABORTは無効となります。

en: We have been waiting too long, I guess the other process is still going ok
ja: 長時間待ち続けています。他のプロセスがまだ実行されていると推測されます。

en: Error, incorrect session token
ja: エラー: 不正なセッショントークンです

en: Remote queue processing has been activated successfully
ja: リモートキューの処理が正常に有効化されました。

en: view progress
ja: 進捗状況

en: Error activating remote queue processing
ja: リモートキュー処理の有効化中にエラーが発生しました。

en: The API key is incorrect
ja: APIキーが不正です

en: The phpList.com server is unable to reach your phpList installation
ja: phpList.comのサーバーからあなたのインストールしたphpListへのアクセスできません。

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Change settings
ja: 設定を変更

en: Run queue locally
ja: ローカルでキューを処理

en: Sign up to receive news and updates about phpList
ja: サインアップしてphpListのお知らせと更新情報を受け取る

en: Make sure you are updated with new security and feature release announcements (fewer than one message per month)
ja: セキュリティと機能リリースの新しいお知らせを確認してください(メッセージは月に1通未満です)

en: Subscribe
ja: 購読

en: Do not subscribe
ja: 購読しない

en: Please wait, your request is being processed. Do not refresh this page.
ja: お待ち下さい。リクエストが処理中です。このページをリロードしないでください。

en: Still loading
ja: まだ読み込み中です。

en: It may seem to take a while, but there is a lot of data to crunch<br/>if you have a lot of subscribers and campaigns
ja: まだしばらくかかりそうです。たくさんの読者とメッセージがあるなら処理するデータが危機的に多くあります。

en: It should be soon now, your page content is almost here.
ja: もう間もなくです。ページがもうすぐここに表示されます。

en: This seems to take longer than expected, looks like there is a lot of data to work on.
ja: 思ったより長くかかっています。処理データがたくさんあると思われます。

en: Still loading, please be patient, your page content will show shortly.
ja: まだ読み込み中です。お待ち下さい。間もなくページが表示されるでしょう。

en: It will really be soon now until the page will display.
ja: ページが表示されるまで本当にもうすぐです。

en: Still loading, please wait
ja: 読み込み中です。お待ちください。

en: The loading has been just over seven minutes. We can wait just a little longer.
ja: 読み込みが7分以上かかっています。もうしばらくお待ち下さい。

en: If the page does not load soon, please report this in the user forums.
ja: もしページがすぐに表示されなければ、ユーザーフォーラムに報告してください。

en: You do not have access to this page
ja: あなたはこのページへアクセスすることはできません。

en: View all campaigns
ja: キャンペーン一覧

en: Campaign not found
ja: キャンペーンが見つかりません。

en: Campaign statistics
ja: キャンペーンの統計

en: Subject
ja: メールタイトル

en: Date entered
ja: 登録日時

en: Date sent
ja: 送信日時

en: Sent as HTML
ja: HTML形式で送信

en: Sent as text
ja: テキスト形式で送信

en: Bounced
ja: 配送エラー数

en: Clicked
ja: クリック率

en: Forwarded
ja: 転送数

en: Sending message %d with subject %s to %s
ja: メッセージ %d を送信しました。件名 %s 、宛先 %s 。

en: sendingtextonlyto
ja: テキスト形式のみを送信

en: Error sending message %d (%d/%d) to %s (%s)
ja: メッセージ %d の送信エラー ( %d 件目/  %d 件中)、宛先 %s ( %s )

en: Size of HTML email: %s
ja: HTMLメールのサイズ : %s

en: Size of Text email: %s
ja: テキストメールのサイズ : %s

en: Message too large (%s is over %s), suspending
ja: メッセージが大きすぎます（%sは%sを超えています）。中止します。

en: Warning: the final message exceeds the sending limit, this campaign will fail sending. Reduce the size by removing attachments or images
ja: 警告：最終的なメッセージサイズが送信上限を超えました。このキャンペーンは送信失敗となります。添付ファイルや画像を削除してサイズを小さくしてください。

en: Campaign %d suspended. Message too large
ja: %d 番のキャンペーンが停止しました。メッセージが大きすぎます。

en: Campaign %d suspended, message too large
ja: %d 番のキャンペーンが停止しました。メッセージが大きすぎます。

en: Insufficient memory to add attachment to campaign %d %d - %d
ja: キャンペーン %d へのファイル添付にメモリが不足しています。 %d - %d

en: Error, when trying to send campaign %d the attachment (%s) could not be copied to the repository. Check for permissions.
ja: エラー：キャンペーン %d の送信時に添付ファイル ( %s )のリポジトリへのコピーに失敗しました。パーミッションを確認してください。

en: phpList system error
ja: システムエラー

en: failed to open attachment (%s) to add to campaign %d
ja: ファイル ( %s ) を開きキャンペーン %d へ添付するのに失敗しました。

en: Attachment %s does not exist
ja: 添付ファイル%sは存在しません

en: Error, when trying to send campaign %d the attachment (%s) could not be found in the repository
ja: エラー：キャンペーン %d の送信時に添付ファイル ( %s ) がリポジトリにありませんでした。

en: Campaign %d suspended for too many errors with attachments
ja: 添付ファイルに関するエラーが多すぎるため、キャンペーン %d の送信を停止しました。

en: import is not available
ja: インポートは利用できません。

en: No lists available
ja: 利用可能なリストはありません。

en: add_list
ja: リスト追加

en: Please enter details of the remote Server
ja: リモートサーバの詳細を入力してください。

en: Server:
ja: サーバ:

en: user
ja: ユーザー

en: Password:
ja: パスワード:

en: Database Name:
ja: データベース名:

en: Table prefix:
ja: テーブルプレフィックス:

en: Usertable prefix:
ja: ユーザーテーブルプレフィックス:

en: select_lists
ja: リストを選択

en: Copy lists from remote server (lists are matched by name)
ja: リモートサーバからリストをコピー（リストの名前でマッチングされます）

en: Mark new users as HTML:
ja: 新しい購読者を「HTMLメールを受信する」とマーク:

en: If you check "Overwrite Existing", information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
ja: 「既存を上書き」にチェックを入れた場合は、データベースの購読者の情報はインポートされた情報で置換されます。購読者はメールアドレスでマッチングされます。

en: Overwrite Existing:
ja: 既存を上書き:

en: continue
ja: 続ける

en: Making connection with remote database
ja: リモートデータベースに接続中

en: cannot connect to remote database
ja: リモートデータベースに接続できません。

en: Getting data from
ja: データを取得中 from

en: Remote version is
ja: リモートバージョン：

en: Remote version has
ja: リモートバージョン:

en: No users to copy, is the prefix correct?
ja: コピーする購読者がいません。プレフィクスは正しいですか？

en: lists
ja: リスト

en: Copying lists
ja: リストをコピー中

en: list
ja: リスト

en: exists locally
ja: ローカルに存在します。

en: created locally
ja: ローカルに作成されました。

en: Remote list
ja: リモートリスト

en: not created
ja: 作成されませんでした。

en: Copying attributes
ja: 属性をコピー中

en: Copying users
ja: 購読者をコピー中

en: Error, no mapped attribute for
ja: エラー、属性がマップされませんでした：

en: Error, no local list defined for
ja: エラー、ローカルリストが定義されませんでした：

en: Done
ja: 完了

en: new users
ja: 新しい購読者

en: and
ja: と

en: existing users
ja: 既存の購読者

en: Open Source
ja: オープンソース

en: How to get help
ja: ヘルプの入手方法

en: Contribute
ja: 貢献

en: phpList is Open Source software
ja: phpListはオープンソースのソフトウェアです

en: The concept behind Open Source is collaboration. An organised network of many contributors where the whole is greater than the sum of its parts.
ja: オープンソースの背景にあるコンセプトは協働作業です。多くの貢献者で組織されるネットワークは個々を合わせたものより大きなものとなります。

en: If you are interested to know more about Open Source, you can visit the links below
ja: オープンソースについてもっと知りたいと興味をお持ちなら、次のリンクを訪問してください。

en: Get help with phpList
ja: phpListのヘルプを入手する

en: A variety of support options are available for this phpList server, including free help from communnity members, and professional advice and consulting from experts
ja: このphpListサーバーには、コミュニティメンバーからの無償のヘルプや、専門家からの専門的なアドバイスやコンサルティングなど、様々なサポートオプションが用意されています。

en: Support community
ja: サポートコミュニティ

en: Support forum
ja: サポートフォーラム

en: Independent professional support
ja: 独立したプロフェッショナルサポート

en: Contribute to phpList
ja: phpListへの貢献

en: phpList is a community effort &mdash; your contributions power the project. Help phpList to serve your needs more effectively by applying your skills and resources.
ja: phpListはコミュニティの努力です &mdash; あなたの貢献はプロジェクトの力になります。あなたの技能やリソースを提供することでphpListがあなたのニーズをもっと満たせるよう、手助けをお願いします。

en: Developer community
ja: 開発者コミュニティ

en: Developer resources &amp; documentation
ja: 開発者用リソースとドキュメント

en: Documentation coordination
ja: ドキュメントコーディネーション

en: Translation platform
ja: 翻訳のプラットフォーム

en: Donate to support phpList development
ja: 寄付をしてphpList開発をサポート

en: phpList Hosted
ja: phpListのホスティング

en: Remote processing of the queue is now handled with a processing secret
ja: リモートのキュー処理には処理シークレットキーが必要です。

en: Bounce processing error
ja: 配送エラー処理エラー

en: Bounce Processing info
ja: 配送エラー処理インフォ

en: system message bounced, user marked unconfirmed
ja: システムメッセージが配送エラーとなりました。購読者は未承認とマークされました。

en: Bounced system message
ja: システムメッセージの配送エラー

en: User marked unconfirmed
ja: 購読者は未承認とマークされました。

en: View Bounce
ja: 配送エラーを見る

en: system message bounced, but unknown user
ja: システムメッセージが配送エラーとなりましたが、不明な購読者です。

en: Cannot create POP3 connection to
ja: POP3接続を確立できません。

en: Cannot open mailbox file
ja: 受信箱のファイルをオープンできません。

en: %d bounces to fetch from the mailbox
ja: 受信箱から%d件の配送エラーが引き出されました。

en: Please do not interrupt this process
ja: どうかこの処理を中止しないでください。

en: %d bounces to process
ja: %d 件の配送エラーを処理中

en: Processing first %d bounces
ja: 最初の%d件の配送エラーを処理

en: Running in test mode, not deleting messages from mailbox
ja: テストモードで実行中です。受信箱からメッセージを削除しません。

en: Processed messages will be deleted from mailbox
ja: 処理されたメッセージは受信箱から削除されます。

en: Deleting message
ja: メッセージ削除中

en: Not deleting processed message
ja: 処理されたメッセージは削除されません。

en: Not deleting unprocessed message
ja: 未処理のメッセージは削除されません。

en: Closing mailbox, and purging messages
ja: 受信箱を閉じ、メッセージを消去中

en: IMAP is not included in your PHP installation, cannot continue
ja: あなたのPHPはIMAP機能をサポートしていません。続行できません。

en: Check out
ja: 調べる

en: Bounce mechanism not properly configured
ja: 配送エラー処理について適切な設定がされていません。

en: Force set, killing other send processes
ja: Forceオプションがセットされています。他の送信プロセスをKillします。

en: bounce_protocol not supported
ja: サポートされていない配送エラープロトコルです。

en: Download failed, exiting
ja: ダウンロードに失敗しました。終了します。

en: %d bounces to reprocess
ja: %d 件の配送エラーを再処理

en: %d out of %d processed
ja: %d 件を処理、%d 件中

en: %d bounces were re-processed and %d bounces were re-identified
ja: %d 件の配送エラーが再処理され、%d 件の配送エラーが再確認されました。

en: Processing bounces based on active bounce rules
ja: アクティブなルールに基づき配送エラーを処理中

en: processed %d out of %d bounces for advanced bounce rules
ja: 高度な配送エラールールに基づき%d 件を処理、%d 件中

en: Process Killed by other process
ja: プロセスは他のプロセスにより停止されました。

en: Auto Unconfirmed
ja: 自動未承認

en: Subscriber auto unconfirmed for
ja: 購読者は次の理由で自動的に未承認となりました:

en: bounce rule
ja: 配送エラールール

en: Auto unconfirmed
ja: 自動未承認

en: Subscriber auto blacklisted  by bounce rule
ja: 購読者は配送エラールールにより自動的にブラックリストに登録されました。

en: Auto Unsubscribed
ja: 自動で購読解除しました。

en: User auto unsubscribed for
ja: 購読者は自動的に購読解除されました:

en: Subscriber auto blacklisted by bounce rule %d
ja: 購読者は配送エラールール %d によりブラックリストに自動登録されました。

en: Email address auto blacklisted by bounce rule %d
ja: メールアドレスは配送エラールール %d によりブラックリストに自動登録されました。

en: email auto unsubscribed for
ja: メールアドレスは自動的に購読解除されました:

en: bounces processed by advanced processing
ja: 配送エラーは高度な配送エラールールにより処理されました。

en: bounces were not matched by advanced processing rules
ja: 配送エラーは高度な配送エラールールにマッチしませんでした。

en: Identifying consecutive bounces
ja: あとに続く配送エラーを識別

en: Nothing to do
ja: 何もありません

en: User (url:%s) has consecutive bounces (%d) over threshold (%d), user marked unconfirmed
ja: あとに続く購読者 (url:%s) の配送エラー(%d件)が上限(%d件)を超えました。購読者は未承認とマークされました。

en: Subscriber auto unconfirmed for %d consecutive bounces
ja: 連続 %d 回の配送エラーにより購読者は自動的に未承認になりました。

en: %d consecutive bounces, threshold reached, blacklisting subscriber
ja: 連続 %d 回の配送エラーにより上限に達しました。購読者はブラックリストに登録されました。

en: %d consecutive bounces, threshold reached
ja: 連続 %d 回の配送エラーにより上限に達しました。

en: processed %d out of %d subscribers
ja: %d 名を処理しました。(購読者 %d 名のうち)

en: total of %d subscribers processed
ja: 合計 %d 人の購読者が処理されました。

en: Report of advanced bounce processing:
ja: 高度な配送エラー処理のレポート：

en: Below are users who have been marked unconfirmed. The number in () is the number of consecutive bounces.
ja: 以下が未承認とマークされた購読者です。（）の中の数字が連続配送エラーの回数です。

en: Report:
ja: レポート:

en: Sorry, this page can only be used by super admins
ja: 申し訳ありません。このページは上級管理者のみ利用できます。

en: Resending confirmation request to
ja: 登録認証を再送信中

en: user found
ja: 購読者がみつかりました。

en: no user found
ja: 購読者がみつかりません。

en: unable to find original email
ja: オリジナルのメールアドレスをみつけることができません。

en: Marking all subscribers confirmed
ja: すべての購読者を承認済みとマーク中

en: Marking all subscribers on list %s confirmed
ja: リスト %s のすべての購読者を承認済みとマーク中

en: subscribers apply
ja: 名の購読者に適用されました。

en: Creating UniqID for all subscribers who do not have one
ja: ユニークIDを持たないすべての購読者にIDを作成する

en: Marking all subscribers to receive HTML
ja: すべての購読者にHTMLメールを受け取るとマーク中

en: Marking all subscribers to receive text
ja: すべての購読者にテキストメールを受け取るとマーク中

en: Deleting subscribers who are not on any list
ja: どのリストにも所属していない購読者を削除中:

en: Moving subscribers who are not on any list to
ja: どのリストにも所属していない購読者を移動中:

en: Deleting subscribers with more than
ja: 次の条件に一致する購読者を削除中:

en: Blacklisting subscribers with more than
ja: 次の条件に一致する購読者をブラックリストに登録中:

en: Resending request for confirmation to subscribers who signed up after
ja: 次の期日以降にサインアップした購読者へ確認リクエストを再送信中

en: and before
ja: 次の期間まで

en: Deleting unconfirmed subscribers who signed up after
ja: 次の期間以降にサインアップした未承認の購読者を削除中

en: Trying to merge duplicates
ja: 重複マージを試行中

en: Don't know how to
ja: どうやればいいのか分かりません

en: Trying to fix subscribers with an invalid email
ja: 無効なメールアドレスをもつ購読者を修正中

en: User
ja: 購読者

en: subscribers fixed
ja: 名の購読者が修正されました。

en: subscribers could not be fixed
ja: 名の購読者は修正できませんでした。

en: Marking subscribers with an invalid email as unconfirmed
ja: 無効なメールアドレスをもつ購読者を未承認とマーク

en: subscribers updated
ja: 名の購読者が更新されました。

en: Cleaning some user tables of invalid entries
ja: 無効なエントリーのユーザーテーブルをクリーニング中

en: entries apply
ja: 件のエントリーに適用

en: Delete will delete user and all listmemberships
ja: 削除は購読者とすべてのリストメンバーシップを削除します。

en: subscribers
ja: 購読者

en: found
ja: 検索

en: in the database
ja: がデータベースに存在します

en: -All-
ja: -すべて-

en: Mark all subscribers to receive HTML
ja: すべての購読者に対してHTMLメールを受け取るとマーク

en: Mark all subscribers to receive text
ja: すべての購読者に対してテキストメールを受け取るとマーク

en: Mark all subscribers on list %s confirmed
ja: リスト %s のすべての購読者に対して承認済みとマーク

en: Click here
ja: ここをクリック

en: To move all subscribers who are not subscribed to any list to %s
ja: どのリストにも所属していない購読者をすべて %s へ移動

en: To delete all subscribers with more than
ja: 次の条件に一致するすべての購読者を削除：

en: To blacklist all subscribers with more than
ja: 次の条件に一致するすべての購読者をブラックリスト登録：

en: Note: this will use the total count of bounces on a subscriber, not consecutive bounces
ja: 注：これは配送エラーの連続回数ではなく、エラーの合計数を使用します。

en: Delete subscribers who have an invalid email address
ja: 無効なメールアドレスを持つ購読者を削除

en: To delete subscribers who signed up and have not confirmed their subscription
ja: サインアップしたまま購読承認していない購読者を削除

en: Date they signed up after
ja: 次の日付より後にサインアップ

en: Date they signed up before
ja: 次の日付より前にサインアップ

en: No such template
ja: そのようなテンプレートはありません。

en: Images stored
ja: イメージが保存されました。

en: No images found
ja: イメージはみつかりません。

en: Template saved and ready for use in campaigns
ja: テンプレートが保存され、キャンペーンで利用する準備ができました。

en: Image
ja: イメージ

en: "not full URL
ja: 完全なURLではありません。

en: does not exist
ja: 外部に存在しません。

en: Not a full URL
ja: 完全なURLではありません。

en: No Title
ja: タイトルがありません。

en: Template does not contain the [CONTENT] placeholder
ja: テンプレートに [CONTENT] プレースホルダーがありません。

en: Template saved
ja: テンプレートが保存されました。

en: Images
ja: イメージ

en: Below is the list of images used in your template. If an image is currently unavailable, please upload it to the database.
ja: 以下はテンプレートで使用された画像です。画像が存在しない場合はデータベースにアップロードしてください。

en: This includes all images, also fully referenced ones, so you may choose not to upload some. If you upload images, they will be included in the campaigns that use this template.
ja: これにはすべての画像、参照された画像も含まれるため、アップロードしないこともできます。画像をアップロードした場合は、このテンプレートを使ったキャンペーンで画像が表示されます。

en: Image name:
ja: 画像名:

en: %d times used
ja: %d 回使われました。

en: Save Images
ja: 画像を保存

en: Template was successfully saved
ja: テンプレートは正常に保存されました。

en: Some errors were found, template NOT saved!
ja: いくつかのエラーがありました。テンプレートは保存されていません！

en: Sending test
ja: テストメールの送信

en: Sending test "Request for confirmation" to
ja: 購読確認テストメールを送信：

en: FAILED
ja: 失敗

en: Sending test "Welcome" to
ja: 「ようこそ」テストメールを送信：

en: Sending test "Unsubscribe confirmation" to
ja: 購読解除確認テストメールを送信：

en: Error sending test messages to
ja: テストメール送信エラー：

en: Sending a test from templates only works for the system template.
ja: テンプレートからのテストの送信は、システムテンプレートに対してのみ機能します。

en: To test your template, go to campaigns and send a test campaign using the template.
ja: テンプレートをテストするには、キャンペーンに行ってテンプレートを利用してテストキャンペーンを送信してください。

en: List of Templates
ja: テンプレート一覧

en: Title of this template
ja: このテンプレートのタイトル

en: Content of the template.
ja: テンプレートの本文。

en: The content should at least have <b>[CONTENT]</b> somewhere.
ja: 本文は少なくともどこかに <b>[CONTENT]</b> を入れる必要があります。

en: You can upload a template file or paste the text in the box below
ja: テンプレートファイルをアップロードするか、下記のボックスに貼り付けしてください。

en: Template file.
ja: テンプレートファイル

en: Check that all links have a full URL
ja: 全てのリンクが完全なURLを使用しているかチェック

en: Check that all images have a full URL
ja: 全てのイメージが完全なURLを使用しているかチェック

en: Check that all external images exist
ja: 全ての外部イメージが存在しているかチェック

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Send test message
ja: テストメッセージを送信

en: to email addresses
ja: メールアドレスを設定

en: (comma separate addresses - all must be existing subscribers)
ja: （カンマ区切りのメールアドレス - すべて購読者として登録済みでなければなりません）

en: Send Test
ja: テスト送信

en: Add new Template
ja: 新規テンプレート追加

en: No template have been defined
ja: テンプレートは定義されていません。

en: Campaign Default
ja: キャンペーンのデフォルト

en: System
ja: システム

en: Action
ja: アクション

en: Edit
ja: 編集

en: Name cannot be empty:
ja: 名前を空白にすることはできません:

en: Name is not unique enough
ja: 名前が十分にユニークではありません。

en: Existing attributes:
ja: 既存の属性:

en: No Attributes have been defined yet
ja: 属性はまだ定義されていません

en: Attribute:
ja: 属性:

en: Delete
ja: 削除

en: Name:
ja: 名前:

en: Type
ja: タイプ

en: Default Value:
ja: デフォルト値:

en: Order of Listing:
ja: 表示順:

en: Is this attribute required?:
ja: この属性は必須ですか？

en: Add a new Attribute:
ja: 新しい属性を追加:

en: The settings have been reset to the phpList default
ja: 設定がphpListの初期値へリセットされました。

en: invalid request
ja: 不正なリクエストです。

en: Are you sure you want to reset the configuration to the default?
ja: 設定を初期値へリセットしてよろしいですか？

en: Reset to default
ja: 初期値にリセット

en: You can edit all of the values in this page, and click the "save changes" button once to save all the changes you made.
ja: このページのすべての値を編集することができます。"変更を保存"を一回クリックして変更を保存してください。

en: other
ja: その他

en: cannot be empty
ja: 空にすることはできません。

en: Changes saved
ja: 変更が保存されました。

en: Changes not saved
ja: 変更は保存されませんでした。

en: Categories saved
ja: カテゴリーが保存されました。

en: %s settings
ja: %s の設定

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: edit this value
ja: この値を編集

en: edit
ja: 編集

en: No Access
ja: アクセスできません。

en: Remote queue processing settings were saved successfully
ja: リモートキューの処理設定が正常に保存されました。

en: Error, the API key is incorrect
ja: エラー。APIキーが正しくありません。

en: Error, unable to connect to the phpList.com server for checking. Please verify that your webserver is able to connect to https://pqapi.phplist.com
ja: エラー。確認するためにphpList.comのサーバーにアクセスしましたが接続できません。ウェブサーバーが https://pqapi.phplist.com に接続できるか確認してください。

en: Use local processing instead
ja: 代わりにローカル処理を利用

en: Process the queue using the service from phpList.com
ja: phpList.comのサービスを利用してキューを処理

en: This is only possible if your phpList installation is not behind a firewall
ja: これはphpListがファイアウォールの内側にインストールされていない場合に限ります。

en: Your PHP settings do not allow this functionality. Please set "allow_url_fopen" in your php.ini to be "on" to continue.
ja: PHPの設定がこの機能を許可していません。続行するには php.ini の "allow_url_fopen" を "on" に設定してください。

en: API key from phpList.com
ja: phpList.comから取得したAPIキー

en: Continue setup
ja: セットアップを続行

en: Blacklisted by
ja: 次のユーザーによりブラックリストに追加:

en: All done, %d emails processed<br/>%d emails blacklisted<br/>%d emails deleted<br/>%d emails not found
ja: 完了しました。 %d 個のメールアドレスが処理されました。<br/> %d 個のメールアドレスがブラックリストに入れられました。<br/> %d 個のメールアドレスが削除されました。<br/> %d 個のメールアドレスが見つかりませんでした。

en: %d subscribers could not be deleted, because they have already received campaigns
ja: %d 人の購読者が既にキャンペーンを受信していたので削除できませんでした。

en: Remove more
ja: さらに削除

en: Mass remove email addresses
ja: メールアドレスの一括削除

en: Check to also add the emails to the blacklist
ja: ブラックリストにも登録する場合はチェック

en: Paste the emails to remove in this box, and click continue
ja: 削除するメールアドレスを以下のテキストボックスにペーストし、「続ける」をクリックしてください。

en: phplist Spam blocked
ja: phpListがスパムをブロックしました

en: Email is blacklisted, so request for confirmation has been sent.
ja: メールアドレスがブラックリストにあるので、承認のリクエストが送信されました。

en: If user confirms subscription, they will be removed from the blacklist.
ja: 購読者が購読を承認したら、ブラックリストから取り除かれます。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Add a user
ja: 購読者を追加

en: Add
ja: 追加

en: Members of
ja: メンバー：

en: edit list details
ja: リストの詳細を編集

en: Download subscribers
ja: 購読者リストをダウンロード

en: Import Subscribers to this list
ja: このリストへ購読者をインポート

en: subscribers were moved to
ja: 購読者は次のリストに移動されました:

en: subscribers were copied to
ja: 購読者は次のリストにコピーされました:

en: subscribers were deleted from this list
ja: 購読者はこのリストから削除されました。

en: The "list of all subscribers" is not a real list, but it gives you access to all subscribers in your system. There may be more subscribers in your system than are members of your lists.
ja: 「全購読者のリスト」は実際のリストではありませんが、システム内のすべての購読者にアクセスできます。システム内にはリストのメンバーより多くの購読者がいるかもしれません。

en: Users found, click add to add this user
ja: 購読者がみつかりました。この購読者を追加するには追加をクリックしてください

en: No user found with that email
ja: そのメールアドレスをもつ購読者はみつかりませんでした。

en: add user
ja: 購読者を追加

en: Inserting user
ja: 購読者の追加中

en: User added
ja: 購読者が追加されました。

en: Removing %d from this list
ja: このリストから %d を削除しました。

en: Listing subscriber %d to %d
ja: %d から %d 件目までの購読者を表示

en: Listing subscriber 1 to 50
ja: 1 から 50 件目までの購読者を表示

en: confirmed
ja: 承認済

en: unconfirmed
ja: 未承認

en: %d subscribers
ja: %d 人の購読者

en: Tag all users in this page
ja: このページのすべての購読者にタグを付ける

en: Members
ja: メンバー

en: tag
ja: タグ

en: Actions
ja: アクション

en: What to do with "Tagged" users
ja: タグの付いた購読者に対する処理

en: This will only process the users in this page that have the "Tag" checkbox checked
ja: このページのタグにチェックの入った購読者に対してのみ処理を行います。

en: from this list
ja: このリストから

en: Move
ja: 移動

en: Copy
ja: コピー

en: Nothing
ja: 何もしない

en: What to do with all subscribers
ja: すべての購読者に対する処理

en: This will process all subscribers on this list, confirmed and unconfirmed
ja: このリストのすべての購読者（承認済と未承認）に対して処理を行います。

en: do it
ja: 実行

en: Deleted
ja: 削除されました。

en: subscribe pages
ja: 購読申込ページ

en: Title
ja: タイトル

en: Owner
ja: 所有者

en: default
ja: デフォルト

en: active
ja: アクティブ

en: not active
ja: 非アクティブ

en: view
ja: 閲覧

en: Add a new subscribe page
ja: 新しい購読申込ページを追加

en: default login is
ja: デフォルトのログインは

en: with password
ja: パスワードは

en: In order to login, you need to enable cookies in your browser
ja: ログインするために、あなたのブラウザのcookieを有効にする必要があります。

en: Forgot password
ja: パスワードを忘れた方へ

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Send password
ja: パスワード送信

en: Your password was changed succesfully
ja: パスワードは正常に変更されました。

en: The passwords you entered are not the same.
ja: 入力されたパスワードが一致しません。

en: You have requested a password update
ja: パスワード更新のリクエストがありました

en: Confirm password
ja: パスワード（確認）

en: Unknown token or time expired (More than 24 hrs. passed since the notification email was sent)
ja: 不明なトークンまたは制限時間超過です（お知らせのメールが送信されてから24時間が過ぎました）

en: Name
ja: 名前

en: Password
ja: パスワード

en: All done, %d emails processed, %d emails marked unconfirmed, %d emails blacklisted<br/>
ja: 完了しました。%d個のメールアドレスが処理され、%d個のメールアドレスが未承認とマークされ、%d個のメールアドレスがブラックリストに入りました。<br />

en: Add more
ja: さらに追加

en: Manage suppression list
ja: 配送停止リストの管理

en: Make suppression permanent
ja: 恒久的に配送停止とする

en: Paste the emails to mark unconfirmed in this box, and click continue
ja: 未承認とマークするメールアドレスを以下のテキストボックスにペーストし、「続ける」をクリックしてください。

en: no such User
ja: 購読者が存在しません。

en: phplist test suite
ja: phpList テストスイート

en: Test passed
ja: テスト成功

en: Test failed
ja: テスト失敗

en: Tests available
ja: 実施可能なテスト

en: Purpose
ja: 目的

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Entered
ja: 作成日時

en: Modified
ja: 更新日時

en: Embargo
ja: 差し止め

en: Sent
ja: 送信日時

en: draft
ja: 下書き

en: static
ja: スタティック

en: Go
ja: 表示

en: Clear
ja: クリア

en: Deleting
ja: 削除中

en: failed
ja: 失敗

en: Requeuing
ja: 再キュー中

en: This campaign is scheduled to stop sending in the past. No mails will be sent.
ja: このキャンペーンは過去の日付で送信停止とスケジュールされています。メールは送信されません。

en: Review Scheduling
ja: 配信スケジュール確認

en: Suspending
ja: 一時停止

en: Marking as sent
ja: 送信済とマーク

en: Suspending all
ja: すべて一時停止

en: Marking all as sent
ja: すべてを送信済とマーク

en: Campaigns
ja: キャンペーン

en: Status
ja: ステータス

en: Lists
ja: リスト一覧

en: Unique Views
ja: ユニークな閲覧

en: Time to send
ja: 送信時間

en: total
ja: 合計

en: text
ja: テキスト

en: html
ja: HTML

en: both
ja: 両方

en: Suspend
ja: 一時停止

en: Requeue
ja: 再キュー

en: View
ja: 閲覧

en: statistics
ja: 統計

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Mark&nbsp;sent
ja: 送信済とマーク

en: Mark sent
ja: 送信済とマーク

en: Are you sure you want to delete this campaign?
ja: このキャンペーンを削除しますか？

en: delete this campaign
ja: このキャンペーンを削除

en: Suspend All
ja: すべてを一時停止

en: Mark All Sent
ja: すべて送信済とマーク

en: No such attribute:
ja: そのような属性はありません。

en: This datatype does not have editable values
ja: このデータ型には編集可能な値がありません。

en: Back to attributes
ja: 属性一覧に戻る

en: add new
ja: 新規追加

en: Are you sure you want to delete all values?
ja: すべての値を削除してよろしいですか？

en: Delete all
ja: すべて削除

en: Alternatively you can replace all values with another one:
ja: あるいはすべての値を別な値に書き換えることもできます。

en: Replace with
ja: 置換:

en: Delete and replace
ja: 削除と置換

en: Cannot delete
ja: 削除できませんでした：

en: The following subscriber(s) are dependent on this value<br />Update the subscriber profiles to not use this attribute value and try again
ja: 以下の購読者がこの値に依存しています。<br />この属性を使わないよう購読者プロフィールを更新して、再試行してください。

en: * Too many to list, total dependencies:
ja: * リストが多すぎます。合計:

en: * Too many errors, quitting
ja: * エラーが多すぎます。終了します。

en: Add new
ja: 新規追加

en: one per line
ja: （1行につき１つで入力してください。）

en: Change order
ja: 順序を変更

en: You have been logged out, because the session token of your request was incorrect
ja: ログアウトしました。リクエストされたセッショントークンが正しくありませんでした。

en: You have been logged out for security purposes, because there were too many errors in your session
ja: セッションにエラーが多すぎるため、セキュリティ上の目的でログアウトしました。

en: Converting to UTF-8 requires sufficient diskspace on your system.
ja: UTF-8へ変換するにはシステムに十分なディスクスペースが必要です。

en: The maximum table size in your system is %s and space available on the root filesystem is %s, which means %s is required.
ja: システムのテーブルの上限は%sでルートファイルシステムの容量は%sあります。つまり%sが必要ということです。

en: This is not a problem if your Database server is on a different filesystem. Click the button to continue.
ja: データベースサーバが異なるファイルシステム上にあればこれは問題ではありません。続けるにはボタンをクリックしてください。

en: Otherwise, free up some diskspace and try again
ja: その他、ディスクスペースをいくらか空けてやり直してください。

en: Confirm UTF8 conversion
ja: UTF8変換を確認

en: Converting DB to use UTF-8, please wait
ja: UTF-8へデータベースを変換しています。お待ち下さい。

en: Upgrading the database to use UTF-8, please wait
ja: UTF-8を使うようデータベースをアップグレードしています。お待ち下さい。

en: Upgrading table
ja: テーブルをアップグレードしています

en: Upgrading column
ja: カラムをアップグレードしています

en: upgrade to UTF-8, done
ja: UTF-8へのアップグレードが完了しました。

en: Unable to determine the name of the database to convert
ja: 変換するデータベースの名前を特定できませんでした。

en: The DB was already converted to UTF-8 on
ja: データベースは次の日時に既にUTF-8に変換されています:

en: All Done
ja: 完了

en: Access Denied
ja: アクセスは拒否されました。

en: Send Campaign
ja: キャンペーンを送信

en: You should not paste the results of a test message back into the editor<br/>This will break the click-track statistics, and overload the server.
ja: テストメッセージの結果をエディタに貼り付けないでください。<br /> これによりクリックトラッキング統計が壊れ、サーバーが過負荷となります。

en: Warning: You indicated the content was not HTML, but there were  some HTML  tags in it. This  may  cause  errors
ja: 警告: 本文はHTMLでないと示しましたが、いくつかHTMLタグがあります。これはエラーを引き起こします。

en: You are trying to send a remote URL, but PEAR::HTTP_Request or CURL is not available, so this will fail
ja: リモートURLを送ろうとしていますが、REAR::HTTP_Request または CURL がありませんからこれは失敗するでしょう。

en: Mime Type is longer than 255 characters, this is trouble
ja: MIMEタイプが255文字以上あります。これは問題です。

en: Attachment %d succesfully added
ja: %d個の添付ファイルが追加されました

en: Adding attachment %d failed
ja: %d個の添付ファイルの追加に失敗しました

en: Uploaded file not properly received, empty file
ja: アップロードされたファイルが適切に受信されませんでいた。空のファイルです。

en: Adding attachment
ja: 添付ファイルを追加

en: Campaign saved as draft
ja: キャンペーンは下書きとして保存されました。

en: Campaign added
ja: キャンペーンが追加されました。

en: This campaign is scheduled to stop sending before the embargo time. No mails will be sent.
ja: キャンペーンは配送解禁時間より前に停止するようスケジュールされています。メールは送信されません。

en: Campaign queued
ja: キャンペーンが送信キューに入れられました。

en: Sorry, you used invalid characters in the Subject field.
ja: 件名に不適切な文字が使用されました。

en: Sorry, you used invalid characters in the From field.
ja: From欄に不適切な文字が使われました。

en: Please enter a from line.
ja: From欄を入力してください。

en: Please enter a message
ja: メッセージを入力してください

en: Please enter a subject
ja: 件名を入力してください

en: Error: you can use an attribute in one rule only
ja: エラー: 属性にはただ一つだけのルールが使用できます。

en: Please select the list(s) to send the campaign to
ja: キャンペーンを送るリストを選択してください:

en: You can send a test mail once every %d seconds
ja: テストメールは%d秒に1通送ることができます

en: Sending test mails is currently not available
ja: テストメール送信は現在有効ではありません。

en: No target email addresses listed for testing.
ja: テスト用の宛先メールアドレスが指定されていません。

en: There is a maximum of %d test emails allowed
ja: テストメールは最大 %d 通まで許可されています。

en: Sent test mail to
ja: テストメールを送信しました:

en: success
ja: 成功

en: Email address not found to send test message.
ja: テストメッセージを送るメールアドレスがありません。

en: add
ja: 追加

en: Removed Attachment
ja: 添付ファイル削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Text
ja: テキスト

en: Forward
ja: 転送

en: Format
ja: フォーマット

en: Attach
ja: 添付

en: Scheduling
ja: スケジュール

en: Finish
ja: 完了

en: What is prepare a message
ja: メッセージの準備とは

en: Campaign subject
ja: キャンペーンの件名

en: From Line
ja: From欄

en: Send a Webpage
ja: ウェブページを送信

en: Compose Message
ja: メッセージを作成

en: Send a Webpage - URL
ja: ウェブページを送信 - URL

en: phpList operates in the time zone "%s"
ja: phpListは"%s"のタイムゾーンで動作します

en: Dates and times are relative to the Server Time
ja: 日付と時間はサーバーの時刻に基づきます。

en: Current Server Time is
ja: 現在のサーバー時刻は

en: Embargoed Until
ja: 次の期日まで差し止め

en: Stop sending after
ja: 次の期日に送信停止

en: Repeat campaign every
ja: 繰り返し送信

en: no repetition
ja: 繰り返しなし

en: hour
ja: 1時間

en: day
ja: 1日

en: week
ja: 1週間

en: fortnight
ja: 2週間

en: four weeks
ja: 4週間

en: Repeat Until
ja: 繰り返し期日

en: Requeue every
ja: 再送間隔

en: do not requeue
ja: 再送しない

en: Requeue Until
ja: 再送期限

en: Send as
ja: 送信形式

en: Use Template
ja: テンプレートを使用

en: select one
ja: 選択してください

en: No template
ja: テンプレートなし

en: Plain text version of message
ja: メッセージのプレーンテキスト版

en: generate from HTML
ja: HTMLから生成する

en: Footer
ja: フッター

en: forwardfooter
ja: 転送フッタ

en: Add attachments to your campaign
ja: キャンペーンに添付ファイルを追加

en: The upload has the following limits set by the server
ja: アップロードにはサーバーから以下の制約があります。

en: Maximum size of total data being sent to the server
ja: サーバーに送信される総データの最大サイズ

en: Maximum size of each individual file
ja: 個々のファイルの最大サイズ

en: Current Attachments
ja: 現在の添付ファイル

en: filename
ja: ファイル名

en: desc
ja: 降順

en: size
ja: サイズ

en: file
ja: ファイル

en: Delete checked
ja: チェックした項目を削除

en: The total size of attachments is very large. Sending this campaign may fail due to resource limits.
ja: 添付ファイルの合計サイズが大きすぎます。リソースの制限がありキャンペーン送信は失敗するでしょう。

en: New Attachment
ja: 新しい添付ファイル

en: Add (and save)
ja: 追加（と保存）

en: or
ja: または

en: Path to file on server
ja: サーバー上のファイルパス

en: Description of attachment
ja: 添付ファイルの説明

en: to email address(es)
ja: 以下のメールアドレスへ

en: email to alert when sending of this message starts
ja: 送信開始の報告を受け取るメールアドレス

en: separate multiple with a comma
ja: （複数の場合はカンマ区切りにしてください。）

en: email to alert when sending of this message has finished
ja: 送信完了の報告を受け取るメールアドレス

en: add Google Analytics tracking code
ja: Google Analyticsのトラッキングコードを追加

en: Reset click statistics
ja: クリック統計をリセット

en: This is a test campaign
ja: これはテストメッセージです

en: Estimated size of HTML email
ja: HTMLメールの推定サイズ

en: Estimated size of text email
ja: テキストメールの推定サイズ

en: Estimated size of mailout
ja: 総計の推定サイズ

en: About %d users to receive HTML and %s users to receive text version of email
ja: HTML形式受信の購読者 %d 名、テキスト形式受信の購読者 %s 名

en: subject missing
ja: 件名がありません

en: message content missing
ja: 本文がありません

en: Incorrect URL for sending
ja: 不正な送信URLです。

en: From missing
ja: Fromがありません

en: destination lists missing
ja: 宛先リストがありません

en: Content contains click track links.
ja: 本文はクリックトラッキングリンクを含んでいます。

en: Place Campaign in Queue for Sending
ja: キャンペーンを送信キューに登録

en: Some required information is missing. The send button will be enabled when this is resolved.
ja: いくつかの必要な情報が入力されていません。送信ボタンはこの問題が解決した後に有効になります。

en: Save as draft
ja: 下書き保存

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Campaign Title
ja: キャンペーンタイトル

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Existing subscribers
ja: 既存の購読者

en: Non existing subscribers
ja: 存在しない購読者

en: What is the type of information you want to check
ja: 確認したい情報の種類は何ですか

en: Foreign Key
ja: 外部キー

en: Email
ja: メールアドレス

en: Paste the values to check in this box, one per line
ja: このボックスに1行に1つずつ、確認したい値を貼り付けます。

en: Please select a message to display
ja: 表示するメッセージを選択してください。

en: campaign requeued
ja: キャンペーンの再キュー

en: No such campaign
ja: キャンペーンがありません。

en: Edit this message
ja: このキャンペーンを編集

en: Editing an active or finished campaign will place it back in the draft queue, continue?
ja: アクティブまたは完了したキャンペーンを編集すると、下書きキューに移動されます。続けますか？

en: Edit campaign
ja: キャンペーンを編集

en: fromfield
ja: From行

en: HTML content
ja: HTML本文

en: Text content
ja: テキスト本文

en: footer
ja: フッター

en: Embargoed until
ja: 次の期日まで差し止め

en: Repeating
ja: 繰り返し：

en: every %s until %s
ja: %s ごと %s まで

en: Requeueing
ja: 再キュー：

en: Attachments for this campaign
ja: このキャンペーンの添付ファイル

en: No attachments
ja: 添付ファイルがありません。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Size
ja: サイズ

en: Mime Type
ja: MIMEタイプ

en: Description
ja: 説明

en: This campaign will be sent to subscribers who are member of the following lists
ja: このキャンペーンは以下のリストのメンバーに送信されます

en: This campaign has been sent to subscribers who are members of the following lists
ja: このキャンペーンは以下のリストのメンバーに送信されています

en: None yet
ja: まだ何もありません。

en: View Members
ja: このリストのメンバーを見る

en: Except when they were also member of these lists
ja: 以下のリストのメンバーであった場合を除く

en: Send this campaign to another list
ja: このキャンペーンを他のリストへ送信する

en: Resend
ja: 再送信

en: Choose a list
ja: リストを選択してください

en: None found
ja: 何も見つかりません

en: unknown
ja: 不明

en: %s left until embargo
ja: 解禁まであと %s

en: limit reached
ja: 上限に到達

en: next batch of %s in %s
ja: 次の %s のバッチまで %s

en: Waiting
ja: 待機中

en: Send the queue
ja: キューを送信

en: Check status
ja: 状況を確認

en: Failed to enable plugin (%s), dependencies failed
ja: 依存関係に問題がありプラグイン( %s )を有効化できませんでした。

en: Download as CSV file
ja: CSVファイルとしてダウンロード

en: There are currently no campaigns to view
ja: 現在閲覧できるキャンペーンはありません。

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: date
ja: 日付

en: bncs
ja: 配送エラー

en: fwds
ja: 転送

en: Comparison to other admins
ja: 他の管理者との比較

en: views
ja: 閲覧

en: rate
ja: 率

en: Deleting subscribers with an invalid email
ja: 不正なメールアドレスをもつ購読者を削除中

en: subscribers deleted
ja: 名の購読者が削除されました。

en: Editing
ja: 編集中

en: Please upload an image file, PNG or JPG.
ja: 画像ファイルはPNGかJPGでアップロードしてください。

en: Don't know how to handle type
ja: 不明なデータ型です。

en: save changes
ja: 変更を保存

en: undo
ja: 元に戻す

en: editing cancelled
ja: 編集はキャンセルされました

en: All done
ja: 完了

en: Reading emails from file ...
ja: ファイルからメールアドレスを読込中...

en: ok, %d lines
ja: ok, %d 行

en: Record has no email
ja: レコードにはメールアドレスがありません。

en: Invalid Email
ja: 無効なメールアドレスです

en: clear value
ja: 値をクリア

en: New Attribute
ja: 新規属性

en: Skip value
ja: 値をスキップ

en: duplicate
ja: 重複

en: Duplicate Email
ja: 重複したメールアドレス

en:  user imported as
ja:  購読者は以下のようにインポートされました

en: All the emails already exist in the database and are member of the lists
ja: 全てのメールアドレスは既にデータベースに存在し、リストのメンバーです。

en: %d emails succesfully imported to the database and added to %d lists.
ja: %d のメールアドレスのデータベースへのインポートが成功し、%d リストに追加されました。

en: %d emails subscribed to the lists
ja: %d メールアドレスがリストに追加されました

en: %d emails already existed in the database
ja: %d のメールアドレスがデータベースに既に存在します。

en: %d Invalid Emails found.
ja: %d 件の無効なメールアドレスlが見つかりました。

en: These records were added, but the email has been made up from
ja: これらのレコードは追加されましたが、メールアドレスは次のように作成されました：

en: These records were deleted. Check your source and reimport the data. Duplicates will be identified.
ja: これらのレコードが削除されました。あなたのソースをチェックし、データを再インポートしてください。重複が区別されます。

en: %d duplicate emails found.
ja: %d の重複したメールアドレスがありました。

en: Subscriber data was updated for %d subscribers
ja: %d 名の購読者のデータが更新されました。

en: %d emails were on the blacklist and have not been added to the lists
ja: %d のメールアドレスはブラックリストに登録されていたためリストに追加されませんでした。

en: %d subscribers were matched by foreign key, %d by email
ja: %d の購読者が外部キーによって、%d の購読者がメールアドレスによってマッチしました。

en: phplist Import Results
ja: PHPlistインポート結果

en: Import some more emails
ja: メールアドレスをさらにインポート

en: Sample Newsletter Content
ja: サンプルメールマガジンの本文

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Import of existing subscriber
ja: 存在する購読者のインポート

en: Import of new subscriber
ja: 新規購読者のインポート

en: No data changed
ja: データの変更はありませんでした。

en: List subscriptions:
ja: 購読リスト:

en: Was subscribed to:
ja: 以前の購読リスト:

en: Is now subscribed to:
ja: 新しい購読リスト:

en: Not subscribed to any lists
ja: 購読リストなし

en: Import by
ja: インポート

en: new email was
ja: の新規メールアドレスが

en: new emails were
ja: の新規メールアドレスが

en: email was
ja: メールアドレスが

en: emails were
ja: メールアドレスが

en: All the emails already exist in the database.
ja: すべてのメールアドレスが既にデータベースに存在しています。

en: succesfully imported to the database and added to
ja: データベースへインポートされ、次のリストに追加されました：

en: subscribed to the
ja: リストを購読されました。

en: %d emails were found on the do-not-send-list and have not been added to the lists
ja: %d 個のメールアドレスは配送停止リストに載っていたためリストに追加されませんでした。

en: Manually blacklisted by %s
ja: %s により手動でブラックリストに登録

en: Unable to fetch list of languages, please check your network or try again later
ja: 言語ファイルのリストを取得できませんでした。ネットワーク接続を確認するか、後でやり直してください。

en: updated %d language terms
ja: %d の用語を更新しました。

en: That is not your list
ja: あなたのリストではありません。

en: List Membership
ja: リストメンバーシップ

en: There are currently no messages to view
ja: 現在閲覧できるメッセージはありません。

en: N/A
ja: なし

en: links
ja: リンク

en: clickrate
ja: クリック率

en: clicks
ja: クリック

en: messages sent to this user
ja: 件のメッセージがこの購読者へ送信されました。

en: Campaign Id
ja: キャンペーンID

en: viewed
ja: 閲覧済

en: Response time
ja: 応答時間

en: bounce
ja: バウンス

en: you only have privileges to view this page, not change any of the information
ja: あなたはこのページを見ることしかできず、いかなる情報も変更することはできません。

en: subscriber is blacklisted since
ja: 購読者は次の日時以降ブラックリストに登録されています。

en: Blacklist info
ja: ブラックリスト情報

en: value
ja: 値

en: are you sure you want to delete this subscriber from the blacklist
ja: この購読者をブラックリストから削除しますか

en: it should only be done with explicit permission from this subscriber
ja: この購読者からの明示的な許可に基づいて行われる必要があります。

en: remove subscriber from blacklist
ja: 購読者をブラックリストから削除

en: remove
ja: 削除

en: For this subscriber to be removed from the blacklist, you need to ask them to re-subscribe using the phpList subscribe page
ja: この購読者をブラックリストから削除するには、phpListの購読ページを通じて再講読をしてもらう必要があります。

en: Subscription History
ja: 購読履歴

en: Event
ja: イベント

en: no details found
ja: 詳細はみつかりませんでした。

en: ip
ja: IP

en: summary
ja: サマリー

en: detail
ja: 詳細

en: info
ja: 情報

en: That is not a valid email address
ja: 正しいメールアドレスではありません。

en: Added by %s
ja: %s により追加

en: Added with add-email on test
ja: テストのメールアドレス追加で追加されました。

en: Email address added
ja: メールアドレス追加完了

en: Adding email address failed, try again later
ja: メールアドレスの追加に失敗しました。後でやり直してください。

en: Top 50 domains with more than 5 subscribers
ja: 5名以上の購読者をもつ上位50ドメイン

en: blacklisted
ja: ブラックリスト

en: Once you have some more subscribers, this page will list statistics on the domains of your subscribers. It will list domains that have 5 or more subscribers.
ja: 購読者がもう少し増えれば、このページは購読者のドメインについての統計を表示します。5名以上の購読者を持つドメインを一覧表示します。

en: Domains with most unconfirmed subscribers
ja: 未承認の購読者が最も多いドメイン

en: Bounces
ja: 配送エラー

en: Unable get lock for processing
ja: ロックの獲得に失敗しました。

en: Error processing
ja: 処理エラー

en: Giving a Unique ID to %d subscribers, this may take a while
ja: %d 名の購読者にユニークIDを付与中、しばらく時間がかかります。

en: The following restrictions have been set by your ISP:
ja: 以下の制限がISPによって設定されています。

en: Maximum time for queue processing
ja: キュー処理の最大時間

en: Script stage
ja: スクリプト ステージ

en: Finished, Nothing to do
ja: 完了しました。もう何もありません。

en: Calculating
ja: 計算中

en: messages sent in
ja: メッセージ送信時間

en: seconds
ja: 秒

en: %d invalid email addresses
ja: %d 件の無効なメールアドレス

en: %d failed (will retry later)
ja: %d 通失敗しました。(後ほど再試行します)

en: %d emails unconfirmed (not sent)
ja: %d 通が未承認です。(送信されません)

en: Warning: script never reached stage 5
ja: 警告: スクリプトがステージ5に達しませんでした。

en: This may be caused by a too slow or too busy server
ja: これはサーバーの速度が遅すぎるか、負荷が高すぎるためと思われます。

en: Less than batch size were sent, so reloading imminently
ja: バッチサイズ未満が送信されたので、すぐに再読み込みします。

en: Waiting for %d seconds before reloading
ja: 再読み込みまで %d 秒待機します。

en: Finished, All done
ja: 全て完了しました

en: Script finished, but not all messages have been sent yet.
ja: スクリプトは完了しましたが、まだすべてのメッセージが送信されてはいません。

en: Message queue processing errors
ja: メッセージキュー処理エラー

en: Message queue processing report
ja: メッセージキュー処理レポート

en: Finished this run
ja: 処理が終了しました。

en: The following events occured while processing the message queue:
ja: メッセージキューの処理中に以下のイベントが起こりました。

en: To stop receiving these reports read:
ja: このレポートの受信を停止するには以下をお読みください：

en: (test)
ja: (テスト)

en: Would have sent
ja: 送信しました

en: Started
ja: 開始

en: Time now
ja: 現在の時刻

en: Processing blocked by plugin %s
ja: プラグイン %s によって処理がブロックされました。

en: Processing has been suspended by your ISP, please try again later
ja: 処理がISPによって中断されました。後でやり直してください。

en: Sending in batches of %s messages
ja: %s 通のメッセージのバッチ送信

en: This batch will be %s emails, because in the last %s seconds %s emails were sent
ja: このバッチ処理は、過去 %s 秒で %s 通のメールが送信されたため、%s 通となります。

en: Sending in batches of %s emails
ja: %s 通のメールのバッチ送信

en: In the last %s seconds more emails were sent (%s) than is currently allowed per batch (%s)
ja: 過去 %s 秒で送信されたメール数( %s )が、バッチごとに許可されている送信数( %s )を超えています。

en: Sent in last run
ja: 最終の実行で送信

en: Skipped in last run
ja: 最終の実行でスキップ

en: Processing has started,
ja: 処理が開始されました。

en: One campaign to process.
ja: 1件のキャンペーンが処理されます。

en: %d campaigns to process.
ja: %d件のキャンペーンが処理されます。

en: Please leave this window open.
ja: このウインドウを開いたままにしてください。

en: phpList will process your queue until all messages have been sent.
ja: phpListはすべてのメッセージが送信完了するまでキューの処理を続けます。

en: This may take a while
ja: これにはしばらく時間がかかります。

en: Report of processing will be sent by email
ja: 処理の報告はメールで送られます。

en: Maximum for campaign %d is %d
ja: キャンペーン %d の最大送信数は %d です

en: sending of this campaign will stop, if it is still going in %s
ja: %s 秒後にもまだ送信が続いている場合は、このキャンペーンを停止します。

en: Error loading message, please check the eventlog for details
ja: メッセージのロード中にエラー。イベントログで詳細を確認してください。

en: Campaign started
ja: キャンペーンの送信が開始されました。

en: phplist has started sending the campaign with subject %s
ja: phpListは、件名 %s のキャンペーンの送信を開始しました。

en: to view the progress of this campaign, go to %s://%s
ja: このキャンペーンの進捗状況を確認するには %s://%s にアクセスしてください。

en: Processing message
ja: メッセージを処理しています

en: Looking for users
ja: 購読者を検索しています。

en: users apply for attributes, now checking lists
ja: 名の購読者が属性の申請をしています。リストをチェックします。

en: No users apply for attributes
ja: 属性の申請をしている購読者はいません。

en: looking for users who can be excluded from this mailing
ja: このメール送信から除外される購読者を検索

en: Warning, finding the subscribers to send out to takes a long time, consider changing to commandline sending
ja: 警告：送信対象の購読者の検索に時間がかかっています。コマンドラインでの送信へ変更するよう検討してください。

en: Found them
ja: 検索しました

en: to process
ja: 名を処理

en: Limit for this campaign reached: %d (%d)
ja: このキャンペーンの送信上限に達しました。 %d ( %d )

en: batch limit reached
ja: バッチ処理の上限数に達しました

en: queue processing time has exceeded max processing time
ja: キューの処理時間が処理時間上限を超えました

en: Campaign sending timed out, is past date to process until
ja: キャンペーン送信がタイムアウトしました。処理停止時刻を過ぎました。

en: Message I was working on has disappeared
ja: 処理中のメッセージが消失しました

en: Sending of this message has been suspended
ja: このメッセージの送信が中断されました

en: There have been more than 10 attempts to send to %s that have been blocked for domain throttling.
ja: %s への送信がドメインスロットリングによりブロックされており、10回以上の再試行が続いています。

en: Introducing extra delay to decrease throttle failures
ja: スロットルによる失敗を減らすため、さらなる遅延を導入

en: %s is currently over throttle limit of %d per %d seconds
ja: %s は現在、%d 通 / %d 秒の スロットル上限を超えています。

en: Sending
ja: 送信中

en: Warning: a lot of errors while sending campaign %d
ja: 警告：キャンペーン %d の送信中に多くのエラーが発生しました。

en: It took
ja: 所要時間:

en: seconds to send
ja: 秒で送信

en: Failed sending to
ja: 送信失敗

en: waiting for %.1f seconds to meet target of %s seconds per message
ja: %.1f 秒待機し、%s 秒/メッセージの目標を達成するようにします。

en: not sending to
ja: 送信しません：

en: Unconfirmed user
ja: 未承認の購読者

en: Invalid email address
ja: 無効なメールアドレスです

en: Subscriber marked unconfirmed for invalid email address
ja: 無効なメールアドレスにより購読者は未承認とマークされました。

en: Marked unconfirmed while sending campaign %d
ja: キャンペーン %d の送信時に未承認とマークされました。

en: Not sending to
ja: 送信しません：

en: already sent
ja: 送信済みです

en: Processed %d out of %d subscribers
ja: %d 名を処理しました。(購読者 %d 名のうち)

en: Hmmm, No users found to send to
ja: うーん、送信できる購読者が見つかりません。

en: Message campaign finished
ja: キャンペーンの送信が完了しました。

en: phpList has finished sending the campaign with subject %s
ja: phpListは、件名 %s のキャンペーンの送信を開始しました。

en: to view the statistics of this campaign, go to %s://%s
ja: このキャンペーンの統計情報を確認するには %s://%s にアクセスしてください。

en: to send this message
ja: メッセージ送信

en: Campaign title
ja: キャンペーンの件名

en: time
ja: 時刻

en: Error fetching URL
ja: URLの取得に失敗しました:

en: Check your "remoteurl_append" setting.
ja: "remoteurl_append"の設定を確認してください。

en: URL is valid
ja: URLは有効です。

en: Please verify that the URL entered is correct.
ja: 入力したURLが正しいか確認してください。

en: Top level domains were updated successfully
ja: トップレベルのドメインが正常にアップデートされました。

en: %d Top Level Domains
ja: %d トップレベル・ドメイン

en: Available Messages
ja: 利用可能なキャンペーン

en: in progress
ja: 処理中

en: You are trying to send a remote URL, but PEAR::HTTP_Request is not available, so this will fail
ja: リモートURLを送ろうとしていますが、PEAR::HTTP_Requestが利用できないので、これは失敗するでしょう。

en: Test email not set
ja: テストメールが設定されていません。

en: Sending HTML version to
ja: HTML版を送ります

en: Sending Text version to
ja: テキスト版を送ります

en: Note: Links in emails will not work, because this is a test message, which is deleted after sending
ja: 注意：メールのリンクは機能しません。これは送信後削除されるテストメッセージであるからです。

en: Check your INBOX to see if all worked ok
ja: すべての動作がOKかどうか受信箱を確認してください。

en: The temporary directory for uploading (%s) is not writable, so import will fail
ja: アップロード用の一時ディレクトリ (%s) が書込不可になっているため、インポートは失敗します。

en: The maximum POST size is smaller than the maximum upload filesize. If your upload file is too large, import will fail. See the PHP documentation at <a href="%s">%s</a>
ja: 最大のPOSTサイズが最大のアップロードファイルサイズより小さくなっています。アップロードファイルが大きすぎる場合インポートは失敗するでしょう。<a href="%s">%s</a> のPHPドキュメントをご覧ください。

en: Import cleared
ja: インポートはクリアされました。

en: Are you sure you want to reset the import session?
ja: インポートセッションをリセットしますか？

en: Reset Import session
ja: インポートセッションのリセット

en: File is either too large or does not exist.
ja: ファイルがあまりにも大きすぎるか、存在しないかのどちらかです。

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
ja: ファイルが指定されていません。ファイルが大きすませんか？

en: Please upload a plain text file only. You cannot use a spreadsheet. You need to export the data from the spreadsheet into a TAB delimited text file
ja: プレーンテキストファイルだけをアップロードしてください。スプレッドシートは使えません。データをスプレッドシートからタブ区切りのテキストファイルにエクスポートする必要があります。

en: File too big, please split it up into smaller ones
ja: ファイルが大きすぎます。どうかより小さなファイルに分割してください。

en: Please choose whether to sign up immediately or to send a notification
ja: 即座に参加するか通知を送るかを選択してください。

en: Cannot read %s. file is not readable !
ja: %sを読むことができません。ファイルが読込可能ではありません！

en: Something went wrong while uploading the file. Empty file received. Maybe the file is too big, or you have no permissions to read it.
ja: ファイルのアップロード中に失敗しました。空のファイルを受け取りました。もすかするとファイルが大きすぎるか、あなたにファイルを読むためのパーミッションがないかもしれません。

en: Create new one
ja: 新規作成

en: Skip Column
ja: このカラムをスキップ

en: Import Attributes
ja: 属性のインポート

en: select
ja: 選択

en: Please identify the target of the following unknown columns
ja: 次の不明カラムのターゲットを決めてください。

en: Cannot find column with email, you need to map at least one column to "Email"
ja: メールアドレスのカラムがありません。少なくとも1つのカラムを"Email"にマップする必要があります。

en: Summary
ja: サマリー

en: Create new Attribute
ja: 新規属性を作成

en: none
ja: なし

en: %d lines will be imported
ja: %d行がインポートされるでしょう。

en: Confirm Import
ja: インポートの確定

en: Test Output
ja: テスト出力

en: Importing %d subscribers to %d lists, please wait
ja: %d 名の購読者を %d のリストへインポートします。お待ちください。

en: Test output<br/>If the output looks ok, click %s to submit for real
ja: テスト出力<br/>もし出力がOKのようでしたら、本当に送信するために%sをクリックしてください。

en: Adding users to list
ja: 購読者をリストに追加中

en: Select the lists to add the emails to
ja: メールアドレスを追加するリストを選択

en: Select the groups to add the users to
ja: 購読者を追加するグループを選択

en: automatically added
ja: 自動的に追加されました。

en: The file you upload will need to have the attributes of the records on    the first line.     Make sure that the email column is called "email" and not something like "e-mail" or     "Email Address".     Case is not important.          If you have a column called "Foreign Key", this will be used for synchronisation between an     external database and the phpList database. The foreignkey will take precedence when matching     an existing subscriber. This will slow down the import process. If you use this, it is allowed to have     records without email, but an "Invalid Email" will be created instead. You can then do     a search on "invalid email" to find those records. Maximum size of a foreign key is 100.          Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ja: アップロードするファイルの最初の行には、レコードの属性が必要です。     メールアドレスの列は"e-mail"や"Email Address"のようなものではなく、"email"であることを確認してください。     大文字小文字は重要ではありません。          "Foreign Key"という列がある場合は、これが外部データベースとphpListデータベースの同期に使用されます。既存の購読者と照合するときは外部キーが優先されます。これによりインポート処理は遅くなります。外部キーを使用するとメールアドレスのないレコードが許可されますが、代わりに「無効なメールアドレス」が作成されます。 あとで「無効なメールアドレス」を検索してそのレコードを見つけることができます。 外部キーの最大サイズは100です。          警告: ファイルはプレーンテキストである必要があります。 ワード文書のようなバイナリファイルをアップロードしないでください。

en: File containing emails
ja: メールアドレスを含むファイル

en: The following limits are set by your server:<br/>Maximum size of a total data sent to server: %s<br/>Maximum size of each individual file: %s
ja: 以下の制限がサーバーで設定されています。<br/>サーバーへ送られる総データの最大サイズ: %s <br/>各ファイルの最大サイズ: %s <br/>

en: phpList will not process files larger than %dMB
ja: phpListは%dMBより大きなファイルを処理できません。

en: Field Delimiter
ja: フィールド区切り文字

en: default is TAB
ja: デフォルトはタブ

en: Record Delimiter
ja: レコード区切り文字

en: default is line break
ja: （デフォルトは改行）

en: Test output
ja: テスト出力

en: Show Warnings
ja: 警告を表示

en: Omit Invalid
ja: 無効レコードの省略

en: Assign Invalid
ja: 無効レコードの割り当て

en: Overwrite Existing
ja: 既存レコードを上書き

en: Retain Old User Email
ja: 古いメールアドレスを保持

en: If you choose "send notification email" the subscribers you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
ja: 「通知メールを送信」を選択した場合、追加される購読者に購読確認メールが送信され、購読者はそれに返信しなければなりません。無効なメールアドレスを特定できるため、この設定を推奨します。

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email
ja: 通知メールを送信する

en: Make confirmed immediately
ja: 即座に確定とする&nbsp;

en: If you are going to send notification to users, you may want to add a little delay between messages
ja: 購読者に通知メールを送信するのであれば、メッセージの間に少し遅延時間を加えることができます。

en: Notification throttle
ja: 通知スロットル

en: (default is nothing, will send as fast as it can)
ja: （初期値はなしです。初期値では可能な限り早く送信します）

en: Import
ja: インポート

en: over treshold, user marked unconfirmed
ja: 上限回数を超えました。購読者は未承認とマークされました。

en: Deleted all entries older than 2 months
ja: 2ヶ月以上前のエントリーを削除しました。

en: Deleted all entries
ja: すべてのエントリーを削除しました。

en: Events
ja: イベント

en: Are you sure you want to delete all events older than 2 months?
ja: 2ヶ月以上前の古いイベントをすべて削除しますか？

en: Delete all (&gt; 2 months old)
ja: 2ヶ月以上前のイベントをすべて削除

en: Are you sure you want to delete all events matching this filter?
ja: このフィルターに合致するすべてのイベントを削除しますか？

en: No events available
ja: イベントは利用できません。

en: Filter
ja: フィルター

en: Exclude filter
ja: 除外フィルター

en: message
ja: メッセージ

en: page
ja: ページ

en: Initialising language
ja: 言語ファイルを初期化中

en: Up to date
ja: 最新の状態です

en: Blacklisted members
ja: ブラックリストのメンバー

en: Categorise lists
ja: リストを分類

en: All subscribers
ja: すべての購読者

en: start a new campaign targetting all lists
ja: 全リストをターゲットに新しいキャンペーンを開始する

en: Add Members
ja: メンバーを追加

en: You seem to have quite a lot of lists, do you want to organise them in categories?
ja: とてもたくさんのリストがあるようです。カテゴリに振り分けたいですか？

en: Great idea!
ja: いい考えです!

en: Public
ja: 公開

en: Order
ja: 順序

en: Are you sure you want to delete this list?
ja: このリストを削除しますか？

en: This will NOT remove the subscribers that are on this list.
ja: このリストの購読者を削除することはありません。

en: You can reconnect subscribers to lists on the Reconcile Subscribers page.
ja: 購読者調整のページから、購読者を再度リストに結び付けることができます。

en: delete this list
ja: このリストを削除

en: Edit this list
ja: このリストを編集

en: start a new campaign targetting this list
ja: このリストを対象に新しいキャンペーンを開始

en: No lists, use Add List to add one
ja: リストがありません。「リストを追加」で追加してください。

en: Back to edit template
ja: テンプレート編集に戻る

en: search subscribers
ja: 購読者の検索

en: manage subscriber attributes
ja: 購読者属性の管理

en: edit values for attributes
ja: 属性値を編集

en: Reconcile Subscribers
ja: 購読者の調整

en: Suppression list
ja: 配送停止リスト

en: Bulk remove subscribers
ja: 購読者の一括削除

en: Verify subscribers
ja: 購読者の検証

en: Import subscribers
ja: 購読者のインポート

en: Export subscribers
ja: 購読者のエクスポート

en: subscriber management functions
ja: 購読者管理機能

en: your account has been disabled
ja: あなたのアカウントは無効となっています。

en: Admin authentication has changed, please update your admin module
ja: 管理者認証が変更されました。管理者モジュールをアップデートしてください。

en: incorrect password
ja: パスワードが違います。

en: No such account
ja: そのようなアカウントはありません。

en: Nobody
ja: 名無し

en: The temporary directory for uploading is not writable, so import will fail
ja: アップロードするための一時ディレクトリが書込可能ではありませんので、インポートは失敗します。

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
ja: ファイルが指定されていません。ファイルが大き過ぎではありませんか？

en: Please upload a plain text file only. You cannot use a spreadsheet. You can only upload a plain text file with one email address per line.
ja: プレーンテキストファイルだけをアップロードして下さい。スプレッドシートは使えません。1行に1つのメールアドレスを持つプレーンテキストファイルだけがアップロードできます。

en: Cannot read file. It is not readable !
ja: ファイルを読み込むことができません。それは読込可能になっていません！

en: There should only be ONE email per line.
ja: 一行につき一件のメールアドレスを入力してください。

en: If the output looks ok, go
ja: もし出力がOKのようでしたら、本当にresubmitするために

en: back
ja: 戻る

en: Test output:
ja: テスト出力

en: adding_users
ja: リストに購読者を追加中

en: The file you upload will need to contain the emails you want to add to these lists. Anything after the email will be added as attribute "Info" of the Subscriber. You can specify the rest of the attributes of these subscribers below. Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ja: アップロードするファイルには、リストに追加するメールアドレスが含まれている必要があります。メールアドレス以降の列は、購読者の属性情報として追加されます。以下の購読者の属性を指定できます。警告: ファイルはプレーンテキストである必要があります。ワード文書のようなバイナリファイルをアップロードしないでください。

en: File containing emails:
ja: メールアドレスを含むファイル:

en: If you check "Test Output", you will get the list of parsed emails on screen, and the database will not be filled with the information. This is useful to find out whether the format of your file is correct. It will only show the first 50 records.
ja: 「テスト出力」にチェックを入れた場合は、読み込まれたメールアドレスの一覧が画面に表示され、データベースには情報は反映されません。ファイル形式が正しいかどうかを確認するのに便利です。表示は先頭50レコードのみ行われます。

en: Send Notification email
ja: 通知メールを送信する&nbsp;

en: Import emails from IMAP folders
ja: IMAPフォルダからメールアドレスのインポート

en: can't connect
ja: 接続できません。

en: done
ja: 完了

en: imap_getmailboxes failed
ja: imap_getmailboxes が失敗しました。

en: Please enter details of the IMAP account
ja: IMAPアカウントの詳細を入力してください。

en: Server
ja: サーバ

en: Select the headers fields to search
ja: 検索するためのヘッダフィールドの選択

en: Mark new users as HTML
ja: 新しい購読者を「HTMLメールを受信する」とマーク

en: If you check
ja: 次のチェックボックスをチェック →

en: information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
ja: データベースの購読者情報はインポートされた情報で置換されます。購読者はメールアドレスでマッチングされます。

en: Only use complete addresses
ja: 完全なアドレスのみを使用

en: addresses that do not have a real name will be ignored. Otherwise all emails will be imported.
ja: 本当の名前を持っていないアドレスは無視されます。他のすべてのメールアドレスはインポートされます。

en: If you choose
ja: 次を選択 →

en: send notification email
ja: 通知メールを送信する

en: the users you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
ja: 追加される購読者に購読確認メールが送信され、購読者はそれに返信しなければなりません。無効なメールアドレスを特定できるため、この設定を推奨します。

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email&nbsp;
ja: 通知メールを送信する

en: There are two ways to add the names of the users,  either one attribute for the entire name or two attributes, one for first name and one for last name. If you use &quot;two attributes&quot;, the name will be split after the first space.
ja: 購読者の名前を追加するには2つの方法があります。名前全体を表す1つの属性か、名と姓の2つの属性です。 2つの属性を選択すると、名前は最初のスペースで分割されます。

en: Use one attribute for name
ja: 名前を表すのに1つの属性を使用

en: Use two attributes for the name
ja: 名前を表すのに2つの属性を使用

en: Attribute one
ja: 属性１

en: Create Attribute
ja: 属性の作成

en: Attribute two
ja: 属性２

en: Cannot continue
ja: 続けることができません。

en: Process Selected Folders
ja: 選択したフォルダを処理

en: Processed
ja: 処理しました。

en: folders and
ja: フォルダと

en: unique emails found
ja: ユニークなメールアドレスがみつかりました。

en: All the emails already exist in the database and are members of the
ja: メールアドレスがすべてデータベースに存在します。それは次のメンバーです。

en: emails already existed in the database
ja: メールアドレスは既にデータベースに存在しています

en: Invalid Emails found.
ja: 無効なメールアドレスがみつかりました。

en: These records were added, but the email has been made up. You can find them by doing a search on
ja: これらのレコードは追加されましたが、メールアドレスは作成されました。検索することによりそれらをみつけることができます。

en: No emails found
ja: メールアドレスは見つかりませんでした。

en: You only have privileges to view this page, not change any of the information
ja: あなたはこのページをみる権限のみもっていますので、いかなる情報も変更できません。

en: Uploaded avatar file too big
ja: アップロードしたアバターファイルは大きすぎます。

en: Subscriber removed from list %s
ja: 購読者はリスト %s から削除されました。

en: Subscriber added to list %s
ja: 購読者はリスト %s に追加されました。

en: (no data)
ja: (データなし)

en: changed from
ja: 次の値から変更されました:

en: Subscribed to %s
ja: リスト %s に参加しました。

en: Unsubscribed from %s
ja: %s の購読解除しました。

en: Update by %s
ja: %sによって更新

en: Subscriber
ja: 購読者

en: No such subscriber
ja: 購読者が存在しません。

en: No Lists
ja: リストはありません。

en: Are you sure you want to remove this subscriber from the system.
ja: システムからこの購読者を削除しますか

en: remove subscriber
ja: 購読者を削除

en: Add a new subscriber
ja: 新しい購読者の追加

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Subscriber is blacklisted. No emails will be sent to this email address.
ja: 購読者はブラックリストに入っています。メールはこのメールアドレスには送られません。

en: Add to blacklist
ja: ブラックリストに追加

en: Remove from blacklist
ja: ブラックリストから削除

en: Mailinglist membership
ja: メーリングリスト会員

en: Details
ja: 詳細

en: Subscription
ja: 購読

en: Process Next Batch
ja: 次のバッチの処理

en: Hmm, duplicate entry,
ja: 二重のエントリー、

en: new rules found
ja: 新規ルールがみつかりました。

en: bounces not matched
ja: バウンスはマッチしませんでした。

en: bounces matched to existing rules
ja: バウンスは存在するルールにマッチしました。

en: Overview
ja: 概要

en: View Clicks by URL
ja: URLごとのクリック統計を閲覧

en: View Clicks by Message
ja: メッセージごとのクリック統計を閲覧

en: View Opens by Message
ja: メッセージごとの開封統計を閲覧

en: Domain Statistics
ja: ドメイン統計

en: The clicktracking system has changed
ja: クリック追跡システムは変更されました。

en: You have %s entries in the old statistics table
ja: 古い統計情報テーブルに %s 件のエントリーがあります。

en: Convert Old data to new
ja: 旧データを新データへ変換

en: To avoid overloading the system, this will convert 10000 records at a time
ja: システムのオーバロードを避けるため、1度に10000レコードを変換します。

en: Error sending email to %s
ja: %sへのメール送信でエラーが発生しました

en: Error, empty message-body sending email to %s
ja: エラー。%sへのメール送信で空のメッセージボディです。

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Invalid security token. Please reload the page and try again.
ja: 不正なセキュリティトークンです。ページをリロードしてやり直してください。

en: Export subscribers on %s
ja: %sの購読者をエクスポート

en: What date needs to be used:
ja: どの日付で絞り込みをしますか:

en: Any date
ja: 日付指定なし

en: Export all subscribers
ja: すべての購読者をエクスポート

en: When they signed up
ja: サインアップ日時

en: When the record was changed
ja: レコード変更日時

en: Based on changelog
ja: 変更履歴に基づく

en: When they subscribed to
ja: 購読申請日

en: Date From:
ja: 開始日:

en: Date To:
ja: 終了日:

en: Select the columns to include in the export
ja: エクスポートする項目を選択

en: Export
ja: エクスポート

en: About
ja: アバウト

en: Announcements
ja: お知らせ

en: Version
ja: バージョン

en: Legal
ja: 法規情報

en: phpList is licensed with the %sGNU Affero Public License (AGPL)%s
ja: phpListは%sGNU Affero Public License (AGPL)%sでライセンスされています。

en: Certification
ja: 認証取得

en: Certified Secure by
ja: セキュア認定

en: Developers
ja: 開発者

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Design
ja: デザイン

en: Design implementation
ja: デザイン実装

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Translations
ja: 翻訳

en: The translations are provided by the <a href="https://translate.phplist.org/about/contributors/">phpList translation community</a>
ja: 翻訳は<a href="https://translate.phplist.org/about/contributors/">phpList翻訳コミュニティ</a>の提供です。

en: The <a href="http://translate.phplist.com/" target="translate">translation site</a> runs <a href="http://translate.sourceforge.net/" target="pootle">Pootle</a> an Open Source translation tool, provided by <a href="http://translatehouse.org" target="translatehouse">Translate House</a>
ja: この<a href="http://translate.phplist.com/" target="translate">翻訳サイト</a>は、<a href="http://translatehouse.org" target="translatehouse">Translate House</a>の提供するオープンソースの翻訳ツール<a href="http://translate.sourceforge.net/" target="pootle">Pootle</a>により運営されています。

en: Acknowledgements
ja: 謝辞

en: The developers wish to thank the many contributors to this system, who have helped out with bug reports, suggestions, donations, feature requests, sponsoring, translations and many other contributions.
ja: 開発者は、バグレポート、提案、寄付、機能要求、スポンサー、翻訳他このシステムに寄与して下さった多くの貢献者に感謝いたします。

en: Portions of the system include
ja: システムの一部に含まれる

en: Process Next %d
ja: 次の %d を処理

en: No match
ja: マッチしません。

en: bounces did not match any current active rule
ja: 配送エラーメールは現在のどんなアクティブルールともマッチしません。

en: bounce matched current active rules
ja: 配送エラーメールは現在のアクティブルールとマッチしました。

en: No more candidate rules
ja: これ以上の候補ルールはありません。

en: Updating the regular expression of this rule caused an Sql conflict<br/>This is probably because there is already a rule like that. Do you want to delete this rule instead?
ja: このルールの正規表現を更新しようとしてSQLコンフリクトが起こりました。<br/>おそらくすでに同様のルールが存在するためです。代わりにこのルールを削除しますか？

en: back to list of bounce rules
ja: 配送エラールールの一覧へ戻る

en: delete and next
ja: 削除して次へ

en: delete this rule and go to the next candidate
ja: このルールを削除して次の候補へ進む

en: activate and next
ja: 有効化して次へ

en: activate this rule and go to the next candidate
ja: このルールを有効化して次の候補へ進む

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Created By
ja: 作成者

en: Select Status
ja: ステータスを選択

en: Memo for this rule
ja: このルールに対するメモ

en: related bounces
ja: 関連した配送エラーメール

en: no related bounces found
ja: 関連した配送エラーメールは見つかりませんでした。

en: and more, %d in total
ja: さらに、合計で %d

en: Invalid Request
ja: 無効なリクエスト

en: Click statistics
ja: URLクリック統計

en: Subscriber clicks for a URL in a campaign
ja: 購読者によるキャンペーン内のURLクリック

en: Subscribers who clicked on URL "%s" in the campaign with subject "%s", sent %s
ja: キャンペーンのURL "%s"、件名"%s"、送信 %s をクリックした購読者

en: Subscriber clicks on a campaign
ja: キャンペーンの購読者クリック

en: Subscribers who clicked a URL
ja: URLをクリックした購読者

en: Subscribers who clicked on the URL "%s" across all campaigns
ja: すべてのキャンペーンを通じてURL "%s"をクリックした購読者

en: Subscribers who clicked a campaign
ja: キャンペーンをクリックした購読者

en: Subscribers who clicked on campaign with subject "%s", sent %s
ja: キャンペーン 件名"%s"、送信 %s をクリックした購読者

en: Subscribers
ja: 購読者

en: firstclick
ja: 初回クリック

en: latestclick
ja: 最近のクリック

en: view user
ja: 購読者を見る

en: Administrators
ja: 管理者

en: Import list of admins
ja: 管理者リストのインポート

en: Add new admin
ja: 新しい管理者を追加

en: You cannot delete yourself
ja: 自分自身を削除することはできません。

en: Admin added
ja: 管理者が追加されました。

en: Find an admin
ja: 管理者検索

en: Show
ja: 表示

en: email
ja: メールアドレス

en: Del
ja: 削除

en: List of Administrators
ja: 管理者一覧

en: Cannot save admin, that email address already exists for another admin
ja: 管理者情報を保存できませんでした。メールアドレスが他の管理者として既に登録されています。

en: Back to edit admin
ja: 管理者編集へ戻る

en: Error adding new admin, login name and/or email not inserted, email not valid or admin already exists
ja: 管理者の新規追加でエラー。ログイン名と、あるいは、メールアドレスは挿入されていません。メールアドレスが不正か管理者が既に存在しています。

en: Failed, you cannot delete yourself
ja: 失敗。自分自身を削除することはできません。

en: Edit Administrator
ja: 管理者の編集

en: Add a new Administrator
ja: 新しい管理者を追加

en: hidden
ja: 非表示

en: Update it?
ja: 変更しますか？

en: Login Name
ja: ログイン名

en: Privileges
ja: 特権

en: Manage subscribers
ja: 購読者の管理

en: Send Campaigns
ja: キャンペーンの送信

en: Change Settings
ja: 設定の変更

en: Click Details for a Message
ja: メッセージに対するクリックの詳細

en: Sent to
ja: 送信済み

en: Unique subscribers who clicked
ja: クリックした購読者数

en: View subscribers
ja: 購読者を見る

en: Click rate
ja: クリック率

en: Campaign click statistics
ja: キャンペーンのクリック統計

en: unique clicks
ja: ユニークなクリック

en: import_by
ja: インポート

en: Imported
ja: インポート済

en: %d lines processed
ja: %d 行処理されました。

en: %d email addresses added to the list(s)
ja: %d 件のメールアドレスがリストに追加されました。

en: %d new email addresses imported
ja: %d 件のメールアドレスが新規にインポートされました。

en: %d email addresses already existed in the database
ja: %d 件のメールアドレスがデータベースに既に存在します。

en: Invalid addresses will be reported in the report that is sent to %s
ja: 無効なアドレスは %s に送信されるレポートの中で報告されます。

en: %d addresses were blacklisted and have not been subscribed to the list
ja: %d 件のメールアドレスはブラックリストに登録されていたため、リストに登録されませんでした。

en: Rejected email addresses
ja: 拒否されたメールアドレス

en: Adding subscribers
ja: 購読者の追加

en: Please enter the emails to import, one per line, in the box below and click "Import Emails"
ja: インポートするメールアドレスを下のテキストボックスに1行ごとに入力して、「メールアドレスのインポート」をクリックしてください。

en: Check to skip emails that are not valid
ja: 有効でないメールアドレスをスキップ

en: Import emails
ja: メールアドレスのインポート

en: Email is a system attribute
ja: Emailはシステム属性です。

en: Converting %s from %s to %s
ja: %s を %s から %s へ変換

en: deleting
ja: 削除中

en: Cannot delete attribute, it is being used by the following forms:
ja: 属性を削除できません。次のフォームで使用されています:

en: cannot merge just one attribute
ja: 属性一つだけは結合できません。

en: Merging %s into %d
ja: %s を %d へ結合

en: Can only merge attributes of the same type
ja: 結合する属性は同じ型でなければなりません。

en: Sorry, merging of checkbox groups is not implemented yet
ja: チェックボックスグループの結合はまだ実装されていません。

en: Warning, changing types of attributes can take a long time
ja: 警告：属性の型変更には時間がかかります。

en: Load data from
ja: データを読み込み

en: predefined defaults
ja: 定義済の初期値

en: Existing attributes
ja: 既存の属性

en: used in
ja: 使用されています：

en: forms
ja: フォーム

en: Tag
ja: タグ

en: authoritative list
ja: 信頼すべきリスト

en: edit values
ja: 値を編集

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Order of Listing
ja: 表示順

en: Is this attribute required ?
ja: この属性は必須ですか？

en: Delete tagged attributes
ja: タグ付けされた属性を削除

en: Merge tagged attributes
ja: タグ付けされた属性を結合

en: Add new Attribute
ja: 新しい属性を追加

en: Is this attribute required?
ja: この属性は必須ですか？

en: No such record
ja: レコードが見つかりません。

en: Back to the list of bounces
ja: 配送エラーの一覧へ戻る

en: Not Found
ja: ありません。

en: Added %s to bouncecount for subscriber %s
ja: 配送エラー回数に %s 追加しました。購読者 %s

en: Made subscriber %s unconfirmed
ja: 購読者 %s を未承認に変更

en: Made subscriber %d to receive text
ja: 購読者 %d をテキスト形式メールを受け取ると変更

en: Deleted subscriber %d
ja: 購読者 %d を削除

en: Deleting bounce %d ..
ja: 配送エラー %d を削除中 ..

en: ..Done, loading next bounce..
ja: ..完了。次の配送エラーを読込み中..

en: This bounce no longer exists in the database.
ja: このバウンスはデータベースに存在しません。

en: Add new Rule
ja: 新規ルール追加

en: For subscriber with email
ja: 購読者のメールアドレス

en: Increase bouncecount with
ja: 配送エラー回数の増分

en: (use negative numbers to decrease)
ja: （減らすにはマイナスの数字を使用）

en: Mark subscriber as unconfirmed
ja: 購読者を未承認としてマーク

en: (so you can resend the request for confirmation)
ja: （承認のリクエストを再送信することができます）

en: Set subscriber to receive text instead of HTML
ja: 購読者がHTMLでなくテキストを受信すると設定

en: Delete subscriber
ja: 購読者を削除

en: Delete this bounce and go to the next
ja: この配送エラーを削除して次へ

en: Do the above
ja: 上記を実行

en: Create New Rule based on this bounce
ja: この配送エラーメールに基づく新規ルールを作成する

en: Possible Actions:
ja: 可能なアクション:

en: Date
ja: 日付

en: Comment
ja: コメント

en: Header
ja: ヘッダ

en: Body
ja: 本文

en: Bounce Details
ja: 配送エラー詳細

en: New Rule
ja: 新規ルール

en: Please choose one of the import methods below
ja: インポートの方法を以下から一つ選択してください。

en: copy and paste list of emails
ja: メールアドレスのリストをコピー＆ペースト

en: import by uploading a file with emails
ja: メールアドレスのファイルをアップロード

en: import by uploading a CSV file with emails and additional data
ja: メールアドレスと追加データを持つCSVファイルをアップロード

en: Website address (without http://)
ja: ウェブサイトアドレス（http://なし）

en: Domain Name of your server (for email)
ja: サーバーのドメイン名（メールアドレス用）

en: Person in charge of this system (one email address)
ja: このシステムの管理者（メールアドレス）

en: Name of the organisation
ja: 発行者名

en: Logo of the organisation
ja: 発行者のロゴ

en: Secret for remote processing
ja: リモート処理のシークレットキー

en: List of email addresses to CC in system messages (separate by commas)
ja: システムメッセージを同報するメールアドレスのリスト（カンマ区切り）

en: Default for 'From:' in a campaign
ja: キャンペーンの From 行の初期値

en: Default for 'address to alert when sending starts'
ja: 送信開始をアラートするメールアドレスの初期値

en: Default for 'address to alert when sending finishes'
ja: 送信完了をアラートするメールアドレスの初期値

en: Always add Google tracking code to campaigns
ja: 常にキャンペーンにGoogleトラッキングコードを追加する

en: Who gets the reports (email address, separate multiple emails with a comma)
ja: レポートの受信者（メールアドレス。カンマで区切れば複数指定可能）

en: From email address for system messages
ja: システムメッセージのFrom行のメールアドレス

en: Webmaster
ja: ウェブマスター

en: Name for system messages
ja: システムメッセージの送信者

en: Reply-to email address for system messages
ja: システムメッセージのReply-toメールアドレス

en: If there is only one visible list, should it be hidden in the page and automatically subscribe users who sign up
ja: 表示可能なリストが1つしかない場合は、ページ内で非表示にしてサインアップした購読者を自動的に購読承認する必要があります。

en: Categories for lists. Separate with commas.
ja: リストのカテゴリ。カンマ区切りです。

en: Width of a textline field (numerical)
ja: テキストラインフィールドの幅（数値）

en: Dimensions of a textarea field (rows,columns)
ja: テキストエリアの大きさ (高さ、幅)

en: Send notifications about subscribe, update and unsubscribe
ja: 承認、アップデート、購読解除について通知を送信する

en: The default subscribe page when there are multiple
ja: 複数あるときのデフォルト購読申込ページ

en: The default HTML template to use when sending a message
ja: メッセージ送信するときに使うデフォルトのHTMLテンプレート

en: The HTML wrapper template for system messages
ja: システムメッセージのHTMLテンプレート

en: URL where subscribers can sign up
ja: 購読者がサインアップするURL

en: URL where subscribers can unsubscribe
ja: 購読者が購読解除することができるURL

en: URL where unknown users can unsubscribe (do-not-send-list)
ja: 不明な購読者が購読解除できるURL (配信拒否リスト)

en: URL where subscribers have to confirm their subscription
ja: 購読者が購読確認をしなければならないURL

en: URL where subscribers can update their details
ja: 購読者が自身の詳細情報を更新できるURL

en: URL for forwarding messages
ja: メッセージ転送のためのURL

en: <h3>Thanks, you have been added to our newsletter</h3><p>You will receive an email to confirm your subscription. Please click the link in the email to confirm</p>
ja: <h3>ありがとうございます。あなたはメールマガジンに追加されました</h3><p>購読確認のメールが送られてきますので、確認のためにメールのリンクをクリックしてください。</p>

en: Text to display when subscription with an AJAX request was successful
ja: AJAXリクエストでの承認が成功したときに表示するテキスト

en: Request for confirmation
ja: 登録のご確認

en: Subject of the message subscribers receive when they sign up
ja: 購読者がサインアップした時に受け取るメッセージの件名

en: Message subscribers receive when they sign up
ja: 購読者がサインアップした時に受け取るメッセージの本文

en: Goodbye from our Newsletter
ja: ご購読ありがとうございました

en: Subject of the message subscribers receive when they unsubscribe
ja: 購読者が購読解除した時に受け取るメッセージの件名

en: Message subscribers receive when they unsubscribe
ja: 購読者が購読解除した時に受け取るメッセージの本文

en: Welcome to our Newsletter
ja: ご購読ありがとうございます

en: Subject of the message subscribers receive after confirming their email address
ja: メールアドレスを承認した後に購読者が受け取るメールの件名

en: Message subscribers receive after confirming their email address
ja: メールアドレスを承認した後に購読者が受け取るメールの本文

en: [notify] Change of List-Membership details
ja: 【お知らせ】リストメンバーシップの詳細の変更

en: Subject of the message subscribers receive when they have changed their details
ja: 購読者が自分の詳細を変更した時に受け取るメッセージの件名

en: Message subscribers receive when they have changed their details
ja: 購読者が自分の詳細を変更したときに受け取るメールの本文

en: Part of the message that is sent to their new email address when subscribers change their information, and the email address has changed
ja: 購読者が自分の情報を更新してメールアドレスが変更された時に、新しいメールアドレスに送られるメッセージの一部

en: Part of the message that is sent to their old email address when subscribers change their information, and the email address has changed
ja: 購読者が自分の情報を更新してメールアドレスが変更された時に、変更前のメールアドレスに送られるメッセージの一部

en: Your personal location
ja: あなたのパーソナルロケーション

en: Subject of message when subscribers request their personal location
ja: 購読者がパーソナルロケーションをリクエストしたときのメッセージ件名

en: Message when subscribers request their personal location
ja: 購読者がパーソナルロケーションをリクエストしたときのメッセージ本文

en: Default footer for sending a campaign
ja: キャンペーン送信時のデフォルトのフッター

en: Footer used when a message has been forwarded
ja: メッセージが転送されたときのフッター

en: Header of public pages.
ja: 公開ページのヘッダー

en: Footer of public pages
ja: 公開ページのフッター

en: Message to send when they request their personal location
ja: 購読者がパーソナルロケーションをリクエストしたときに送信するメッセージ

en: String to always append to remote URL when using send-a-webpage
ja: ウェブページを送信するときに常にリモートURLに追加する文字列

en: Width for Wordwrap of Text messages
ja: テキストメールのワードラップの幅

en: CSS for HTML messages without a template
ja: テンプレートを使わないHTMLメールに適用するCSS

en: Domains that only accept text emails, one per line
ja: テキストメールのみ受け付けるドメイン (1行に1つ)

en: last time TLDs were fetched
ja: トップレベルドメインの最終取得時刻

en: Top level domains
ja: トップレベルドメイン

en: Your privileges for this page are insufficient
ja: このページに対するあなたの権限は、不十分です。

en: Delete will delete user from the list
ja: 削除はリストから購読者を削除します。

en: Sorry, only super users can delete users
ja: 上級管理者だけが購読者を削除できます。

en: %s subscribers in total
ja: 合計で %s 名の購読者

en: Subscribers with a red icon are either unconfirmed or blacklisted or both
ja: 赤いアイコンで示された購読者は未承認かブラックリスト、またはその両方です。

en: Show only unconfirmed users
ja: 未承認のみ表示

en: Show only blacklisted users
ja: ブラックリストのみ表示

en: Sort by
ja: 並び替え

en: asc
ja: 昇順

en: Listing user %d to %d
ja: %d から %d 件目までの購読者を表示

en: Find a user
ja: 購読者を検索する

en: Unique ID
ja: ユニークID

en: reset
ja: リセット

en: Find subscribers
ja: 購読者を検索する

en: Download all users as CSV file
ja: すべての購読者をCSVでダウンロード

en: Add a User
ja: 購読者を追加

en: subscriber
ja: 購読者

en: msgs
ja: メッセージ

en: no results
ja: 結果がありません

en: No users apply
ja: 条件にあう購読者は存在しません。

en: processing
ja: 処理中

en: Adding index <b>%s</b> to %s</li>
ja: インデックス <b> %s </b> を %s に追加</li>

en: Adding index <b>%s</b> to %s<br/>
ja: インデックス <b> %s </b>を %s に追加<br/>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s</li>
ja: ユニークインデックス <b> %s </b> を %s に追加</li>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s<br/>
ja: ユニークインデックス <b> %s </b> を %s に追加<br/>

en: To install phpList, you need to enable Javascript
ja: phpListをインストールするためにはJavascriptを有効にする必要があります

en: The default system language is different from your browser language.
ja: デフォルトのシステム言語設定がブラウザの言語と異なっています。

en: You can set <pre>$default_system_language = "%s";</pre> in your config file, to use your language as the fallback language.
ja: 設定ファイルで<pre>$default_system_language = "%s";</pre>をセットすると検出された言語を使うことができます。

en: It is best to do this before initialising the database.
ja: データベースを初期化する前にこれをすることをお勧めします。

en: phpList initialisation
ja: phpListの初期化

en: Please enter your name.
ja: お名前を入力して下さい。

en: The name of your organisation
ja: 発行者名

en: Please enter your email address.
ja: メールアドレスを入力して下さい。

en: The initial <i>login name</i> will be
ja: 初期の<i>ログイン名</i>は

en: Please enter the password you want to use for this account.
ja: このアカウントで使用するパスワードを入力して下さい。

en: minimum of 8 characters.
ja: 8文字以上。

en: Creating tables
ja: テーブル作成中

en: Initialising table
ja: テーブル初期化中

en: Table already exists
ja: テーブルは既に存在しています。

en: Initialise plugin
ja: プラグインの初期化

en: List for testing
ja: テストのためのリスト

en: Sign up to our newsletter
ja: メールマガジンへサインアップ

en: Success
ja: 成功

en: Tell us about it
ja: それについてわたしたちに教えてください。

en: Continue with
ja: 次を続ける：

en: phpList Setup
ja: pupListセットアップ

en: Maybe you want to
ja: 代わりに

en: instead?
ja: しますか？

en: Force Initialisation
ja: 強制初期化

en: (will erase all data!)
ja: （全データが消去されます！）

en: Hint: this page also works from commandline
ja: ヒント：このページはコマンドラインからも機能します。

en: creating tables done
ja: テーブル作成完了

en: %d entries still to convert
ja: %dのエントリーが変換中です。

en: converting data
ja: データ変換中

en: processing cancelled
ja: 処理が中断されました。

en: Optimizing table to recover space
ja: 容量を空けるためにテーブルの最適化中です

en: Finished
ja: 完了

en: Convert some more
ja: さらに変換

en: invalid login from %s, tried logging in as %s
ja: %s からの不正なログインです。%s としてログインすることを試みました。

en: Failed sending a change password token
ja: パスワード変更トークンの送信に失敗しました。

en: Incorrect processing secret
ja: 不正な処理シークレットキーです。

en: login ip invalid from %s for %s (was %s)
ja: ログインIPが不正です。%sから%sとして（%sでした）

en: Your IP address has changed. For security reasons, please login again
ja: あなたのIPアドレスが変わりました。セキュリティ上の理由から、ログインし直してください。

en: invalidated login from %s for %s (error %s)
ja: 不正なログインです。%s から %s として (エラー %s )

en: Your session timed out, please log in again
ja: セッションがタイムアウトしました。再度ログインしてください。

en: Your session timed out, please login again
ja: セッションがタイムアウトしました。再度ログインしてください。

en: Main page
ja: メインページ

en: goodbye
ja: お疲れ様でした。

en: good morning
ja: おはようございます。

en: good afternoon
ja: こんにちは。

en: good evening
ja: こんばんは。

en: phpList will work without Javascript, but it will be easier to use if you switch it on.
ja: phpListはJavascriptなしで機能しますが、Javascriptを有効にするとより快適に利用することができるでしょう。

en: Running in testmode, no emails will be sent. Check your config file.
ja: テストモードで動作中です。メールは送信されません。設定ファイルを確認ください。

en: Download the new version
ja: 新しいバージョンをダウンロードする

en: You are trying to use RSS, but XML is not included in your PHP
ja: RSSを利用しようとしましたが、PHPがXML機能をサポートしていません。

en: open_basedir restrictions are in effect, which may be the cause of the next warning
ja: open_basedirの制約が有効です。それは次の警告を引き起こすかもしれません。

en: The attachment repository does not exist or is not writable
ja: 添付ファイルのリポジトリが存在しないか、書込み不可になっています。

en: Process the queue
ja: キューを処理

en: View the queue
ja: キューの閲覧

en: You have %s campaign(s) in the queue, ready for processing
ja: キューに %s 個のキャンペーンがあり、処理できる状態です。

en: Hide forever
ja: 永遠に隠す

en: You are trying to use PDF support without having FPDF loaded
ja: FPDFが読み込まれずにPDFを使用しようとしています。

en: The pageroot in your config does not match the current locationCheck your config file.
ja: ページルートの設定が現在の場所と一致していません。設定ファイルを確認してください。

en: Sorry this page was not found in the plugin
ja: このページはプラグインに見つけることができませんでした。

en: Sorry, that module does not exist
ja: そのモジュールは存在しません。

en: Sorry, not implemented yet
ja: すいません、まだ実装していません。

en: choose
ja: 選択

en: File is either to large or does not exist.
ja: ファイルは大きいか存在しないかのどちらかです。

en: No file was specified.
ja: ファイルが指定されませんでした。

en: Some characters that are not valid have been found. These might be delimiters. Please check the file and select the right delimiter. Character found:
ja: 妥当でない文字がいくつかみつかりました。これらは区切り文字かもしれません。ファイルをチェックして正しいデリミタを選択してください。文字が見つかりました:

en: Name cannot be empty
ja: 名前は空にはできません。

en: Cannot find the email in the header
ja: ヘッダにメールアドレスを見つけることができません。

en: Cannot find the password in the header
ja: ヘッダにパスワードを見つけることができません。

en: Cannot find the loginname in the header
ja: ヘッダにログイン名を見つけることができません。

en: Import administrators, please wait
ja: 管理者をインポート。お待ち下さい。

en: Record has more values than header indicated, this may cause trouble
ja: レコードは指定されたヘッダより多くの値を持っています。このことは問題を起こすかもしれません。

en: Test output: If the output looks ok, go Back to resubmit for real
ja: テスト出力<br/>もし出力がOKのようでしたら、本当に送信するために戻るをクリックしてください。

en: password
ja: パスワード

en: login
ja: ログイン

en: Empty loginname, using email:
ja: ログイン名が空です。メールアドレスを使用:

en: Value
ja: 値

en: added to attribute
ja: 属性に追加されました。

en: new administrator was
ja: 名の新しい管理者が

en: new administrators were
ja: 名の新しい管理者が

en: All the administrators already exist in the database
ja: すべての管理者は既にデータベースに存在しています。

en: Information has been updated from the import
ja: インポートから情報が更新されました。

en: succesfully imported to the database and added to the system.
ja: データベースへのインポートが成功し、システムに追加されました。

en: Import some more administrators
ja: さらに管理者をインポート

en:    The file you upload will need to contain the administrators you want to add to the system. The columns need to have the following headers: email, loginname, password. Any other columns will be added as admin attributes.  Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ja:     アップロードするファイルにはシステムに追加する管理者が含まれている必要があります。ヘッダには以下の列をもつ必要があります: <b>email</b>, <b>loginname</b>, <b>password</b>。他の列はすべて管理者属性として追加されます。 <b>警告</b>: ファイルはプレーンテキストである必要があります。ワード文書のようなバイナリファイルをアップロードしないでください。

en: Check this box to create a list for each administrator, named after their loginname
ja: ログイン名にちなんで名づけられた各管理者のリストを作成するためにはこのボックスをチェックしてください。

en: Do Import
ja: インポート実行

en: Verify Settings
ja: 設定の検証

en: Configure attributes
ja: 属性設定

en: Create public lists
ja: 公開リストの作成

en: Create a subscribe page
ja: 購読申込ページ作成

en: Add some subscribers
ja: 購読者の追加

en: Congratulations, phpList is set up, you are ready to start mailing
ja: phpListがセットアップされました。メール送信の準備が整いました。

en: Start a message campaign
ja: キャンペーンを始める

en: configuration steps
ja: 設定手順

en: phpList community news
ja: phpListコミュニティニュース

en: Go back to templates
ja: テンプレート一覧へ戻る

en: You cannot create a new list because you have reached maximum number of lists.
ja: リストの最大数に達しましたので新しいリストは作成できません。

en: Members of this list
ja: このリストのメンバー

en: New list added
ja: 新しいリストが追加されました。

en: Add another list
ja: 他のリストを追加

en: List name
ja: リスト名

en: Public list (listed on the frontend)
ja: 公開リスト

en: Order for listing
ja: 表示順

en: Category
ja: カテゴリー

en: choose category
ja: カテゴリー選択

en: List Description
ja: リストの説明

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Do not save, and go back to the lists
ja: 保存しないでリストへ戻る

en: This page requires Javascript to be enabled.
ja: このページを有効にするにはJavascriptが必要です。

en: To send your queue, you can now use the phpList.com service
ja: キューを送信するためにphpList.comのサービスを利用することができます。

en: Set up using the service
ja: サービスのセットアップ

en: Use local processing
ja: ローカル処理を使用

en: Processing queued campaigns
ja: キャンペーンのキュー処理

en: stop processing
ja: 処理中断

en: resume processing
ja: 処理の再開

en: Using local processing
ja: ローカル処理を使用

en: Reset
ja: リセット

en: To send your queue, you use the service from phpList.com
ja: キューを送るためにphpList.comからのサービスを受ける

en: View progress
ja: 進捗状況

en: Reset choice
ja: 選択のリセット

en: That rule exists already
ja: そのルールは既に存在します。

en: Number of %s rules: %d
ja: %sのルール数: %d

en: candidate
ja: 候補

en: Bounce Regular Expressions
ja: 配送エラーの正規表現

en: No Rules found
ja: ルールは見つかりませんでした。

en: rule
ja: ルール

en: match
ja: マッチ

en: expression
ja: 表現

en: order
ja: 順番

en: with tagged rules:
ja: タグ付けされたルール:

en: make active
ja: アクティブにする

en: make inactive
ja: 非アクティブにする

en: add a new rule
ja: 新規ルール追加

en: deleting bounce %d
ja: 配送エラー %d を削除

en: processed
ja: 処理済

en: unidentified
ja: 未確認

en: %d unidentified bounces older than 2 months have been deleted
ja: 2ヶ月以上前の %d 通の未確認の配送エラーを削除しました。

en: %d processed bounces older than 2 months have been deleted
ja: 2ヶ月以上前の %d 通の処理済の配送エラーを削除しました。

en: All bounces have been deleted
ja: 配送エラーはすべて削除されました。

en: are you sure you want to delete all unidentified bounces older than 2 months
ja: 2ヶ月以上前の未確認の配送エラーメールをすべて削除しますか。

en: delete all unidentified (&gt; 2 months old)
ja: 2ヶ月以上前の未確認をすべて削除する

en: are you sure you want to delete all bounces older than 2 months
ja: 2ヶ月前以上前の配送エラーをすべて削除しますか。

en: delete all processed (&gt; 2 months old)
ja: 2ヶ月以上前の処理済をすべて削除する

en: are you sure you want to delete all bounces
ja: すべての配送エラーを削除しますか？

en: view bounces by list
ja: リストごとの配送エラーを見る

en: no unidentified bounces available
ja: 未確認の配送エラーはありません。

en: no processed bounces available
ja: 処理済の配送エラーはありません。

en: System Message
ja: システムメッセージ

en: Invalid email
ja: Invalid Email

en: Removed from blacklist by %s
ja: %sによりブラックリストから取り除かれました。

en: Removed from blacklist
ja: ブラックリストから取り除かれました。

en: Added to blacklist
ja: ブラックリストに追加されました。

en: Added to blacklist for reason %s
ja: %sの理由でブラックリストに追加されました。

en: sort by %s
ja: %sでソート

en: Back
ja: 戻る

en: Close this box
ja: このテキストボックスを閉じる

en: Hide
ja: 隠す

en: open
ja: 開く

en: close
ja: 閉じる

en: Loading
ja: ロード中

en: return to editing attributes
ja: 属性の編集に戻る

en: test processing error
ja: テスト処理エラー

en: test Processing info
ja: テスト処理情報

en: mails in mailbox
ja: 受信箱のメール

en: Processing first
ja: 最初を処理

en: tests
ja: テスト

en: test_protocol not supported
ja: テストプロトコルはサポートされていません。

en: List Bounce Rules
ja: 配送エラールールの一覧

en: View Bounces per list
ja: リストごとの配送エラーを閲覧

en: Check Current Bounce Rules
ja: 現在の配送エラールールをチェックする

en: You currently have no rules defined.      You can click "Generate Bounce Rules" in order to auto-generate rules from your existing bounces.      This will results in a lot of rules which you will need to review and activate.      It will however, not catch every single bounce, so it will be necessary to add new rules over      time when new bounces come in.
ja: 配送エラールールは現在定義されていません。「配送エラールールの生成」をクリックすると既存の配送エラーからルールを自動生成できます。大量のルールができ、評価して有効にする必要がでてきますが、それでもすべての配送エラーをとらえることはできませんので、新しいエラーがくるたびにルールを追加していかなければならないでしょう。

en: You have already defined bounce rules in your system.      Be careful with generating new ones, because these may interfere with the ones that exist.
ja: システムに既に配送エラールールが定義されています。    存在するルールと干渉するかもしれないので、新規ルールの生成には十分に注意してください。

en: Generate Bounce Rules
ja: 配送エラールールの生成

en: Available URLs
ja: 利用可能なURL

en: last clicked
ja: 最新のクリック

en: Select URL to view
ja: 閲覧するURLを選択

en: There are currently no statistics available
ja: 現在閲覧できる統計情報はありません。

en: URL Click Statistics
ja: URLクリック統計

en: Click details for a URL
ja: URLに対するクリックの詳細：

en: view subscribers who clicked
ja: クリックした購読者を見る

en: click rate
ja: クリック率

en: Another process is already upgrading this installation. Use -f to force upgrade, but only if you are sure the other process is no longer active.
ja: このシステムをアップグレード中の他のプロセスがあります。-f オプションを使えば強制的にアップグレードできますが、他のプロセスがもはやアクティブでないことを確認できたときに限って使用してください。

en: Force Upgrade
ja: 強制的にアップグレード

en: Another process is already upgrading this installation. Click %s to force upgrade, but only if you are sure the other process is no longer active.
ja: このシステムをアップグレード中の他のプロレスがあります。 %s をクリックすると強制的にアップグレードできますが、他のプロセスがもはやアクティブでないことを確認できたときに限って使用してください。

en: Your database version
ja: データベースのバージョン

en: Please edit your config file and change "mysql.inc" to "mysqli.inc" to avoid future PHP incompatibility
ja: 将来のPHP非互換を避けるため、設定ファイルを編集して"mysql.inc"を"mysqli.inc"に変更してください。

en: Your database is already the correct version, there is no need to upgrade
ja: データベースはすでに正しいバージョンです。アップグレードの必要はありません。

en: update Top Level Domains
ja: トップレベルドメインの更新

en: Please wait, upgrading your database, do not interrupt
ja: お待ちください。あなたのデータベースをアップグレード中です。中断してはいけません。

en: Database requires converting to UTF-8.
ja: データベースをUTF-8に変換する必要があります。

en: However, there is too little diskspace for this conversion
ja: しかしながらこの変換のためにはディスク容量が足りません。

en: Please do a manual conversion.
ja: 手作業で変換してください。

en: Run manual conversion to UTF8
ja: UTF-8へ手作業で変換する

en: Upgrade successful
ja: アップグレードが完了しました。

en: Upgrade failed
ja: アップグレード失敗。

en: Your database requires upgrading, please make sure to create a backup of your database first.
ja: データベースをアップグレードしなければなりません。まずデータベースのバックアップを作成してください。

en: If you have a large database, make sure you have sufficient diskspace available for upgrade.
ja: データベースが大きい場合は、アップグレードのために十分なディスクスペースがあることを確認してください。

en: When you are ready click %s Depending on the size of your database, this may take quite a while. Please make sure not to interrupt the process, once it started.
ja: 準備ができたら %s をクリックしてください。データベースのサイズによってはしばらく時間がかかります。プロセスを一度開始したら決して中断しないでください。

en: Subscribe page information saved
ja: 購読申込ページの情報が保存されました。

en: Subscribe to our newsletter
ja: メールマガジンの購読

en: Please indicate how often you want to receive messages
ja: メッセージを受け取りたい頻度を指定してください。

en: General Information
ja: 一般インフォメーション

en: Language file to use
ja: 利用する言語ファイル

en: Intro
ja: イントロ

en: Thank you page
ja: Thank you ページ

en: Text for Button
ja: ボタンのテキスト

en: HTML Email choice
ja: HTMLメール選択

en: Don't offer choice, default to <b>text</b>
ja: 選択はさせない。初期値<b>テキスト</b>形式

en: Don't offer choice, default to <b>HTML</b>
ja: 選択はさせない。初期値<b>HTML</b>形式

en: Offer checkbox for text
ja: テキスト形式を選択したチェックボックスを表示

en: Offer checkbox for HTML
ja: HTML形式を選択したチェックボックスを表示

en: Radio buttons, default to text
ja: ラジオボタン、初期値はテキスト形式

en: Radio buttons, default to HTML
ja: ラジオボタン、初期値はHTML形式

en: Display Email confirmation
ja: メールアドレスの確認を表示する。

en: Display email confirmation
ja: メールアドレスの確認を表示する。

en: Don't display email confirmation
ja: メールアドレスの確認を表示しない。

en: Transaction messages
ja: 処理メッセージ

en: Message they receive when they subscribe
ja: 購読時に受け取るメッセージ本文

en: Message
ja: メッセージ

en: Message they receive when they confirm their subscription
ja: 購読の確定時に受け取るメッセージ

en: Message they receive when they unsubscribe
ja: 購読解除時に受け取るメッセージ本文

en: Select the attributes to use
ja: 使用したい属性を選択してください。

en: Check this box to use this attribute in the page
ja: ページでこの属性を使用するためにはこのボックスをチェックしてください。

en: Information needed for %s
ja: %s に必要な情報

en: Select the lists to offer
ja: 申込可能なリストを選択してください。

en: You can only select "public" lists for subscribe pages.
ja: 購読申込ページには公開リストだけが選択できます。

en: No lists available, please create one first
ja: 利用できるリストはありません。最初にリストを作成してください。

en: If you do not choose a list here, all public lists will be displayed.
ja: ここでリストを選択しなければ、公開リストはすべて表示されます。

en: If you choose one list only, a checkbox for this list will not be displayed and the subscriber will automatically be added to this list.
ja: リストを一つだけ選んだ場合は、リスト選択のチェックボックスは表示されず、購読者は自動的にこのリストに登録されることになります。

en: No list categories have been defined
ja: リストのカテゴリーは定義されていません。

en: Once you have set up a few categories, come back to this page to classify your lists with your categories.
ja: いくつかのカテゴリーを設定したら、このページに戻ってリストを分類してください。

en: Configure Categories
ja: カテゴリー設定

en: Category assignments saved
ja: カテゴリーの割り当てが保存されました。

en: All lists have already been assigned a category
ja: すべてのリストは既にカテゴリーに割り当てられています。

en: Re-edit all lists
ja: すべてのリストを再編集

en: save
ja: 保存

en: Open statistics
ja: 開封統計

en: Entries
ja: エントリー

en: Viewed
ja: 閲覧済

en: Type of attribute
ja: 属性の型

en: order of listing
ja: 表示順

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Required for subscriber to fill out
ja: 購読者入力必須

en: Name of table with values
ja: 値を持つテーブルの名前

en: attribute
ja: 属性

en: subscriber id
ja: 購読者ID

en: Value of this attribute for this subscriber
ja: この購読者の属性値

en: PKey
ja: 主キー

en: Is this subscriber confirmed
ja: 承認済みの購読者か

en: Is this subscriber blacklisted
ja: ブラックリスト入りの購読者か

en: Did this subscriber manually confirm
ja: 手作業で承認を行った購読者か

en: Number of bounces
ja: 配送エラー数

en: Last Modified
ja: 最終更新日時

en: Send this subscriber HTML emails
ja: この購読者にHTML形式のメールを送信

en: Which page was used to subscribe
ja: 購読申込に使われたページ

en: RSS Frequency
ja: RSSフィードの更新間隔

en: Last time password was changed
ja: パスワードの最終変更日時

en: Is this account disabled?
ja: 無効なアカウントか

en: Additional data
ja: 追加情報

en: History Summary
ja: 履歴概要

en: History Detail
ja: 履歴詳細

en: System Information
ja: システム情報

en: Order of listing
ja: 表示順

en: Subject prefix
ja: 件名のプリフィクス

en: Rss Feed
ja: RSSフィード

en: Active
ja: アクティブ

en: Admin who is owner of this list
ja: このリストの所有者

en: List category
ja: リストカテゴリ

en: Subscriber ID
ja: 購読者ID

en: List ID
ja: リストID

en: Primary Key
ja: 主キー

en: subject
ja: メールタイトル

en: tofield
ja: To

en: reply-to
ja: Reply-to

en: Text version of Message
ja: メッセージのテキスト版

en: Footer for a message
ja: メッセージのフッタ

en: Time to send message
ja: メッセージ送信開始時刻

en: Number of seconds to repeat the message
ja: メッセージを繰り返す秒数

en: Final time to stop repetition
ja: 繰り返し停止時刻

en: Number of seconds to requeue the message
ja: メッセージを再キューする秒数

en: Final time to stop requeueing
ja: 再キューを停止する最終時刻

en: query to select the subscribers for this message
ja: このメッセージの購読者を選択するクエリ

en: Is this message HTML formatted
ja: このメッセージはHTML形式か

en: Format to send this message in
ja: メッセージ送信形式

en: Template to use
ja: 使用するテンプレート

en: Number Processed
ja: 処理済み件数

en: Sent as Text and HTML
ja: テキストとHTMLとして送信しました

en: Sent as PDF
ja: PDFとして送信しました

en: Sent as Text and PDF
ja: テキストとPDFとして送信しました

en: Was the message viewed
ja: メッセージ閲覧済みか

en: How many bounces on this message
ja: このメッセージの配送エラー数

en: When did sending of this message start
ja: このメッセージの送信が開始された時刻

en: if used as a RSS template, what frequency
ja: RSSテンプレートとして使用されたときの頻度

en: Admin who is owner
ja: 所有者

en: Name of field
ja: フィールド名

en: Message ID
ja: メッセージID

en: Data
ja: データ

en: When added to blacklist
ja: ブラックリスト追加時刻

en: Name of Dataitem
ja: データ項目名

en: Attachment ID
ja: 添付ファイルID

en: The original location on the uploader machine
ja: アップロード元のマシン上の場所

en: The type of attachment
ja: 添付ファイルのタイプ

en: Size of the file
ja: ファイルサイズ

en: subscriber ID
ja: 購読者ID

en: When viewed
ja: 閲覧時刻

en: Status of message
ja: メッセージの状態

en: Primary key
ja: 主キー

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Is this process still alive?
ja: プロセスがまだ生きているか？

en: IP Address of who started it
ja: プロセス開始したIPアドレス

en: The page that this process runs in
ja: このプロセスが動いているページ

en: The template
ja: テンプレート

en: id of template
ja: テンプレートのID

en: The image
ja: 画像

en: Date received
ja: 受信時刻

en: Header of bounce
ja: 配送エラーのヘッダー

en: The bounce
ja: 配送エラー

en: Status of this bounce
ja: この配送エラーの状態

en: System Comment
ja: システムコメント

en: Bounce ID
ja: 配送エラーID

en: When did it bounce
ja: 配送エラーとなった時刻

en: Forward email
ja: 転送先メールアドレス

en: Status of forward
ja: 転送の状態

en: When was it forwarded
ja: 転送された時刻

en: Editable?
ja: 編集可能か？

en: Type of data
ja: データの型

en: Login Name (max 25 chars)
ja: ログイン名（最大25文字）

en: Normalised loginname
ja: 正規化されたログイン名

en: Time Created
ja: 作成日時

en: Time modified
ja: 更新日時

en: Modified by
ja: 更新者

en: Is this admin Super Admin?
ja: この管理者は上級管理者ですか？

en: Required
ja: 必須

en: attribute number
ja: 属性番号

en: id of admin
ja: 管理者ID

en: Value of this attribute for this admin
ja: この管理者の属性値

en: When the password change request was made
ja: パスワード変更のリクエスト時刻

en: Admin's Id
ja: 管理者ID

en: Key
ja: キー

en: Admin who is owner of this page
ja: このページの所有者

en: data
ja: データ

en: page this log was for
ja: ログの対象ページ

en: Link ID
ja: リンクID

en: URL to log
ja: ログ対象のURL

en: URL to forward to
ja: 転送先のURL

en: When first clicked
ja: 初回クリック時刻

en: When last clicked
ja: 最終クリック時刻

en: Number of clicks
ja: クリック回数

en: ID in forward table
ja: 転送テーブルのID

en: Number of times this link has been sent to subscribers for this message
ja: このメッセージで購読者へリンクが送信された回数

en: Number of clicks from HTML emails
ja: HTML形式のメールでクリックされた回数

en: Number of clicks from text emails
ja: テキスト形式のメールでクリックされた回数

en: forward ID
ja: 転送ID

en: Forward adding the UID?
ja: UIDを付加して転送するか？

en: URL should be unique
ja: URLはユニーク

en: Name of data
ja: データの名前

en: date in unix format
ja: UNIX形式の日付

en: Regex
ja: 正規表現

en: Action on rule
ja: ルールのアクション

en: Count of matching bounces on this rule
ja: ルールに対する配送エラーのマッチ数

en: Related regex
ja: 関連した正規表現

en: Related bounce
ja: 関連した配送エラーメール

en: adminid
ja: 管理者ID

en: Language ISO
ja: 言語ISO

en: Original string
ja: 原文

en: Translated string
ja: 翻訳文

en: pagetitle:home
ja: ダッシュボード

en: pagetitlehover:home
ja: ダッシュボードへ

en: pagetitle:setup
ja: セットアップ

en: pagetitlehover:setup
ja: phpListを正しく構成するために必要な一連の項目

en: pagetitle:about
ja: phpListについて

en: pagetitlehover:about
ja: phpListについての詳細情報

en: pagetitle:attributes
ja: 属性の設定

en: pagetitlehover:attributes
ja: 購読者に関する属性の作成、編集、変更

en: pagetitle:stresstest
ja: ストレステスト

en: pagetitlehover:stresstest
ja: ストレステスト

en: pagetitle:list
ja: 購読者リスト

en: pagetitlehover:list
ja: 購読者が登録することができるリスト

en: pagetitle:config
ja: 設定

en: pagetitlehover:config
ja: 設定機能

en: pagetitle:catlists
ja: リストの分類

en: pagetitlehover:catlists
ja: 購読者リストをカテゴリー分類

en: pagetitle:editattributes
ja: 属性の設定

en: pagetitlehover:editattributes
ja: 属性の詳細編集

en: pagetitle:editlist
ja: リストの編集

en: pagetitlehover:editlist
ja: リストの編集

en: pagetitle:checki18n
ja: 翻訳の存在確認

en: pagetitlehover:checki18n
ja: 翻訳の存在を確認する

en: pagetitle:importsimple
ja: コピー＆ペーストによる購読者のインポート

en: pagetitlehover:importsimple
ja: 文書からのコピー＆ペーストでphpListに購読者をインポートする

en: pagetitle:import4
ja: リモートデータベースからの購読者のインポート

en: pagetitlehover:import4
ja: リモートデータベースからの購読者のインポート

en: pagetitle:import3
ja: IMAPからの購読者のインポート

en: pagetitlehover:import3
ja: IMAPからの購読者のインポート

en: pagetitle:import2
ja: CSVファイルからの購読者のインポート

en: pagetitlehover:import2
ja: メールアドレスとその他情報を含むファイルから購読者をインポート

en: pagetitle:import1
ja: テキストファイルからの購読者のインポート

en: pagetitlehover:import1
ja: メールアドレスを含むプレーンテキストファイルをアップロードして購読者をインポート

en: pagetitle:import
ja: 購読者のインポート

en: pagetitlehover:import
ja: 購読者データをデータベースへインポート

en: pagetitle:export
ja: 購読者のエクスポート

en: pagetitlehover:export
ja: システムの購読者データをダウンロード

en: pagetitle:initialise
ja: データベースの初期化

en: pagetitlehover:initialise
ja: phpListを正しく動作させるのに必要なすべてのデータベーステーブルを作成

en: pagetitle:send
ja: キャンペーンの送信

en: pagetitlehover:send
ja: 購読者へ向けて送信するキャンペーンを作成

en: pagetitle:preparesend
ja: 送信メッセージの準備

en: pagetitlehover:preparesend
ja: 送信メッセージの準備

en: pagetitle:sendprepared
ja: 準備されたメッセージの送信

en: pagetitlehover:sendprepared
ja: 準備されたメッセージの送信

en: pagetitle:members
ja: リスト会員

en: pagetitlehover:members
ja: リスト会員となっている購読者を見る

en: pagetitle:users
ja: 購読者の検索

en: pagetitlehover:users
ja: 購読者の検索

en: pagetitle:reconcileusers
ja: 購読者の調整

en: pagetitlehover:reconcileusers
ja: 購読者のデータベースを整理するいくつかの機能

en: pagetitle:user
ja: 購読者のプロフィール

en: pagetitlehover:user
ja: 購読者のプロフィールを見る

en: pagetitle:adduser
ja: 新しい購読者の追加

en: pagetitlehover:adduser
ja: 新しい購読者を手動で追加または編集

en: pagetitle:userhistory
ja: 購読者のプロフィール履歴

en: pagetitlehover:userhistory
ja: 購読者のプロフィールの履歴を見る

en: pagetitle:messages
ja: キャンペーン一覧

en: pagetitlehover:messages
ja: キャンペーンの一覧を見る

en: pagetitle:message
ja: キャンペーン

en: pagetitlehover:message
ja: キャンペーンの詳細を見る

en: pagetitle:processqueue
ja: キュー送信

en: pagetitlehover:processqueue
ja: キューに入れられたキャンペーンを送信

en: pagetitle:defaults
ja: 属性の初期値

en: pagetitlehover:defaults
ja: phpListコミュニティから提供された共通の属性値から選択

en: pagetitle:upgrade
ja: phpListのアップグレード

en: pagetitlehover:upgrade
ja: phpListデータベースを現在のバージョンに一致するようアップグレード

en: pagetitle:templates
ja: キャンペーンテンプレートの管理

en: pagetitlehover:templates
ja: HTML形式のメールの送信に使われるキャンペーンテンプレートを閲覧、管理

en: pagetitle:template
ja: テンプレートの追加または編集

en: pagetitlehover:template
ja: キャンペーンテンプレートの追加または編集

en: pagetitle:viewtemplate
ja: テンプレートのプレビュー

en: pagetitlehover:viewtemplate
ja: テンプレートのプレビュー

en: pagetitle:configure
ja: 設定

en: pagetitlehover:configure
ja: phpListの振る舞いを制御する設定を変更する

en: pagetitle:admin
ja: 管理者の追加または編集

en: pagetitlehover:admin
ja: phpListにログインしてシステム管理のできる管理者を編集または追加

en: pagetitle:admins
ja: 管理者の管理

en: pagetitlehover:admins
ja: phpListシステムのすべてにアクセスできる管理者の閲覧、編集と追加

en: pagetitle:adminattributes
ja: 管理者属性の設定

en: pagetitlehover:adminattributes
ja: 管理者属性の設定

en: pagetitle:processbounces
ja: 配送エラーの処理

en: pagetitlehover:processbounces
ja: 配送エラー通知をメールボックスから取り出して処理

en: pagetitle:bounces
ja: 配送エラー一覧

en: pagetitlehover:bounces
ja: 配送エラーメールを見る

en: pagetitle:bounce
ja: 配送エラー

en: pagetitlehover:bounce
ja: 配送エラー

en: pagetitle:spageedit
ja: 購読申込ページの編集

en: pagetitlehover:spageedit
ja: 購読者のサインアップに使用されるページの編集

en: pagetitle:spage
ja: 購読申込ページ

en: pagetitlehover:spage
ja: 購読者のサインアップに使用されるページの閲覧と編集

en: pagetitle:eventlog
ja: イベントログ

en: pagetitlehover:eventlog
ja: phpListで起きた興味深いイベントを見る

en: pagetitle:getrss
ja: RSSフィード取得

en: pagetitlehover:getrss
ja: RSSフィード取得

en: pagetitle:viewrss
ja: RSS閲覧

en: pagetitlehover:viewrss
ja: RSS閲覧

en: pagetitle:community
ja: ヘルプ

en: pagetitlehover:community
ja: ヘルプを取得し、またphpListを手助けするには

en: pagetitle:vote
ja: phpListに投票

en: pagetitlehover:vote
ja: 世界中のサイトでphpListに投票する

en: pagetitle:login
ja: ログイン

en: pagetitlehover:login
ja: ログイン

en: pagetitle:logout
ja: ログアウト

en: pagetitlehover:logout
ja: ログアウト

en: pagetitle:mclicks
ja: キャンペーンのクリック統計

en: pagetitlehover:mclicks
ja: キャンペーンのリンクをクリックした購読者の統計情報

en: pagetitle:uclicks
ja: URLのクリック統計

en: pagetitlehover:uclicks
ja: すべてのキャンペーンで送信されたURLの統計情報

en: pagetitle:massunconfirm
ja: 配信停止リスト

en: pagetitlehover:massunconfirm
ja: メール送信すべきでない購読者のリストの管理

en: pagetitle:massremove
ja: 購読者の削除

en: pagetitlehover:massremove
ja: システムから購読者を削除する

en: pagetitle:usermgt
ja: 購読者管理

en: pagetitlehover:usermgt
ja: 購読者管理の共通機能

en: pagetitle:bouncemgt
ja: 配送エラー管理

en: pagetitlehover:bouncemgt
ja: 配送エラーで差し戻されたメッセージの管理

en: pagetitle:domainstats
ja: ドメイン統計

en: pagetitlehover:domainstats
ja: 購読者のドメインの統計情報

en: pagetitle:mviews
ja: 開封確認

en: pagetitlehover:mviews
ja: 送信されたキャンペーンを誰が開封したかを見る

en: pagetitle:statsmgt
ja: 統計管理

en: pagetitlehover:statsmgt
ja: phpListの共通統計機能

en: pagetitle:statsoverview
ja: 統計の概要

en: pagetitlehover:statsoverview
ja: 最近送信されたキャンペーンの統計情報のまとめ

en: pagetitle:subscriberstats
ja: 購読者の統計

en: pagetitlehover:subscriberstats
ja: 購読者の統計

en: pagetitle:dbcheck
ja: データベース構造の検証

en: pagetitlehover:dbcheck
ja: データベース構造が現在のコードのバージョンに対して正しいかを検証

en: pagetitle:importadmin
ja: 管理者のインポート

en: pagetitlehover:importadmin
ja: システムのすべてまたは一部にアクセスできる管理者をインポート

en: pagetitle:dbadmin
ja: データベース管理

en: pagetitlehover:dbadmin
ja: データベース管理

en: pagetitle:usercheck
ja: 購読者の存在を確認

en: pagetitlehover:usercheck
ja: メールアドレスをペーストし、システムに追加せずにアドレスが存在することを確認

en: pagetitle:listbounces
ja: リストごとの配送エラー

en: pagetitlehover:listbounces
ja: リストごとの配送エラーメッセージを見る

en: pagetitle:bouncerules
ja: 配送エラールール一覧

en: pagetitlehover:bouncerules
ja: 配送エラーメールの取扱いを決めるルールの管理

en: pagetitle:bouncerule
ja: 配送エラールール

en: pagetitlehover:bouncerule
ja: 配送エラーメールの取扱いを決めるルールの管理

en: pagetitle:checkbouncerules
ja: 配送エラールールの確認

en: pagetitlehover:checkbouncerules
ja: 配送エラールールの確認

en: pagetitle:translate
ja: phpListの翻訳

en: pagetitlehover:translate
ja: phpListの翻訳

en: pagetitle:ajaxform
ja: AJAXの統合

en: pagetitlehover:ajaxform
ja: AJAXの統合

en: pagetitle:updatetranslation
ja: 言語ファイルの更新

en: pagetitlehover:updatetranslation
ja: コミュニティの翻訳システムから最新の翻訳を取得

en: pagetitle:reindex
ja: データベースインデックスの再構築

en: pagetitlehover:reindex
ja: データベース問合せを高速化するためインデックスを再構築

en: pagetitle:plugins
ja: プラグインの管理

en: pagetitlehover:plugins
ja: プラグインとその有効無効の切り替えの管理

en: pagetitle:hostedprocessqueuesetup
ja: ホスティングサービスを利用したキュー処理のセットアップ

en: pagetitlehover:hostedprocessqueuesetup
ja: phpList.comのサービスを利用したキュー処理のセットアップ

en: pagetitle:suppressionlist
ja: 配送停止リスト

en: pagetitlehover:suppressionlist
ja: 配送停止リスト

en: general settings
ja: 全般設定

en: system settings
ja: システム設定

en: security settings
ja: セキュリティ設定

en: reporting settings
ja: レポート設定

en: campaign settings
ja: キャンペーン設定

en: transactional settings
ja: トランザクション設定

en: subscription-ui settings
ja: 購読申込ページUI設定

en: list-organisation settings
ja: リスト編成設定

en: subscription settings
ja: 購読設定
