phpList 2.11.X - en to ru translation catalogue (1903 entries)

en: You are logged in as administrator (%s) of this phpList system
ru: Вы вошли как администратор (%s) в систему phpList

en: You are therefore offered the following choice, which your subscribers will not see when they load this page.
ru: Поэтому Вам предложены следующие варианты выбора, Ваши подписчики не увидят данного сообщения.

en: Go back to admin area
ru: Вернуться в панель администратора

en: Please choose
ru: Выберите

en: Make this subscriber confirmed immediately
ru: Установить статус &laquo;подтверждён&raquo;

en: Send this subscriber a request for confirmation email
ru: Отправить подписчику запрос на подтверждение адреса эл. почты

en: Subscriber removed from Blacklist for manual confirmation of subscription
ru: Подписчик удалён из чёрного списка по причине ручного подтверждения подписки

en: Subscriber has been removed from blacklist
ru: Подписчик удалён из чёрного списка

en: Forwarded receiver requested blacklist
ru: Получатель переадресованного письма отправил запрос на добавление в чёрный список

en: "Jump off" used by subscriber, reason not requested
ru: Отказ от подписки без указания причины выбран пользователем

en: "Jump off" set, reason not requested
ru: Отказ от подписки без причины установлен

en: When testing the phpList forward functionality, you need to be logged in as an administrator.
ru: При проверке функциональности phpList необходимо войти как администратор.

en: Message Forwarded
ru: Сообщение переадресовано

en: %s has forwarded message %d to %s
ru: %s переадресовал сообщение %d на адрес %s

en: %s tried forwarding message %d to %s but failed
ru: Не удалось: %s попытался переадресовать сообщение %d на адрес %s

en: Forward request from invalid user ID: %s
ru: Запрос переадресации от недействительного ID подписчика: %s

en: This page can only be called from the commandline
ru: Это страницу можно вызвать только при помощи командной строки

en: Failed
ru: Не удалось

en: You do not have enough privileges to view this page
ru: Недостаточно прав для просмотра этой страницы

en: Select another list
ru: Выбрать другой список

en: Bounces on
ru: Возвращённые письма в

en: All draft campaigns deleted
ru: Все черновики удалены

en: campaigns deleted
ru: Кампании удалены

en: campaign deleted
ru: Кампания удалена

en: Campaign deleted
ru: Кампания удалена

en: start a new message
ru: Создать новую кампанию

en: Start a new campaign
ru: Создать новую кампанию

en: entered
ru: Дата создания

en: age
ru: возраст

en: del
ru: удалить

en: delete all
ru: Удалить все

en: Please select the lists you want to send your campaign to
ru: Выберете списки для отправки кампании

en: Please select the lists you want to exclude from this campaign
ru: Выберите списки, которые необходимо исключить из кампании

en: The campaign will go to users who are a member of the lists above,     unless they are a member of one of the lists you select here.
ru: Кампания будет отправляться участникам списков рассылок ниже до тех пор, пока они состоят в этих списках.

en: Your database is out of date, please make sure to upgrade
ru: База данных устарела, установите более новую версию

en: Your version
ru: Установленная версия

en: phplist version
ru: Версия phplist

en: Upgrade
ru: Обновление

en: Database has not been initialised
ru: База данных не была инициализирована

en: go to
ru: перейти к

en: Initialise Database
ru: Инициализировать базу данных

en: to continue
ru: для продолжения

en: Continue Configuration
ru: Продолжить настройку

en: Continue the Configuration process of phpList
ru: Продолжить процесс конфигурации phpList

en: Send a campaign
ru: Отправить кампанию

en: Start or continue a campaign
ru: Начать или продолжить отправку кампании

en: Manage Campaigns
ru: Управление кампаниями

en: View current campaigns
ru: Просмотреть текущие кампании

en: Manage Subscribers
ru: Управление подписчиками

en: Search, edit and add Subscribers
ru: Поиск, редактирование и добавление подписчиков

en: View Statistics
ru: Просматривать статистику

en: View statistics
ru: Просмотр статистики

en: Main
ru: Основные параметры

en: Manage Lists
ru: Управление списками

en: View, edit and add lists, that your subscribers can sign up to
ru: Просмотр, редактирование и добавление списков рассылок

en: users
ru: Подписчики

en: List all Users
ru: Показать всех подписчиков

en: import
ru: Импортировать

en: Import Users
ru: Импортировать подписчиков

en: export
ru: Экспортировать

en: Export Users
ru: Экспортировать подписчиков

en: reconcileusers
ru: Актуализировать

en: Reconcile the User Database
ru: Актуализировать список подписчиков

en: List and user functions
ru: Параметры списков рассылок и подписчиков

en: configure
ru: Конфигурация

en: Configure
ru: Конфигурация

en: attributes
ru: Атрибуты

en: Configure Attributes
ru: Настроить атрибуты подписчиков

en: Control values for
ru: Контрольные значения для

en: spage
ru: Страницы подписки

en: Configure Subscribe Pages
ru: Настроить страницы подписки

en: Configuration Functions
ru: Параметры конфигурации

en: admins
ru: Администраторы

en: Add, edit and remove Administrators
ru: Добавление, изменение и удаление администраторов

en: adminattributes
ru: Атрибуты администраторов

en: Configure Attributes for administrators
ru: Настройка атрибутов администратора

en: Administrator Functions
ru: Параметры администрирования

en: send
ru: Отправить

en: Send a Message
ru: Отправить кампанию

en: preparesend
ru: подготовить и отправить

en: Prepare a Message
ru: Подготовка сообщения

en: sendprepared
ru: отправить подготовленное

en: Send a Prepared Message
ru: Отправить подготовленные кампании

en: templates
ru: Шаблоны

en: Configure Templates
ru: Настроить шаблоны

en: messages
ru: Кампании

en: List all Messages
ru: Показать все кампании

en: processqueue
ru: Обработать очередь

en: Process the Message Queue
ru: Обработать очередь кампаний

en: warning
ru: Предупреждение

en: You have set TEST in config.php to 1, so it will only show what would be sent
ru: В файле config.php параметру TEST задано значение &laquo;1&raquo;, поэтому phpList только покажет, что нужно отправить

en: processbounces
ru: Обработать возвраты

en: Process Bounces
ru: Обработать возвращённые письма

en: bounces
ru: Возвращённые письма

en: View Bounces
ru: Просмотр возвращённых писем

en: Message Functions
ru: Параметры отправки кампаний

en: Plugins
ru: Модули

en: setup
ru: Установки

en: Setup
ru: Установки

en: upgrade
ru: Обновление

en: dbcheck
ru: Проверка БД

en: Check Database structure
ru: Проверить структуру базы данных

en: eventlog
ru: Журнал событий

en: View the eventlog
ru: Просмотреть журнал событий

en: admin
ru: администратор

en: Change your details (e.g. password)
ru: Изменить данные (например, пароль)

en: System Functions
ru: Системные параметры

en: Database structure
ru: Структура базы данных

en: ok
ru: ок

en: requeue
ru: Продолжить

en: Stalled
ru: Приостановлено

en: still to process
ru: в обработке

en: ETA
ru: Осталось

en: sent
ru: Отправленные

en: Processing
ru: Обработка

en: msgs/hr
ru: писем/час

en: Invalid value for email address
ru: Недействительное значение для адреса эл. почты

en: error
ru: Ошибка

en: Too many errors, please login again
ru: Слишком много ошибок, войдите в систему заново

en: fatalerror
ru: Критическая ошибка

en: Documentation about this error
ru: Описание данной ошибки

en: More information
ru: Подробнее

en: Main Page
ru: Главная страница

en: about
ru: О программе

en: In this section
ru: В этом разделе

en: Recently visited
ru: Недавно посещённые страницы

en: All Lists
ru: Все списки

en: All Public Lists
ru: Все общедоступные списки

en: Add a list
ru: Добавить список рассылки

en: Uncategorised
ru: Без категории

en: Public list
ru: Общедоступный список

en: Private list
ru: Закрытый список

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: There are no lists available
ru: Нет доступных списков

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Apr
ru: Апр

en: Jun
ru: Июн

en: Jul
ru: Июл

en: Aug
ru: Авг

en: Sep
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: secs
ru: сек.

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Placeholder
ru: Метка

en: Listing %d to %d of %d
ru: Перечислены с %d по %d из %d.

en: Listing %d to %d
ru: Список от %d до %d

en: First Page
ru: Первая страница

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Далее

en: Last Page
ru: Последняя страница

en: The plugin
ru: Подключаемый модуль

en: Invalid security token, please reload the page and try again
ru: Неверный ключ безопасности, обновите страницу и попробуйте еще раз

en: Invalid download URL, please reload the page and try again
ru: Неверный URL-адрес для скачивания, обновите страницу и попробуйте ещё раз

en: Fetching plugin
ru: Получение списка модулей

en: Developer
ru: Разработчик

en: Project
ru: Проект

en: Unable to download plugin package, check your connection
ru: Не удаётся скачать пакет с модулем, проверьте подключение к сети

en: Installing plugin
ru: Устанавливаются подключаемые модули:

en: updating existing plugin
ru: Обновление существующего модуля

en: new plugin
ru: - новый

en: Plugin installed successfully
ru: Успешно установлено

en: Error installing plugin
ru: Ошибка установки подключаемого модуля

en: Continue
ru: Продолжить

en: Plugin directory is not writable
ru: Каталог для подключаемых модулей не доступен для записи

en: Invalid plugin package
ru: Некорректный файл модуля

en: Plugin installation failed
ru: Не удалось установить подключаемый модуль

en: The plugin root directory is not writable, please install plugins manually
ru: Каталог с подключаемыми модулями недоступен для записи. Проверьте, указан ли в файле конфигурации путь к модулями или установите их вручную

en: PHP has no <a href="http://php.net/zip">Zip capability</a>. This is required to allow installation from a remote URL
ru: Для установки модулей с удалённого сервера, требуется поддержка <a href="http://php.net/zip">ZIP</a> в PHP

en: Install a new plugin
ru: Установить новый подключаемый модуль

en: Find plugins
ru: Найти модули

en: Plugin package URL
ru: Ссылка на пакет с модулем

en: Install plugin
ru: Установить модуль

en: Installed plugins
ru: Установленные модули

en: name
ru: Имя

en: developer
ru: Разработчик:

en: description
ru: Описание:

en: version
ru: Версия:

en: origin
ru: источник

en: installed
ru: Дата установки:

en: installation Url
ru: Ссылка для установки:

en: Documentation Page
ru: Справочная страница

en: settings
ru: параметры

en: enabled
ru: Состояние

en: action
ru: Выбрать действие

en: initialise
ru: Инициализация

en: Initialise
ru: Инициализация

en: delete
ru: удалить

en: delete this plugin
ru: удалить подключаемый модуль

en: Dependency check
ru: Проверка зависимостей

en: Plugin can not be enabled, because "%s" is enabled.
ru: Невозможно подключить модуль, так как включен модуль "%s".

en: Plugin can not be enabled.
ru: Невозможно подключить модуль.

en: Failure on system requirement <strong>%s</strong>
ru: Системные требования не соблюдены <strong>%s</strong>

en: update this plugin
ru: обновить плагин

en: update
ru: Обновить

en: details
ru: Подробности

en: delete subscriber
ru: Удалить подписчика

en: unconfirm subscriber
ru: неподтверждённый подписчик

en: blacklist subscriber
ru: Подписчик из чёрного списка

en: blacklist email address
ru: добавить адрес в чёрный список

en: delete subscriber and bounce
ru: Удалить подписчика и его возвраты

en: unconfirm subscriber and delete bounce
ru: Отметить подписчика как &laquo;неподтверженный&raquo; и удалить его возвраты

en: blacklist subscriber and delete bounce
ru: внести подписчика в чёрный список и удалить возврат

en: blacklist email address and delete bounce
ru: добавить адрес в чёрный список и удалить возврат

en: delete bounce
ru: удалить возврат

en: Unnamed List
ru: Безымянный список

en: Hello
ru: Добрый день,

en: You have requested a new password for phpList.
ru: От Вас получен запрос на назначение нового пароля для phpList.

en: To enter a new one, please visit the following link:
ru: Чтобы задать новый пароль, перейдите по следующей ссылке:

en: You have 24 hours left to change your password. After that, your token won't be valid.
ru: Ключ для смены пароля действует в течение 24-х часов

en: New password
ru: Новый пароль

en: A password change token has been sent to the corresponding email address.
ru: Ключ для смены пароля был отправлен на соответствующий адрес эл. почты.

en: Error sending password change token
ru: При отправке ключа для смены пароля произошла ошибка

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: very little time
ru: незначительное время

en: This is the Newsletter Subject
ru: Тема для новостной рассылки

en: A process for this page is already running and it was still alive %d seconds ago
ru: Процесс уже запущен и выполняется, последняя проверка %d сек. назад

en: Running commandline, quitting. We'll find out what to do in the next run.
ru: Командная строка... выход. Что выполнять будет выяснено при следующем запуске.

en: Sleeping for 20 seconds, aborting will quit
ru: Ожидание в течение 20-и секунд, выход из прерывания

en: We have been waiting too long, I guess the other process is still going ok
ru: Прошло слишком много времени, думаю другой процесс находится в действии

en: Error, incorrect session token
ru: Ошибка: неверный ключ сессии

en: Remote queue processing has been activated successfully
ru: Удалённая отправка очереди запущена

en: view progress
ru: Просмотреть ход выполнения

en: Error activating remote queue processing
ru: При запуске удалённой отправки очереди возникла ошибка

en: The API key is incorrect
ru: Неправильный ключ API

en: The phpList.com server is unable to reach your phpList installation
ru: Сервер phpList.com не получил доступа к Вашей установке phpList

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Change settings
ru: Изменить параметры

en: Run queue locally
ru: Запустить локальную обработку очереди

en: Sign up to receive news and updates about phpList
ru: Подпишитесь, чтобы получать новости и обновления phpList

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Do not subscribe
ru: Не подписываться

en: You do not have access to this page
ru: У вас нет доступа к этой странице

en: View all campaigns
ru: Посмотреть все рассылки

en: Campaign not found
ru: Кампания не найдена

en: Subject
ru: Тема письма

en: Date entered
ru: Дата создания

en: Date sent
ru: Дата последней отправки

en: Sent as HTML
ru: В формате HTML

en: Sent as text
ru: В текстовом формате

en: Bounced
ru: Возвращено

en: Clicked
ru: Переходы

en: Forwarded
ru: Переадресовано

en: Sending message %d with subject %s to %s
ru: Отправка сообщения %d с темой %s на %s

en: sendingtextonlyto
ru: Отправлять только текстовые письма для

en: Error sending message %d (%d/%d) to %s (%s)
ru: Ошибка отправки кампании %d (%d/%d) на адрес %s (%s)

en: Size of HTML email: %s
ru: Размер HTML-письма: %s

en: Size of Text email: %s
ru: Размер текстового письма: %s

en: Message too large (%s is over %s), suspending
ru: Приостановлено: слишком большой размер письма (%s превышает %s)

en: Warning: the final message exceeds the sending limit, this campaign will fail sending. Reduce the size by removing attachments or images
ru: Внимание: кампания отправлена не будет, т.к. конечный размер письма превышает лимит. Сократите объём, удалив вложения или изображения

en: Campaign %d suspended. Message too large
ru: Кампания «%d» приостановлена из-за большого объёма письма

en: Campaign %d suspended, message too large
ru: Кампания «%d» приостановлена из-за большого объёма письма

en: Insufficient memory to add attachment to campaign %d %d - %d
ru: Недостаточно памяти для добавления вложений в кампанию %d %d - %d

en: Error, when trying to send campaign %d the attachment (%s) could not be copied to the repository. Check for permissions.
ru: Ошибка при попытке отправить кампанию «%d»: не удалось скопировать вложение (%s) в репозиторий. Проверьте права доступа.

en: phpList system error
ru: системная ошибка phpList

en: failed to open attachment (%s) to add to campaign %d
ru: не удалось открыть вложение (%s) для добавления в кампанию «%d»

en: Attachment %s does not exist
ru: Вложение «%s» не существует

en: Error, when trying to send campaign %d the attachment (%s) could not be found in the repository
ru: Ошибка при попытке отправить кампанию «%d»: не удалось найти вложение (%s) в репозитории

en: Campaign %d suspended for too many errors with attachments
ru: Кампания «%d» приостановлена из-за большое количества ошибок с вложениями

en: import is not available
ru: импорт недоступен

en: No lists available
ru: Событий не существует

en: add_list
ru: добавить список

en: Please enter details of the remote Server
ru: Введите данные об удалённом сервере

en: Server:
ru: Сервер:

en: user
ru: подписчик

en: Password:
ru: Пароль:

en: Database Name:
ru: Имя базы данных:

en: Table prefix:
ru: Префикс таблицы:

en: Usertable prefix:
ru: Префикс таблицы подписчиков:

en: select_lists
ru: Выберите список

en: Copy lists from remote server (lists are matched by name)
ru: Скопировать списки с удалённого сервера (совпадения проверяются по имени)

en: Mark new users as HTML:
ru: Отправлять новым подписчикам письма в HTML:

en: If you check "Overwrite Existing", information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
ru: При выборе опции &laquo;Заменить существующие&raquo; сведения о подписчике в будут заменены на импортируемые данные. Совпадения определяются по адресу эл. почты.

en: Overwrite Existing:
ru: Заменить существующие:

en: continue
ru: Продолжить

en: Making connection with remote database
ru: Идёт соединение с удалённой базой данных

en: cannot connect to remote database
ru: Не удаётся установить соединение с удалённой базой данных

en: Getting data from
ru: Идёт получение данных из

en: Remote version is
ru: Удалённая версия

en: Remote version has
ru: Удалённая версия:

en: No users to copy, is the prefix correct?
ru: Нет подписчиков для копирования, проверьте префикс

en: lists
ru: Списки рассылок

en: Copying lists
ru: Копируются списки

en: list
ru: списка

en: exists locally
ru: существующие локально

en: created locally
ru: созданные локально

en: Remote list
ru: Удалённый список

en: not created
ru: Не создан

en: Copying attributes
ru: Копируются атрибуты

en: Copying users
ru: Копируются подписчики

en: Error, no mapped attribute for
ru: Ошибка: не отображается атрибут для

en: Error, no local list defined for
ru: Ошибка: локальные списки не определены для

en: Done
ru: Готово

en: new users
ru: новые подписчики

en: and
ru: и

en: existing users
ru: Существующие подписчики

en: How to get help
ru: Ищете помощь?

en: phpList is Open Source software
ru: phpList - это программное обеспечение с открытым исходным кодом

en: If you are interested to know more about Open Source, you can visit the links below
ru: Узнать больше об открытом исходном коде и Open Source можно перейдя по ссылкам ниже

en: Get help with phpList
ru: Как получить справку по phpList

en: Remote processing of the queue is now handled with a processing secret
ru: Теперь секретный ключ используется при удалённой отправки очереди

en: Bounce processing error
ru: Ошибка при обработке возвращённого письма

en: Bounce Processing info
ru: Информация об обработке возвращённого письма

en: system message bounced, user marked unconfirmed
ru: Системное сообщение отклонено, подписчик помечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: Bounced system message
ru: Отклонённое системное сообщение

en: User marked unconfirmed
ru: Подписчик отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: View Bounce
ru: Просмотр возвращённых писем

en: system message bounced, but unknown user
ru: Системное сообщение отклонено, подписчик не определён

en: Cannot create POP3 connection to
ru: Не удаётся установить POP3-соединение с

en: Cannot open mailbox file
ru: Не удалось открыть файл почтового ящика

en: Please do not interrupt this process
ru: Не прерывайте обработку

en: Running in test mode, not deleting messages from mailbox
ru: Система работает в тестовом режиме, письма из почтового ящика удалены не будут

en: Processed messages will be deleted from mailbox
ru: Обработанные письма будут удалены из почтового ящика

en: Deleting message
ru: Удаление писем

en: Not deleting processed message
ru: Оставить обработанные письма

en: Not deleting unprocessed message
ru: Оставить необработанные письма

en: Closing mailbox, and purging messages
ru: Закрытие почтового ящика и удаление писем

en: IMAP is not included in your PHP installation, cannot continue
ru: IMAP не включен в текущую установку PHP, продолжение невозможно

en: Check out
ru: Проверка

en: Bounce mechanism not properly configured
ru: Обработка возвращённых писем настроена неверно

en: bounce_protocol not supported
ru: Протокол обработки возвращённых писем (bounce_protocol) не поддерживается

en: %d bounces to reprocess
ru: Возвращённые письма для повторной обработки - %d

en: %d out of %d processed
ru: %d из %d обработано

en: %d bounces were re-processed and %d bounces were re-identified
ru: Возвращённые письма: повторно обработано - %d, переопределено - %d

en: Processing bounces based on active bounce rules
ru: Обработка возвращённых писем по действующим правилам

en: processed %d out of %d bounces for advanced bounce rules
ru: по расширенным правилам обработано возвратов: %d из %d

en: Process Killed by other process
ru: Обработка остановлена другим процессом

en: Auto Unconfirmed
ru: Автоматически отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: Subscriber auto unconfirmed for
ru: Подписчик автоматически отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;, т.к.

en: bounce rule
ru: Правило обработки возвращённых писем

en: Auto unconfirmed
ru: Автоматически отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: Subscriber auto blacklisted  by bounce rule
ru: По правилу возвратов подписчик перенесён в чёрный список

en: Auto Unsubscribed
ru: Автоматически отписан

en: User auto unsubscribed for
ru: Подписчик автоматически отписан, т.к.

en: Subscriber auto blacklisted by bounce rule %d
ru: Подписчик перенесён в чёрный список по правилу %d

en: Email address auto blacklisted by bounce rule %d
ru: Электронный адрес перенесён в чёрный список по правилу %d

en: email auto unsubscribed for
ru: Эл. адрес автоматически отписан, т.к.

en: bounces processed by advanced processing
ru: возвращённых писем обработано по расширенным правилам

en: bounces were not matched by advanced processing rules
ru: возвращённых писем не соответствующих расширенным правилам обработки

en: Identifying consecutive bounces
ru: Определение серии возвращённых писем

en: Nothing to do
ru: Нет заданий

en: User (url:%s) has consecutive bounces (%d) over threshold (%d), user marked unconfirmed
ru: У подписчика (url:%s) есть серия возвращённых писем (в количечестве - %d) при установленном пороге (%d), он отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;.

en: Subscriber auto unconfirmed for %d consecutive bounces
ru:  Подписчик автоматически помечен как &laquo;неподтверждённый&raquo; из-за серии возвращённых писем (кол-во - %d)

en: %d consecutive bounces, threshold reached, blacklisting subscriber
ru: Возвращённых писем в серии - %d, порог достигнут, подписчик помещён в чёрный список

en: %d consecutive bounces, threshold reached
ru: Возвращённых писем в серии - %d, порог превышен

en: processed %d out of %d subscribers
ru: Обработано подписчиков %d из %d

en: total of %d subscribers processed
ru: Всего обработано подписчиков - %d

en: Report of advanced bounce processing:
ru: Отчёт об обработке по расширенным правилам:

en: Report:
ru: Отчёт:

en: Sorry, this page can only be used by super admins
ru: Данная страница доступна только главному администратору

en: Resending confirmation request to
ru: Повторная отправка запроса на подтверждение

en: user found
ru: подписчик найден

en: no user found
ru: подписчик не найден

en: unable to find original email
ru: невозможно найти оригинальный адрес эл. почты

en: Marking all subscribers confirmed
ru: Отметить всех подписчиков как &laquo;подтвержденные&raquo;

en: Marking all subscribers on list %s confirmed
ru: Отметить подписчиков в списке %s как &laquo;подтвержденные&raquo;

en: subscribers apply
ru: Подписчики соответствуют

en: Creating UniqID for all subscribers who do not have one
ru: Создание уникального ID для подписчиков, не имеющих его

en: Marking all subscribers to receive HTML
ru: Отправлять в HTML

en: Marking all subscribers to receive text
ru: Отправлять в виде текста

en: Deleting subscribers who are not on any list
ru: Удалить подписчиков, не состоящих ни в одном списке в

en: Moving subscribers who are not on any list to
ru: Перенести подписчиков, не состоящих ни в одном списке в

en: Deleting subscribers with more than
ru: Удаление подписчиков с более чем

en: Blacklisting subscribers with more than
ru: Удаление подписчиков с более чем

en: Resending request for confirmation to subscribers who signed up after
ru: Повторная отправка запроса на подтверждение подписчикам, которые подписывались после

en: and before
ru: и до

en: Deleting unconfirmed subscribers who signed up after
ru: Удалить неподтвержденных подписчиков, которые подписывались после

en: Trying to merge duplicates
ru: Попытка объединить дубликаты

en: Don't know how to
ru: Неизвестно, как выполнить

en: Trying to fix subscribers with an invalid email
ru: Попытка исправить данные подписчиков с недействительными адресами

en: User
ru: Подписчик

en: subscribers fixed
ru: данные подписчиков исправлены

en: subscribers could not be fixed
ru: данные подписчиков не могут быть исправлены

en: Marking subscribers with an invalid email as unconfirmed
ru: Отметить подписчиков с недействительным адресом как &laquo;неподтвержденные&raquo;

en: subscribers updated
ru: подписчики обновлены

en: Cleaning some user tables of invalid entries
ru: Очистка части таблиц от недействительных записей

en: entries apply
ru: Записи соответствуют

en: Delete will delete user and all listmemberships
ru: Удаление сотрёт подписчика и участие в листах подписок

en: subscribers
ru: Подписчики

en: found
ru: найдено

en: in the database
ru: в базе данных

en: -All-
ru: -Все-

en: Mark all subscribers to receive HTML
ru: Отправлять всем в виде HTML

en: Mark all subscribers to receive text
ru: Отправлять всем в виде текста

en: Mark all subscribers on list %s confirmed
ru: Отметить всех в списке %s подтвержденными

en: Click here
ru: Выполнить

en: To move all subscribers who are not subscribed to any list to %s
ru: Переместить подписчиков, не являющихся участниками какого либо списка рассылок в %s

en: To delete all subscribers with more than
ru: Удалить подписчиков со значением, больше

en: To blacklist all subscribers with more than
ru: Удалить подписчиков со значением, больше

en: Note: this will use the total count of bounces on a subscriber, not consecutive bounces
ru: Внимание: используется общее количество возвращённых писем подписчика, а не только последовательные

en: Delete subscribers who have an invalid email address
ru: Удалить подписчиков с недействительными эл. адресами

en: To delete subscribers who signed up and have not confirmed their subscription
ru: Удаление подписанных, но не подтверждённых подписчиков

en: Date they signed up after
ru: Подписанных после

en: Date they signed up before
ru: Подписанных до

en: No such template
ru: Нет такого шаблона

en: Images stored
ru: Изображения сохранены

en: No images found
ru: Изображения не найдены

en: Template saved and ready for use in campaigns
ru: Шаблон сохранён и может быть использован в кампаниях

en: Image
ru: Изображение

en: "not full URL
ru: URL-адрес указан не полностью

en: does not exist
ru: не существует

en: Not a full URL
ru: URL-адрес неполный

en: No Title
ru: Без заголовка

en: Template does not contain the [CONTENT] placeholder
ru: Шаблон не содержит метку [CONTENT]

en: Template saved
ru: Шаблон сохранён

en: Images
ru: Изображения

en: Below is the list of images used in your template. If an image is currently unavailable, please upload it to the database.
ru: Ниже представлен список всех изображений, используемых в шаблоне. Если изображение недоступно, необходимо загрузить его в базу данных.

en: This includes all images, also fully referenced ones, so you may choose not to upload some. If you upload images, they will be included in the campaigns that use this template.
ru: Это затрагивает все изображения, а также те, на которые установлены ссылки и эти изображения можно не загружать. В случае их загрузке, они будут включаться в каждую кампанию, использующую этот шаблон.

en: Image name:
ru: Имя изображения:

en: %d times used
ru: использовано %d раз(а)

en: Save Images
ru: Сохранить изображения

en: Template was successfully saved
ru: Шаблон успешно сохранён

en: Some errors were found, template NOT saved!
ru: Найдены ошибки, шаблон НЕ сохранён!

en: Sending test
ru: Отправка проверочного варианта

en: Sending test "Request for confirmation" to
ru: Проверочная отправка &laquo;Запроса на подтверждение&raquo; на

en: FAILED
ru: ...НЕ УДАЛОСЬ

en: Sending test "Welcome" to
ru: Проверочная отправка &laquo;Приветствия&raquo; на

en: Sending test "Unsubscribe confirmation" to
ru: Проверочная отправка &laquo;Запроса на подтверждение&raquo; на

en: Error sending test messages to
ru: Ошибка отправки проверочного сообщения

en: Sending a test from templates only works for the system template.
ru: Проверочное письмо отправляется только из системного шаблона.

en: To test your template, go to campaigns and send a test campaign using the template.
ru: Для проверки шаблона выберите его в активной кампании и отправьте проверочное письмо.

en: List of Templates
ru: Список шаблонов

en: Title of this template
ru: Заголовок этого шаблона

en: Content of the template.
ru: Шаблон писем.

en: The content should at least have <b>[CONTENT]</b> somewhere.
ru: Содержимое должно иметь по крайней мере метку <b>[CONTENT]</b> где-либо.

en: You can upload a template file or paste the text in the box below
ru: Можно загрузить файл шаблона или вставить текст в область ниже

en: Template file.
ru: Файл шаблона.

en: Check that all links have a full URL
ru: Проверить, все ли ссылки имеют полный URL-адрес

en: Check that all images have a full URL
ru: Проверить, все ли изображения имеют полный URL-адрес

en: Check that all external images exist
ru: Проверить, все ли изображения существуют на внешних источниках

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Send test message
ru: Отправить проверочное письмо

en: to email addresses
ru: на адрес(а) эл. почты:

en: (comma separate addresses - all must be existing subscribers)
ru: (перечислите адреса через запятую, все подписчики должны существовать в базе)

en: Send Test
ru: Отправить проверочное письмо

en: Add new Template
ru: Добавить новый шаблон

en: No template have been defined
ru: Шаблоны не были добавлены

en: Campaign Default
ru: По умолчанию

en: System
ru: Системный

en: Action
ru: Действие

en: Edit
ru: Изменить

en: Name cannot be empty:
ru: Атрибут должен иметь название:

en: Name is not unique enough
ru: Такое название атрибута уже используется

en: Existing attributes:
ru: Существующие атрибуты:

en: No Attributes have been defined yet
ru: Пока не было установлено никаких атрибутов

en: Attribute:
ru: Атрибут:

en: Delete
ru: Удалить

en: Name:
ru: Имя:

en: Type
ru: Тип

en: Default Value:
ru: Значение по умолчанию:

en: Order of Listing:
ru: Вес атрибута:

en: Is this attribute required?:
ru: Сделать атрибут обязательным?:

en: Add a new Attribute:
ru: Создать новый атрибут:

en: The settings have been reset to the phpList default
ru: Были установлены параметры по умолчанию

en: invalid request
ru: Недействительный запрос

en: Are you sure you want to reset the configuration to the default?
ru: Действительно сбросить конфигурацию до значений по умолчанию?

en: Reset to default
ru: Установить стандартные значения параметров

en: You can edit all of the values in this page, and click the "save changes" button once to save all the changes you made.
ru: Можно сохранить все изменения на странице нажав &laquo;Сохранить изменения&raquo; всего один раз.

en: cannot be empty
ru: не может быть пустым

en: Changes saved
ru: Изменения сохранены

en: Changes not saved
ru: Изменения не сохранены

en: Categories saved
ru: Категории сохранены

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: edit this value
ru: изменить это значение

en: edit
ru: изменить

en: No Access
ru: Доступ запрещен

en: Remote queue processing settings were saved successfully
ru: Параметры удалённой отправки очереди сохранены

en: Error, the API key is incorrect
ru: Неправильный ключ API

en: Error, unable to connect to the phpList.com server for checking. Please verify that your webserver is able to connect to https://pqapi.phplist.com
ru: Невозможно соединиться с сервером phpList.com для проверки. Проверьте ваш веб-сервер на возможность подключения к https://pqapi.phplist.com

en: Use local processing instead
ru: Использовать локальную отправку

en: Process the queue using the service from phpList.com
ru: Обработать очередь, использую сервис phpList.com

en: This is only possible if your phpList installation is not behind a firewall
ru: Доступно только при установке phpList без использования брандмауэра

en: Your PHP settings do not allow this functionality. Please set "allow_url_fopen" in your php.ini to be "on" to continue.
ru: Настройки PHP не разрешают эту функциональность. Для продолжения параметр "allow_url_fopen" в php.ini должен быть включен ("on").

en: API key from phpList.com
ru: Ключ API с phpList.com

en: Continue setup
ru: Продолжить установку

en: Blacklisted by
ru: Помещён в чёрный список пользователем

en: All done, %d emails processed<br/>%d emails blacklisted<br/>%d emails deleted<br/>%d emails not found
ru: Завершено. Адресов обработано - %d<br/>Добавлено в чёрный список - %d<br/>Удалено - %d<br/>Адресов не найдено - %d

en: %d subscribers could not be deleted, because they have already received campaigns
ru: подписчиков не могут быть удалены, т.к. уже получали рассылки — %d

en: Remove more
ru: Продолжить удаление

en: Mass remove email addresses
ru: Групповое удаление электронных адресов

en: Check to also add the emails to the blacklist
ru: Отметить для добавления адресов в чёрный список

en: Paste the emails to remove in this box, and click continue
ru: Чтобы удалить адреса, вставьте их область ниже и нажмите продолжить

en: phplist Spam blocked
ru: Подозрительные сообщения заблокированы

en: Email is blacklisted, so request for confirmation has been sent.
ru: Подписчик внесен в чёрный список, поэтому был отправлен запрос на подтверждение.

en: If user confirms subscription, they will be removed from the blacklist.
ru: Если подписчик подтвердит подписку, он будет удален из чёрного списка.

en: Download
ru: Скачать

en: Add a user
ru: Добавить

en: Add
ru: Добавить

en: Members of
ru: Участники списка:

en: edit list details
ru: Редактировать список

en: Download subscribers
ru: Экспортировать список

en: Import Subscribers to this list
ru: Добавить подписчиков

en: subscribers were moved to
ru: подписчики были перемещены в

en: subscribers were copied to
ru: подписчики были скопированы в

en: subscribers were deleted from this list
ru: подписчики были удалены из этого листа

en: The "list of all subscribers" is not a real list, but it gives you access to all subscribers in your system. There may be more subscribers in your system than are members of your lists.
ru: «Список всех подписчиков» не является списком рассылки, но даёт доступ ко всем подписчикам в системе. Подписчиков может быть больше, чем участников списков.

en: Users found, click add to add this user
ru: Подписчик найден, нажмите кнопку добавить

en: No user found with that email
ru: Подписчики с таким адресом эл. почты не найдены

en: add user
ru: Добавить подписчика

en: Inserting user
ru: Вставить подписчика

en: User added
ru: Пользователь добавлен

en: Removing %d from this list
ru: Удаление %d из списка

en: Listing subscriber %d to %d
ru: Перечислены подписчики с %d по %d

en: Listing subscriber 1 to 50
ru: Перечислены подписчики с 1 по 50

en: confirmed
ru: Подтвержденные

en: unconfirmed
ru: Неподтвержденные

en: %d subscribers
ru: Количество подписчиков - %d

en: Tag all users in this page
ru: Отметить всех подписчиков на этой странице

en: Members
ru: Участники

en: tag
ru: Отметить:

en: Actions
ru: Действия

en: What to do with "Tagged" users
ru: Действия над отмеченными подписчиками

en: This will only process the users in this page that have the "Tag" checkbox checked
ru: Обработка затронет только отмеченных на этой странице подписчиков.

en: from this list
ru: из этого списка

en: Move
ru: Переместить

en: to
ru: в

en: Copy
ru: Копировать

en: Nothing
ru: Ничего

en: What to do with all subscribers
ru: Действия над всеми подписчиками

en: This will process all subscribers on this list, confirmed and unconfirmed
ru: Это затронет всех подписчиков в списке, подтвердите или отклоните.

en: do it
ru: Выполнить

en: Deleted
ru: Удалено

en: subscribe pages
ru: Страницы подписки

en: Title
ru: Заголовок

en: Owner
ru: Владелец

en: default
ru: По умолчанию

en: active
ru: Активные

en: not active
ru: не активно

en: view
ru: Просмотреть

en: Add a new subscribe page
ru: Добавить новую страницу подписки

en: default login is
ru: Имя пользователя по умолчанию

en: with password
ru: пароль

en: In order to login, you need to enable cookies in your browser
ru: Для авторизации вам необходимо включить cookies в вашем браузере

en: Forgot password
ru: Забыли пароль?

en: Enter your email address
ru: Введите ваш адрес эл. почты

en: Send password
ru: Отправить пароль

en: Your password was changed succesfully
ru: Пароль успешно изменён

en: The passwords you entered are not the same.
ru: Пароли не совпадают.

en: You have requested a password update
ru: Вы запросили обновление пароля

en: Confirm password
ru: Подтвердите пароль

en: Unknown token or time expired (More than 24 hrs. passed since the notification email was sent)
ru: Ключ для смены пароля не определён или время ожидания вышло (прошло более 24-х часов с момента отправки уведомления)

en: Name
ru: Имя

en: Password
ru: Пароль

en: All done, %d emails processed, %d emails marked unconfirmed, %d emails blacklisted<br/>
ru: Завершено. Адресов обработано - %d , отмечено как &laquo;неподтвержденный&raquo; - %d,  перемещено в чёрный список - %d<br/>

en: Add more
ru: Добавить больше

en: Manage suppression list
ru: Управление списком подавления

en: Make suppression permanent
ru: Добавить в чёрный список, вместо списка подавления

en: Paste the emails to mark unconfirmed in this box, and click continue
ru: Чтобы отметить адреса как &laquo;неподтверждённые&raquo;, вставьте их область ниже и нажмите продолжить

en: no such User
ru: Подписчик не найден

en: phplist test suite
ru: Набор тестов phpList

en: Test passed
ru: Проверка пройдена

en: Test failed
ru: Проверка завершилась неудачно

en: Tests available
ru: Доступные тесты

en: Purpose
ru: Назначение

en: Ascending
ru: по возрастанию

en: Descending
ru: по убыванию

en: Entered
ru: Дата подписки

en: Modified
ru: Изменён

en: Embargo
ru: Запрет на отправку

en: Sent
ru: Отправлено

en: draft
ru: Черновики

en: static
ru: статические

en: Go
ru: Применить

en: Clear
ru: Очистить

en: Deleting
ru: Удаление

en: failed
ru: не удалось

en: Requeuing
ru: Повторная постановка в очередь

en: This campaign is scheduled to stop sending in the past. No mails will be sent.
ru: Письма отправлены не будут, т.к. запланированная дата остановки кампании в прошлом

en: Review Scheduling
ru: Просмотреть запланированное

en: Suspending
ru: Ждущий режим

en: Marking as sent
ru: Пометить отправленым

en: Suspending all
ru: Приостановка всего

en: Marking all as sent
ru: Пометить все отправленными

en: Campaigns
ru: Кампании

en: Status
ru: Состояние

en: Lists
ru: Списки

en: Unique Views
ru: Уникальные просмотры

en: Time to send
ru: Время на отправку

en: total
ru: Итого

en: text
ru: Текст

en: html
ru: HTML

en: both
ru: оба

en: Suspend
ru: Приостановить

en: Requeue
ru: Поставить в очередь

en: View
ru: Просмотреть

en: statistics
ru: Статистика

en: Statistics
ru: Статистика

en: Mark&nbsp;sent
ru: Остановить и переместить в отправленные

en: Mark sent
ru: Остановить и переместить в отправленные

en: Are you sure you want to delete this campaign?
ru: Подтвердите удаление выбранной кампании

en: delete this campaign
ru: удалить эту кампанию

en: Suspend All
ru: Приостановить Всё

en: Mark All Sent
ru: Отметить всё как отправленное

en: No such attribute:
ru: Нет такого атрибута:

en: This datatype does not have editable values
ru: Тип данных не содержит редактируемых значений

en: Back to attributes
ru: Вернуться к атрибутам

en: add new
ru: добавить новое

en: Are you sure you want to delete all values?
ru: Действительно удалить все значения?

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Alternatively you can replace all values with another one:
ru: Также возможно заменить все значения на другое:

en: Replace with
ru: Заменить на

en: Delete and replace
ru: Удалить и заменить

en: Cannot delete
ru: Невозможно удалить

en: The following subscriber(s) are dependent on this value<br />Update the subscriber profiles to not use this attribute value and try again
ru: Следующие подписчики зависят от этого значения<br /> Измените профиль подписчика, чтобы исключить использование этого атрибута и попробуйте снова.

en: * Too many to list, total dependencies:
ru: * Слишком много, чтобы перечислить. Всего зависимостей:

en: * Too many errors, quitting
ru: * Слишком много ошибок, выполняется выход

en: Add new
ru: Добавить новое

en: one per line
ru: по одному в строку

en: Change order
ru: Изменить порядок

en: You have been logged out, because the session token of your request was incorrect
ru: Вы вышли из системы, так как использовали некорректный ключ сессии

en: You have been logged out for security purposes, because there were too many errors in your session
ru: Сессия завершена в целях безопасности, так как произошло слишком много ошибок

en: Converting to UTF-8 requires sufficient diskspace on your system.
ru: Конвертация в UTF-8 требует достаточно дискового пространства в системе

en: The maximum table size in your system is %s and space available on the root filesystem is %s, which means %s is required.
ru: Максимальный размер таблицы в системе - %s, свободное место на диске - %s, необходимо ещё - %s.

en: This is not a problem if your Database server is on a different filesystem. Click the button to continue.
ru: База данных может располагаться на другой файловой системе. Нажмите кнопку для продолжения.

en: Otherwise, free up some diskspace and try again
ru: В противном случае, освободите дисковое пространство и повторите

en: Confirm UTF8 conversion
ru: Подтвердите конвертацию в UTF-8

en: Converting DB to use UTF-8, please wait
ru: Идёт конвертация БД в UTF-8, ожидайте

en: Upgrading the database to use UTF-8, please wait
ru: Обновление базы данных для использования UTF-8, ожидайте

en: Upgrading table
ru: Обновление таблиц

en: Upgrading column
ru: Обновление столбца

en: upgrade to UTF-8, done
ru: переход на UTF-8 завершён

en: Unable to determine the name of the database to convert
ru: Невозможно определить название базы данных для конвертации

en: The DB was already converted to UTF-8 on
ru: База данных была конвертирована в UTF-8

en: All Done
ru: Завершено

en: Access Denied
ru: доступ запрещён.

en: Send Campaign
ru: Отправить рассылку

en: You should not paste the results of a test message back into the editor<br/>This will break the click-track statistics, and overload the server.
ru: Не следует вставлять результаты проверочного письма обратно в редактор.<br/> Это приведёт к неисправности в статистике отслеживания переходов и перегрузит сервер

en: Warning: You indicated the content was not HTML, but there were  some HTML  tags in it. This  may  cause  errors
ru: Предупреждение: указано, что содержимое не является HTML, однако были обнаружены элементы HTML, что может привести к ошибкам

en: You are trying to send a remote URL, but PEAR::HTTP_Request or CURL is not available, so this will fail
ru: Произошла ошибка при отправке удалённого URL-адреса, PEAR::HTTP_Request или CURL недоступен

en: Mime Type is longer than 255 characters, this is trouble
ru: Возможны проблемы при использовании MIME-типов длиной более 255 символов

en: Attachment %d succesfully added
ru: Вложение %d добавлено

en: Adding attachment %d failed
ru: Ошибка при добавлении вложения %d

en: Uploaded file not properly received, empty file
ru: Загружаемый файл получен с ошибкой, пусто

en: Adding attachment
ru: Вложение добавляется

en: Campaign saved as draft
ru: Кампания сохранена в черновиках

en: Campaign added
ru: Рассылка добавлена

en: This campaign is scheduled to stop sending before the embargo time. No mails will be sent.
ru: Письма не будут отправлены, т.к. запланирована остановка рассылки до момента истечения запрета.

en: Campaign queued
ru: Кампания поставлена в очередь

en: Sorry, you used invalid characters in the Subject field.
ru: Были использованы недопустимые символы в теме письма.

en: Sorry, you used invalid characters in the From field.
ru: Были использованы недопустимые символы в поле отправителя (From).

en: Please enter a from line.
ru: Введите отправителя.

en: Please enter a message
ru: Напишите письмо

en: Please enter a subject
ru: Укажите тему

en: Error: you can use an attribute in one rule only
ru: Ошибка: можно использовать атрибуты только в одном правиле

en: Please select the list(s) to send the campaign to
ru: Выберете списки для отправки кампании

en: You can send a test mail once every %d seconds
ru: Проверочное сообщение можно отправлять не чаще, чем один раз в %d сек.

en: Sending test mails is currently not available
ru: Отправка проверочного письма недоступна

en: No target email addresses listed for testing.
ru: Адреса эл. почты для отправки проверочного письма не заданы.

en: There is a maximum of %d test emails allowed
ru: Достигнуто максимальное количество из разрешённых проверочных писем (кол-во %d)

en: Sent test mail to
ru: Отправка проверочного письма на адрес

en: success
ru: ...успешно!

en: Email address not found to send test message.
ru: Адрес эл. почты для отправки проверочного письма не найден

en: add
ru: добавить

en: Removed Attachment
ru: Удалённые вложения

en: Content
ru: Содержимое

en: Text
ru: Текст

en: Forward
ru: Переадресовать

en: Format
ru: Формат

en: Attach
ru: Вложения

en: Scheduling
ru: Расписание

en: Finish
ru: Отправка

en: What is prepare a message
ru: Что значит приготовить письмо

en: Campaign subject
ru: Тема письма

en: From Line
ru: Отправитель (From)

en: Send a Webpage
ru: Отправить веб-страницу

en: Compose Message
ru: Написать письмо

en: Send a Webpage - URL
ru: Укажите URL-адрес веб-страницы

en: phpList operates in the time zone "%s"
ru: phpList работает в часовом поясе «%s»

en: Dates and times are relative to the Server Time
ru: Устанавливайте дату и время относительно времени сервера

en: Current Server Time is
ru: Текущее время сервера

en: Embargoed Until
ru: Не отправлять до

en: Stop sending after
ru: Остановить отправку после

en: Repeat campaign every
ru: Повторять рассылку каждые

en: no repetition
ru: не повторять

en: hour
ru: каждый час

en: day
ru: каждый день

en: week
ru: каждую неделю

en: fortnight
ru: две недели

en: four weeks
ru: четыре недели

en: Repeat Until
ru: Повторять до

en: Requeue every
ru: Повторять

en: do not requeue
ru: Не повторять

en: Requeue Until
ru: Повторять отправку до

en: Send as
ru: Отправить как

en: Use Template
ru: Использовать шаблон

en: select one
ru: Выберите шаблон ниже

en: No template
ru: Без шаблона

en: Plain text version of message
ru: Текстовая версия сообщения

en: generate from HTML
ru: создать на основе HTML письма

en: Footer
ru: Нижний колонтитул

en: forwardfooter
ru: Нижний колонтитул при переадресации

en: Add attachments to your campaign
ru: Добавить вложения в рассылку

en: The upload has the following limits set by the server
ru: Размер загрузки имеет ограничения, установленные на сервере

en: Maximum size of total data being sent to the server
ru: Максимальный размер отправляемых на сервер данных

en: Maximum size of each individual file
ru: Максимальный размер отдельного файла

en: Current Attachments
ru: Текущие вложения

en: filename
ru: имя файла

en: desc
ru: по убыванию

en: size
ru: размер

en: file
ru: Файл

en: Delete checked
ru: Удалить выделенные

en: The total size of attachments is very large. Sending this campaign may fail due to resource limits.
ru: Общий размер вложений слишком велик. Отправка кампании может закончиться неудачей из-за ограничений ресурсов.

en: New Attachment
ru: Добавить новое вложение

en: Add (and save)
ru: Загрузить и сохранить

en: or
ru: или

en: Path to file on server
ru: Путь к файлу на сервере

en: Description of attachment
ru: Описание вложения

en: to email address(es)
ru: на адрес(а) эл. почты

en: email to alert when sending of this message starts
ru: Адрес для уведомления о начале рассылки кампании

en: separate multiple with a comma
ru: (перечислите адреса через запятую)

en: email to alert when sending of this message has finished
ru: Адрес для уведомления об окончании рассылки

en: add Google Analytics tracking code
ru: Добавить код Google Analytics

en: Reset click statistics
ru: Сбросить статистику переходов

en: This is a test campaign
ru: Это проверочная кампания

en: Estimated size of HTML email
ru: Расчётный размер HTML письма

en: Estimated size of text email
ru: Расчётный размер текстового письма

en: Estimated size of mailout
ru: Расчётный размер отправки

en: About %d users to receive HTML and %s users to receive text version of email
ru: Подписано на письма в формате HTML - %d, на письма в текстовом формате - %s

en: subject missing
ru: Не указана тема письма

en: message content missing
ru: Отсутствует содержимое письма

en: Incorrect URL for sending
ru: Неверная ссылка для отправки

en: From missing
ru: Среди отсутствующих

en: destination lists missing
ru: Списки рассылки не выбраны

en: Content contains click track links.
ru: Содержимое включает ссылки из системы учёта переходов

en: Place Campaign in Queue for Sending
ru: Отправить кампанию в очередь

en: Some required information is missing. The send button will be enabled when this is resolved.
ru: Часть необходимой информации отсутствует. Кнопка &laquo;Отправить&raquo; будет доступна после исправления.

en: Save as draft
ru: Сохранить как черновик

en: Save and continue editing
ru: Сохранить и продолжить редактирование

en: Campaign Title
ru: Название кампании

en: Meta data
ru: Метаданные

en: Existing subscribers
ru: Используемые подписчики

en: Non existing subscribers
ru: Подписчики отсутствуют в базе

en: What is the type of information you want to check
ru: Какой тип данных необходимо проверить

en: Foreign Key
ru: Внешний ключ

en: Email
ru: Адрес эл.почты

en: Paste the values to check in this box, one per line
ru: Вставьте значения для проверки в эту область, по одному в строку

en: Please select a message to display
ru: Выберете сообщение для показа

en: campaign requeued
ru: Рассылка запущена

en: No such campaign
ru: Нет такой кампании

en: Edit this message
ru: Изменить сообщение

en: Editing an active or finished campaign will place it back in the draft queue, continue?
ru: Редактирование активной или отправленной кампании вернёт её в черновики, продолжить?

en: Edit campaign
ru: Редактировать кампанию

en: fromfield
ru: От кого

en: footer
ru: Нижний колонтитул (футер)

en: Embargoed until
ru: Не отправлять до

en: Repeating
ru: Повторять

en: every %s until %s
ru: каждые %s до %s

en: Requeueing
ru: Повторная постановка в очередь

en: Attachments for this campaign
ru: Вложения

en: No attachments
ru: Нет вложений

en: Filename
ru: Название файла

en: Size
ru: Размер

en: Mime Type
ru: Тип MIME

en: Description
ru: Описание

en: None yet
ru: Кампания ещё не была отправлена

en: View Members
ru: Просмотреть список участников

en: Except when they were also member of these lists
ru: Исключать в случае, когда они также являются участниками следующих списков рассылок

en: Send this campaign to another list
ru: Отправить кампанию другому списку рассылки

en: Resend
ru: Отправить

en: Choose a list
ru: Выбрать список

en: None found
ru: Ничего не найдено

en: unknown
ru: неизвестно

en: %s left until embargo
ru: осталось %

en: limit reached
ru: ограничение достигнуто

en: next batch of %s in %s
ru: Следующая группа из %s в %s

en: Waiting
ru: Ожидание

en: Send the queue
ru: Отправить очередь

en: Check status
ru: Проверить состояние

en: Failed to enable plugin (%s), dependencies failed
ru: Не удалось включить модуль (%s) из-за ошибки зависимостей

en: Download as CSV file
ru: Скачать список (.CSV)

en: There are currently no campaigns to view
ru: Нет доступных для просмотра кампаний

en: Campaign
ru: Кампания

en: date
ru: дата

en: bncs
ru: Возвраты

en: fwds
ru: Переадресовано

en: Comparison to other admins
ru: Сравнение с другими админами

en: views
ru: открытий

en: rate
ru: Доля открытий

en: Deleting subscribers with an invalid email
ru: Удалить подписчиков с недействительными адресами

en: subscribers deleted
ru: подписчики обновлены

en: Editing
ru: Изменение

en: Please upload an image file, PNG or JPG.
ru: Загрузите файл изображения (формат PNG или JPG)

en: Don't know how to handle type
ru: Тип неизвестен

en: save changes
ru: Сохранить изменения

en: undo
ru: вернуть

en: editing cancelled
ru: редактирование отменено

en: All done
ru: Всё завершено

en: Reading emails from file ...
ru: Чтение электронных адресов из файла.

en: ok, %d lines
ru: выполено, количество строк - %d

en: Record has no email
ru: Запись не содержит адреса эл. почты

en: Invalid Email
ru: Неверный адрес эл. почты

en: clear value
ru: очистить значение

en: New Attribute
ru: Новый атрибут

en: Skip value
ru: Пропустить значение

en: duplicate
ru: дубликат

en: Duplicate Email
ru: Повторяющиеся адреса

en:  user imported as
ru:  подписчик импортирован как

en: All the emails already exist in the database and are member of the lists
ru: Все адреса уже существуют в базе данный и все состоят в списках

en: %d emails succesfully imported to the database and added to %d lists.
ru: Электронных адресов успешно импортировано - %s, добавлено в списки рассылки - %d.

en: %d emails subscribed to the lists
ru: Электронных адресов добавлено в списки - %d

en: %d emails already existed in the database
ru: Количество электронных адресов, уже существующих в базе - %s

en: %d Invalid Emails found.
ru: Недействительных адресов найдено - %d

en: These records were added, but the email has been made up from
ru: Записи были добавлены, но адреса использованы из

en: These records were deleted. Check your source and reimport the data. Duplicates will be identified.
ru: Записи удалены. Проверьте исходные данные и повторите импорт. Дубликаты будут определены.

en: %d duplicate emails found.
ru: Найдено повторяющихся адресов - %d.

en: Subscriber data was updated for %d subscribers
ru: Количество подписчиков, у которых были обновлены данные - %d

en: %d emails were on the blacklist and have not been added to the lists
ru: Адреса в чёрном списке - %s, они не были добавлены

en: %d subscribers were matched by foreign key, %d by email
ru: Совпадений по внешнему ключу - %d, по адресу эл. почты - %d

en: phplist Import Results
ru: Результаты импорта phpList

en: Import some more emails
ru: Продолжить импорт

en: Sample Newsletter Content
ru: Пример новостного сообщения

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Import of existing subscriber
ru: Импорт существующего подписчика

en: Import of new subscriber
ru: Импорт нового подписчика

en: No data changed
ru: Данные подписчика не были изменены

en: List subscriptions:
ru: Подписка в списках:

en: Was subscribed to:
ru: Было подписано на:

en: Is now subscribed to:
ru: Сейчас подписано на:

en: Not subscribed to any lists
ru: Не подписано ни на один из списков

en: Import by
ru: Импортировать из

en: new email was
ru: новый адрес эл. почты был

en: new emails were
ru: новые адреса эл. почты были

en: email was
ru: эл. адрес был

en: emails were
ru: эл. адреса были

en: All the emails already exist in the database.
ru: Все эл. адреса уже существуют в базе данных.

en: succesfully imported to the database and added to
ru: успешно импортированы и занесены в базу данных

en: subscribed to the
ru: подписан(ы) на

en: %d emails were found on the do-not-send-list and have not been added to the lists
ru: найдено адресов в списке «не оптправлять», они не были добавлены в списки — %d

en: Manually blacklisted by %s
ru: Добавлен в чёрный список вручную пользователем %s

en: Unable to fetch list of languages, please check your network or try again later
ru: невозможно получить список языков, проверьте соединение с сетью или попробуйте позже

en: updated %d language terms
ru: обновлено языковых фраз - %d

en: That is not your list
ru: Это не ваш список

en: phpList Export on %s from %s to %s (%s).csv
ru: Экспорт %s с %s по %s (%s).csv

en: phpList Export from %s to %s (%s).csv
ru: Экспорт с %s по %s (%s).csv

en: List Membership
ru: Список участия

en: There are currently no messages to view
ru: Сейчас нет сообщений для просмотра

en: N/A
ru: Н/Д

en: links
ru: ссылки

en: clickrate
ru: Доля переходов, %

en: clicks
ru: Переходы

en: messages sent to this user
ru: - отправлено этому подписчику

en: viewed
ru: Просмотры

en: bounce
ru: возвращённое письмо

en: you only have privileges to view this page, not change any of the information
ru: доступно только для чтения, изменить информацию невозможно

en: subscriber is blacklisted since
ru: Подписчик в чёрном списке с

en: Blacklist info
ru: Информация о чёрном списке

en: value
ru: значение

en: are you sure you want to delete this subscriber from the blacklist
ru: вы уверены, что хотите удалить этого подписчика из чёрного списка

en: it should only be done with explicit permission from this subscriber
ru: это должно быть сделано только с явного разрешения от данного подписчика

en: remove subscriber from blacklist
ru: удалить подписчика из чёрного списка

en: remove
ru: удалить

en: For this subscriber to be removed from the blacklist, you need to ask them to re-subscribe using the phpList subscribe page
ru: Для удаления подписчика из чёрного списка необходимо подписаться на любой из списков рыссылок phpList повторно, используя страницу подписки

en: Subscription History
ru: История подписки

en: no details found
ru: Информация отсутствует

en: ip
ru: IP

en: summary
ru: данные

en: detail
ru: Подробности

en: info
ru: Информация

en: That is not a valid email address
ru: Неверный адрес электронной почты

en: Added by %s
ru: Добавил: %s

en: Email address added
ru: Адреса эл. почты добавлены

en: Once you have some more subscribers, this page will list statistics on the domains of your subscribers. It will list domains that have 5 or more subscribers.
ru: На этой странице отображается статистика по доменам подписчиков. Необходимо минимум 5 подписчиков.

en: Bounces
ru: возвраты

en: Unable get lock for processing
ru: Невозможно заблокировать обработку

en: Error processing
ru: Ошибка обработки

en: Giving a Unique ID to %d subscribers, this may take a while
ru: Потребуется некоторое время. Идёт назначение уникальных идентификаторов для подписчиков: %d

en: The following restrictions have been set by your ISP:
ru: Следующие ограничения установлены вашим провайдером:

en: Maximum time for queue processing
ru: Максимальное время обработки очереди

en: Script stage
ru: Этап скрипта

en: Finished, Nothing to do
ru: Завершено, нечего выполнять

en: Calculating
ru: Вычисление

en: messages sent in
ru: - писем отправлено за

en: seconds
ru: сек.

en: %d invalid email addresses
ru: %d неверных адресов

en: %d failed (will retry later)
ru: %d ошибок (повторить позднее)

en: %d emails unconfirmed (not sent)
ru: Писем не было отправлено - %d

en: Warning: script never reached stage 5
ru: Предупреждение: сценарий никогда не достигнет уровня 5

en: This may be caused by a too slow or too busy server
ru: Вероятная причина в слишком медленном или слишком загруженном сервере

en: Less than batch size were sent, so reloading imminently
ru: Отправлено меньше, чем установленный размер группы, перезапуск в ближайшее время

en: Waiting for %d seconds before reloading
ru: Ожидание в течение %d сек. перед обновлением

en: Finished, All done
ru: Завершено, все выполнено

en: Script finished, but not all messages have been sent yet.
ru: Сценарий выполнен, но ещё не все сообщения были отправлены.

en: Finished this run
ru: Обработка этой группы завершена

en: To stop receiving these reports read:
ru: Чтобы прекратить получение этих отчётов ознакомьтесь:

en: (test)
ru: (проверка)

en: Would have sent
ru: Следует отправить

en: Started
ru: Запущена

en: Time now
ru: Текущее время

en: Processing blocked by plugin %s
ru: Обработка заблокирована подключаемым модулем %s

en: Processing has been suspended by your ISP, please try again later
ru: Обработка была приостановлена Вашим провайдером, попробуйте позже

en: Sent in last run
ru: Отправлено при последнем запуске

en: Skipped in last run
ru: Пропущено при последнем запуске

en: Processing has started,
ru: Обработка запущена,

en: One campaign to process.
ru: Одна кампания для обработки.

en: %d campaigns to process.
ru: Кампаний для обработки: %d

en: Please leave this window open.
ru: Не закрывайте это окно

en: phpList will process your queue until all messages have been sent.
ru: phpList будет обрабатывать очередь, пока все письма не будут отправлены.

en: This may take a while
ru: Это займёт некоторое время

en: Report of processing will be sent by email
ru: Отчёт об обработке будет отправлен на эл. почту

en: Maximum for campaign %d is %d
ru: Максимум для кампании %d это %d

en: sending of this campaign will stop, if it is still going in %s
ru: отправка этой кампании будет прекращена, если отправка займёт %s

en: Error loading message, please check the eventlog for details
ru: Ошибка загрузки кампании, для получения подробностей проверьте журнал событий

en: Campaign started
ru: Кампания запущена

en: phplist has started sending the campaign with subject %s
ru: Запущена кампания с темой: %s

en: Processing message
ru: Обработка кампании №

en: Looking for users
ru: Поиск подписчиков

en: users apply for attributes, now checking lists
ru: подписчики соответствуют атрибутам, теперь проверяются списки

en: No users apply for attributes
ru: Нет соответствующих атрибутам подписчиков

en: looking for users who can be excluded from this mailing
ru: поиск подписчиков для исключения из этой рассылки

en: Warning, finding the subscribers to send out to takes a long time, consider changing to commandline sending
ru: Предупреждение: поиск подписчиков для отправки рассылки занимает слишком много времени. Возможно стоит перейти на отправку из командной строки

en: Found them
ru: Найдено

en: to process
ru: для обработки

en: batch limit reached
ru: Достигнуто ограничение по группе

en: queue processing time has exceeded max processing time
ru: Время обработки очереди превысило максимальное значение

en: Campaign sending timed out, is past date to process until
ru: Время ожидания отправки для кампании истекло, дата, до которой необходимо было отправить

en: Message I was working on has disappeared
ru: Обработаываемое письмо больше недоступно

en: Sending of this message has been suspended
ru: Оттправка кампании была приостановлена

en: There have been more than 10 attempts to send to %s that have been blocked for domain throttling.
ru: Зафиксировано более 10 попыток отправки на %s. Они были заблокированы для избежания ограничения со стороны почтового сервиса.

en: Introducing extra delay to decrease throttle failures
ru: Вводятся дополнительные задержки для снижения ошибок превышения интервала отправки

en: %s is currently over throttle limit of %d per %d seconds
ru: %s превысил интервал отправки - %d за %d сек.

en: Sending
ru: Отправка

en: Warning: a lot of errors while sending campaign %d
ru: Внимание: множество ошибок при отправке кампании «%d»

en: It took
ru: Потребовалось

en: seconds to send
ru: секунд на отправку

en: Failed sending to
ru: Ошибка при отправке

en: waiting for %.1f seconds to meet target of %s seconds per message
ru: ожидание в течение %.1f сек. для соответствия времени на сообщение - %s сек.

en: not sending to
ru: Не отправлено

en: Unconfirmed user
ru: Неподтвержденный подписчик

en: Invalid email address
ru: Неверный адрес эл. почты

en: Subscriber marked unconfirmed for invalid email address
ru: Подписчики с недействительными адресами, отмеченные как &laquo;неподтвержденные&raquo;

en: Marked unconfirmed while sending campaign %d
ru: Отмечены как &laquo;неподтвержденные&raquo; во время отправки кампании - %d

en: Not sending to
ru: Не отправлено

en: already sent
ru: Уже отправлено

en: Processed %d out of %d subscribers
ru: Обработано %d из %d подписчиков

en: Hmmm, No users found to send to
ru: Не найдены подписчики для отправки

en: Message campaign finished
ru: Кампания завершена

en: phpList has finished sending the campaign with subject %s
ru: phpList закончил отправку рассылки с темой &laquo;%s&raquo;

en: to send this message
ru: Отправить это письмо

en: time
ru: время

en: Error fetching URL
ru: Ошибка при загрузке URL-адреса

en: Check your "remoteurl_append" setting.
ru: Проверьте установленное значение в параметрах: &laquo;Строка, которую необходимо добавлять к URL-адресу при отправке веб-страницы&raquo;

en: URL is valid
ru: Верный URL-адрес

en: Please verify that the URL entered is correct.
ru: Убедитесь, что URL-адрес введён правильно.

en: Top level domains were updated successfully
ru: Домены верхнего уровня успешно обновлены

en: Available Messages
ru: Доступные кампании

en: in progress
ru: в обработке

en: You are trying to send a remote URL, but PEAR::HTTP_Request is not available, so this will fail
ru: Отправка удалённого URL-адреса не произойдёт в связи с недоступностью PEAR::HTTP_Request

en: Test email not set
ru: Проверочное письмо не задано

en: Sending HTML version to
ru: Отправка HTML версии на

en: Sending Text version to
ru: Отправка Текстовой версии на

en: Note: Links in emails will not work, because this is a test message, which is deleted after sending
ru: Внимание: это проверочное сообщение и ссылки работать не будут, сообщение будет удалено после отправки

en: Check your INBOX to see if all worked ok
ru: Проверьте входящую почту, чтобы убедиться в в работоспособности

en: The temporary directory for uploading (%s) is not writable, so import will fail
ru: Временный каталог для загрузки (%s) не доступен для записи, импорт выполнен не будет

en: The maximum POST size is smaller than the maximum upload filesize. If your upload file is too large, import will fail. See the PHP documentation at <a href="%s">%s</a>
ru: Максимально допустимый размер для метода POST меньше, чем максимальный размер файла для загрузки. Если размер файла будет слишком большой, то его загрузка станет невозможной. Ознакомьтесь с документацией по PHP здесь: <a href="%s">%s</a>

en: Import cleared
ru: Импортируемые данные сброшены

en: Are you sure you want to reset the import session?
ru: Действительно сбросить процесс импорта?

en: Reset Import session
ru: Cбросить

en: File is either too large or does not exist.
ru: Файл либо слишком большой, либо его не существует.

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
ru: Файл не определен. Возможно, файл слишком велик?

en: Please upload a plain text file only. You cannot use a spreadsheet. You need to export the data from the spreadsheet into a TAB delimited text file
ru: Загрузите текстовый файл. Файлы Excel не поддерживаются, их необходимо сохранить как текстовые файлы с табуляцией в качестве разделителя (TSV и CSV)

en: File too big, please split it up into smaller ones
ru: Файл слишком большой, разделите его на несколько меньших по размеру

en: Please choose whether to sign up immediately or to send a notification
ru: Выберите, что необходимо выполнить: подписать немедленно, либо отправить уведомление

en: Cannot read %s. file is not readable !
ru: Ошибка чтения файла %s. Файл нечитаем!

en: Something went wrong while uploading the file. Empty file received. Maybe the file is too big, or you have no permissions to read it.
ru: Произошла ошибка при загрузке файла. Удалите загруженный файл. Возможно, файл слишком большой, или у Вас нет прав для его просмотра.

en: Create new one
ru: Создать новый

en: Skip Column
ru: Пропустить столбец

en: Import Attributes
ru: Импорт атрибутов

en: select
ru: выбрать

en: Please identify the target of the following unknown columns
ru: Определите расположение для нераспознанных столбцов ниже

en: Cannot find column with email, you need to map at least one column to "Email"
ru: Не найден столбец с адресом электронной почты, в файле должен быть как минимум один столбец &laquo;Email&raquo;

en: Summary
ru: Данные

en: maps to
ru: Соответствие атрибутов

en: Create new Attribute
ru: Создать новый атрибут

en: none
ru: ничего нет

en: %d lines will be imported
ru: Количество строк для импорта - %d

en: Confirm Import
ru: Подтвердить импорт

en: Test Output
ru: Проверить <br />результат

en: Importing %d subscribers to %d lists, please wait
ru: Подписчики (%d) импортируются в списки рассылок (%d), ожидайте

en: Test output<br/>If the output looks ok, click %s to submit for real
ru: Проверьте промежуточный результат<br/>Если всё верно, нажмите &laquo;%s&raquo; для внесения этих данных в базу

en: Adding users to list
ru: Добавление подписчиков в список

en: Select the lists to add the emails to
ru: Выберете список для добавления в него эл. адресов

en: Select the groups to add the users to
ru: Выберете группы для добавления подписчиков

en: automatically added
ru: автоматически добавлен

en: The file you upload will need to have the attributes of the records on    the first line.     Make sure that the email column is called "email" and not something like "e-mail" or     "Email Address".     Case is not important.          If you have a column called "Foreign Key", this will be used for synchronisation between an     external database and the phpList database. The foreignkey will take precedence when matching     an existing subscriber. This will slow down the import process. If you use this, it is allowed to have     records without email, but an "Invalid Email" will be created instead. You can then do     a search on "invalid email" to find those records. Maximum size of a foreign key is 100.          Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ru: В первой строке загружаемого файла должны быть названия атрибутов добавляемой записи. Проверьте наличие столбца с адресами электронной почты, он должен называться &laquo;email&raquo;, но не &laquo;e-mail&raquo;, &laquo;Email Address&raquo; или как-то ещё. Регистр букв роли не играет. При наличии столбца &laquo;Foreign Кеу&raquo; будет произведена синхронизация внешней базы данных и базы phpList по внешнему ключу, а не адресу эл. почты. Внешний ключ используется при наличии совпадений и замедляет процесс импорта, его максимальная длина составляет 100 символов. При использовании этого параметра, допускается существование в базе записей без адреса эл. почты, однако вместо него будет создана недействительная запись (&laquo;Invalid Email&raquo;). В дальнейшем можно использовать поиск по недействительным записям, чтобы найти их в БД<br>Предупреждение: загружаемый файл должен быть в текстовом формате (.CSV), не загружайте бинарные файлы, такие как документы MS Ехсеl.

en: File containing emails
ru: Файл, содержащий адреса эл. почты

en: The following limits are set by your server:<br/>Maximum size of a total data sent to server: %s<br/>Maximum size of each individual file: %s
ru: На сервере установлены следующие ограничения:<br/>Максимальный размер отправляемых данных:%s<br/>Максимальный размер каждого файла: %s

en: phpList will not process files larger than %dMB
ru: &nbsp;- phpList не сможет обработать файлы больше %d MB

en: Field Delimiter
ru: Разделитель полей

en: default is TAB
ru: По умолчанию используется табуляция (Tab)

en: Record Delimiter
ru: Разделитель записи

en: default is line break
ru: конец строки по умолчанию

en: Test output
ru: Проверить результат

en: Show Warnings
ru: Показывать предупреждения

en: Omit Invalid
ru: Пропускать недействительные

en: Assign Invalid
ru: Заменить недействительные

en: Overwrite Existing
ru: Заменить <br />существующие

en: Retain Old User Email
ru: Сохранить старый адрес эл. почты

en: If you choose "send notification email" the subscribers you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
ru: При выборе опции &laquo;Отправить сообщение для подтверждения&raquo;, добавленному подписчику будет отправлен запрос на подтверждение, он должен на него ответить. Рекомендуется использовать эту опцию, чтобы определить недействительные адреса эл. почты.

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email
ru: Отправить уведомление

en: Make confirmed immediately
ru: Отметить пользователя как &laquo;подтвержденный&raquo;

en: If you are going to send notification to users, you may want to add a little delay between messages
ru: При отправке уведомления подписчику, можно установить небольшую задержку между сообщениями

en: Notification throttle
ru: Интервал отправки уведомления

en: (default is nothing, will send as fast as it can)
ru: (значение по умолчанию не установлено, по возможности будет отправлено сразу)

en: Import
ru: Импортировать

en: over treshold, user marked unconfirmed
ru: Порог превышен, подписчик отмечен как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: Deleted all entries older than 2 months
ru: Удалить записи старше 2-х месяцев

en: Deleted all entries
ru: Удалить все записи

en: Events
ru: События

en: Are you sure you want to delete all events older than 2 months?
ru: Действительно удалить возвращённые письма старше 2-х месяцев?

en: Delete all (&gt; 2 months old)
ru: Удалить (старше 2-х месяцев)

en: Are you sure you want to delete all events matching this filter?
ru: Удалить (старше 2-х месяцев)

en: No events available
ru: Событий не существует

en: Filter
ru: Фильтр

en: Exclude filter
ru: Фильтр исключений

en: message
ru: Сообщение

en: page
ru: страница

en: Initialising language
ru: Инициализация языка

en: Up to date
ru: Обновлений нет

en: Categorise lists
ru: Назначить категории

en: All subscribers
ru: Все подписчики

en: start a new campaign targetting all lists
ru: Начать новую кампании по всем спискам

en: Add Members
ru: Добавить участников

en: You seem to have quite a lot of lists, do you want to organise them in categories?
ru: Слишком много списков рассылок: хотите отсортировать их по категориям?

en: Great idea!
ru: Отличная идея!

en: Public
ru: Общедоступный

en: Order
ru: Вес

en: Are you sure you want to delete this list?
ru: Действительно удалить этот список?

en: delete this list
ru: удалить список

en: Edit this list
ru: Изменить список

en: start a new campaign targetting this list
ru: Запуск новой рассылки по участникам данного списка

en: No lists, use Add List to add one
ru: Списки рассылок отсутствует, нажмите &laquo;Добавить список рассылки&raquo; выше

en: Back to edit template
ru: Вернуться к редактированию шаблона

en: search subscribers
ru: Поиск

en: manage subscriber attributes
ru: Настроить атрибуты подписчиков

en: edit values for attributes
ru: Изменить значения атрибутов

en: Reconcile Subscribers
ru: Актуализировать список подписчиков

en: Suppression list
ru: Список подавления

en: Bulk remove subscribers
ru: Групповое удаление

en: Verify subscribers
ru: Проверить подписчиков

en: Import subscribers
ru: Импортировать

en: Export subscribers
ru: Экспортировать

en: subscriber management functions
ru: Управление базой подписчиков

en: The temporary directory for uploading is not writable, so import will fail
ru: Импорт невозможен т.к. временная директория для загрузки не доступна для записи

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
ru: Файл не определен. Вероятно файл слишком велик?

en: Please upload a plain text file only. You cannot use a spreadsheet. You can only upload a plain text file with one email address per line.
ru: Загрузите текстовый файл с адресами эл. почты, по одному в строку. Файлы Excel не поддерживаются.

en: Cannot read file. It is not readable !
ru: Ошибка чтения файла. Файл не доступен для чтения!

en: There should only be ONE email per line.
ru: В строке должен быть только один адрес эл. почты.

en: If the output looks ok, go
ru: Если всё в порядке, вернитесь

en: back
ru: назад

en: Test output:
ru: Проверить результат

en: adding_users
ru: доабвление пользователей

en: The file you upload will need to contain the emails you want to add to these lists. Anything after the email will be added as attribute "Info" of the Subscriber. You can specify the rest of the attributes of these subscribers below. Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ru: Загружаемый файл должен содержать адреса эл. почты, которые необходимо добавить в эти списки. Всё после адреса будет добавлено в атрибут &laquo;Информация&raquo; у подписчика. Остальные атрибуты этих подписчиков можно установить ниже. Предупреждение: у файла должен быть текстовый формат. Не загружайте бинарные файлы, такие как документ MS Excel.

en: File containing emails:
ru: Файл, содержащий адреса эл. почты:

en: If you check "Test Output", you will get the list of parsed emails on screen, and the database will not be filled with the information. This is useful to find out whether the format of your file is correct. It will only show the first 50 records.
ru: При выборе опции &laquo;Проверить результат&raquo; на экран будет выведен список распознанных адресов эл. почты, однако они не будут загружены в базу данных. Воспользуйтесь данной возможностью для проверки на корректность формата файла. Будут выведены первые 50 записей.

en: Send Notification email
ru: Отправить уведомление для подтверждения подписки

en: Import emails from IMAP folders
ru: Импортировать адреса из папок IMAP

en: can't connect
ru: Ошибка подключения.

en: done
ru: готово

en: imap_getmailboxes failed
ru: Ошибка получения папок IMAP

en: Please enter details of the IMAP account
ru: Введите данные учётной записи IMAP

en: Server
ru: Сервер

en: Select the headers fields to search
ru: Выберите заголовки полей для поиска

en: Mark new users as HTML
ru: Отправлять новым подписчикам письма в HTML:

en: If you check
ru: При выборе опции

en: information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
ru: сведения о подписчике в базе данных будут заменены на импортируемые данные. Совпадения определяются по адресу эл. почты.

en: Only use complete addresses
ru: Использовать только полные адреса

en: addresses that do not have a real name will be ignored. Otherwise all emails will be imported.
ru: адреса без указания настоящего имени будут проигнорированы, остальные будут импортированы

en: If you choose
ru: При выборе опции

en: send notification email
ru: отправить сообщение для подтверждения

en: the users you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
ru: добавленным пользователям будет отправлено письмо с подтверждением подписки, на письмо необходимо будет ответить. Данная возможность позволяет определить недействительные адреса.

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email&nbsp;
ru: Отправить уведомление

en: There are two ways to add the names of the users,  either one attribute for the entire name or two attributes, one for first name and one for last name. If you use &quot;two attributes&quot;, the name will be split after the first space.
ru: Доступно два варианта для добавления имён подписчиков. Можно использовать один атрибут для имени и фамилии; или отдельно для имени и отдельно для фамилии. При использовании двух атрибутов, имя и фамилия будут разделяться первым пробелом.

en: Use one attribute for name
ru: Использовать один атрибут

en: Use two attributes for the name
ru: Использовать два атрибута

en: Attribute one
ru: Первый атрибут

en: Create Attribute
ru: Создать атрибут

en: Attribute two
ru: Второй атрибут

en: Cannot continue
ru: Невозможно продолжить

en: Process Selected Folders
ru: Обработать выбранные папки

en: Processed
ru: Обработанные

en: folders and
ru: папок и

en: unique emails found
ru: уникальных писем найдено

en: All the emails already exist in the database and are members of the
ru: Все адреса уже существуют в базе данных и состоят в списках

en: emails already existed in the database
ru: эл. адреса уже существуют в базе данных

en: Invalid Emails found.
ru: Найдены недействительные адреса.

en: These records were added, but the email has been made up. You can find them by doing a search on
ru: Эти записи были добавлены, однако электронные адрес были дополнены. Можно найти их, воспользовавшись поиском по ним

en: No emails found
ru: Адреса не найдены

en: You only have privileges to view this page, not change any of the information
ru: Доступно только для чтения, изменить информацию невозможно

en: Uploaded avatar file too big
ru: Загруженный файл аватара слишком большой

en: Subscriber removed from list %s
ru: Подписчик удален из списка %s

en: Subscriber added to list %s
ru: Подписчик добавлен в список рассылки %s

en: (no data)
ru: (нет данных)

en: changed from
ru: изменён

en: Subscribed to %s
ru: Подписан(ы) на %s

en: Unsubscribed from %s
ru: Отписан от %s

en: Update by %s
ru: Обновлено %s

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: No such subscriber
ru: Подписчик не найден

en: No Lists
ru: Списков не имеется

en: Are you sure you want to remove this subscriber from the system.
ru: Подтвердите удаление из системы этого подписчика.

en: remove subscriber
ru: Удалить подписчика

en: Add a new subscriber
ru: Добавить нового подписчика

en: Email address
ru: Адрес эл. почты

en: Subscriber is blacklisted. No emails will be sent to this email address.
ru: Подписчик добавлен в чёрный список. Письма на этот адрес отправляться не будут.

en: Add to blacklist
ru: Добавить в чёрный список

en: Remove from blacklist
ru: Удалить из чёрного списка

en: Mailinglist membership
ru: Участие в списках рассылок

en: Details
ru: Подробности

en: Subscription
ru: Подписки

en: Process Next Batch
ru: Обработать следующую группу

en: Hmm, duplicate entry,
ru: Обнаружен дубликат записи,

en: new rules found
ru: - новые правила

en: bounces not matched
ru: - не соответствуют

en: bounces matched to existing rules
ru: - соответствуют имеющимся правилам

en: Overview
ru: Обзор

en: View Clicks by URL
ru: Просмотр переходов по ссылкам

en: View Clicks by Message
ru: Просмотр переходов по кампаниям

en: View Opens by Message
ru: Просмотр открытий по кампаниям

en: Domain Statistics
ru: Статистика по домену

en: The clicktracking system has changed
ru: Система учёта переходов изменена

en: You have %s entries in the old statistics table
ru: Количество записей в таблице старой статистики - %s

en: Convert Old data to new
ru: Конвертировать старые данные в новые

en: To avoid overloading the system, this will convert 10000 records at a time
ru: Для избежания перегрузки системы одновременно будет преобразовываться 10000 записей

en: Error sending email to %s
ru: Ошибка отправки письма подписчику %s

en: Error, empty message-body sending email to %s
ru: Ошибка: отсутствует содержимое письма, отправляемого на %s

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Invalid security token. Please reload the page and try again.
ru: Неверный ключ безопасности. Обновите страницу и попробуйте еще раз.

en: Export subscribers on %s
ru: Экспорт подписчиков на %s

en: What date needs to be used:
ru: Выберите необходимую дату:

en: Any date
ru: Любая дата

en: Export all subscribers
ru: Экспортировать всех подписчиков

en: When they signed up
ru: Подписка на рассылку

en: When the record was changed
ru: Изменение учётных данных

en: Based on changelog
ru: Из журнала изменений

en: When they subscribed to
ru: Начало участия в списке

en: Date From:
ru: Начало периода:

en: Date To:
ru: Окончание периода:

en: Select the columns to include in the export
ru: Выберите данные для экспорта

en: Export
ru: Экспортировать

en: phpList is licensed with the %sGNU Affero Public License (AGPL)%s
ru: phpList предоставляется на условиях лицензии %sGNU Public License (GPL)%s

en: Certified Secure by
ru: Сертификат безопасности предоставлен

en: Developers
ru: Разработчики

en: Contributors
ru: Внесли вклад:

en: Design
ru: Дизайн

en: Design implementation
ru: Реализация дизайна

en: Documentation
ru: Документация

en: Translations
ru: Переводы

en: The <a href="http://translate.phplist.com/" target="translate">translation site</a> runs <a href="http://translate.sourceforge.net/" target="pootle">Pootle</a> an Open Source translation tool, provided by <a href="http://translatehouse.org" target="translatehouse">Translate House</a>
ru: <a href="http://translate.phplist.com/" target="translate">Раздел сайта, посвящённый переводу</a> работает на <a href="http://translate.sourceforge.net/" target="pootle">Pootle</a> - это инструмент для переводов с открытым исходным кодом, предоставляемый <a href="http://translatehouse.org" target="translatehouse">Translate House</a>

en: Acknowledgements
ru: Благодарности

en: The developers wish to thank the many contributors to this system, who have helped out with bug reports, suggestions, donations, feature requests, sponsoring, translations and many other contributions.
ru: Разработчики выражают благодарность всем, кто внёс вклад в разработку системы, всем, кто сообщал об ошибках, помогал советами, материальной помощью, запросами о новых фишках, спонсорством, переводами и предоставлял помощь в различных ее проявлениях.

en: Portions of the system include
ru: Система включает в себя

en: Process Next %d
ru: Обработать следующие %d

en: No match
ru: Соответствий не найдено

en: bounces did not match any current active rule
ru: - не соответствуют какому-либо из существующих активных правил

en: bounce matched current active rules
ru: - соотвествует одному из существующих активных правил

en: No more candidate rules
ru: Больше нет правил

en: Updating the regular expression of this rule caused an Sql conflict<br/>This is probably because there is already a rule like that. Do you want to delete this rule instead?
ru: Обновление регулярного выражения для этого правила приведёт к возникновению конфликта в SQL<br/>Возможно, такое правило уже существует. Удалить текущее?

en: back to list of bounce rules
ru: Вернуться к правилам обработки возвращённых писем

en: delete and next
ru: удалить и перейти дальше

en: delete this rule and go to the next candidate
ru: удалить правило и перейти к следующему варианту

en: activate and next
ru: включить и перейти дальше

en: activate this rule and go to the next candidate
ru: включить правило и перейти к следующему варианту

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

en: Created By
ru: Создано

en: Select Status
ru: Выбранный статус

en: Memo for this rule
ru: Заметка по данному правилу

en: related bounces
ru: связанные возвращённые письма

en: no related bounces found
ru: не найдено связанных возвращённых писем

en: and more, %d in total
ru: и более, %d в общем

en: Invalid Request
ru: Недействительный запрос

en: Click statistics
ru: Статистика переходов

en: Subscriber clicks for a URL in a campaign
ru: Переходы по ссылкам в кампании

en: Subscribers who clicked on URL "%s" in the campaign with subject "%s", sent %s
ru: Подписчикам, перешедшим по ссылке "%s" в кампании с темой "%s", отправить %s

en: Subscriber clicks on a campaign
ru: Переходы по ссылкам в кампании

en: Subscribers who clicked a URL
ru: Подписчики, перешедшие по ссылке

en: Subscribers who clicked on the URL "%s" across all campaigns
ru: Подписчики, перешедшие по ссылке "%s" среди всех кампаниях

en: Subscribers who clicked a campaign
ru: Подписчики, перешедшие по ссылкам в кампании

en: Subscribers who clicked on campaign with subject "%s", sent %s
ru: Подписчикам, которые перешли по ссылкам в кампании "%s", отправлено %s

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: firstclick
ru: первый

en: latestclick
ru: последний

en: view user
ru: посмотреть подписчика

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Import list of admins
ru: Импортировать список администраторов

en: Add new admin
ru: Добавить нового администратора

en: You cannot delete yourself
ru: Невозможно удалить свою запись

en: Admin added
ru: Администратор был добавлен

en: Find an admin
ru: Найти администратора

en: Show
ru: Отобразить

en: email
ru: Эл. почта

en: Del
ru: Удалить

en: List of Administrators
ru: Список администраторов

en: Cannot save admin, that email address already exists for another admin
ru: Невозможно сохранить администратора, т.к. данный адрес эл. почты уже используется для другого администратора

en: Back to edit admin
ru: Вернуться к редактированию администратора

en: Error adding new admin, login name and/or email not inserted, email not valid or admin already exists
ru: Имя пользователя и/или адрес эл. почты не введены, адрес недействительный или администратор уже существует

en: Failed, you cannot delete yourself
ru: Вы не можете удалить себя

en: Edit Administrator
ru: Изменить атрибуты администратора

en: Add a new Administrator
ru: Добавить нового администратора

en: hidden
ru: скрытый

en: Update it?
ru: Обновить?

en: Login Name
ru: Имя пользователя

en: Privileges
ru: Привилегии

en: Manage subscribers
ru: Управлять подписчиками

en: Send Campaigns
ru: Отправлять кампании

en: Change Settings
ru: Изменить параметры

en: Click Details for a Message
ru: Подробнее о переходах в кампании

en: Sent to
ru: Отправлено

en: Unique subscribers who clicked
ru: Уникальные подписчики, совершившие переход

en: View subscribers
ru: Просмотр подписчиков

en: Click rate
ru: Доля переходов, %

en: Campaign click statistics
ru: Статистика переходов по кампании

en: import_by
ru: Импортировано

en: Imported
ru: Импортирован

en: %d lines processed
ru: Cтрок обработано - %d

en: %d email addresses added to the list(s)
ru: электронных адресов добавлено в списки: %d

en: %d new email addresses imported
ru: новых эл. адресов импортировано: %d

en: %d email addresses already existed in the database
ru: количество электронных адресов, уже существующих в базе: %d

en: Invalid addresses will be reported in the report that is sent to %s
ru: Некорректные email указываются в отчёте, отправляемом на %s

en: %d addresses were blacklisted and have not been subscribed to the list
ru: В чёрном списке - %d. В рассылку не добавлены

en: Rejected email addresses
ru: Отклонённые электронный адреса

en: Adding subscribers
ru: Добавление подписчиков в список

en: Please enter the emails to import, one per line, in the box below and click "Import Emails"
ru: Введите адреса для импорта, по одному в строку в области ниже и нажмите &laquo;Импортировать подписчиков&raquo;

en: Check to skip emails that are not valid
ru: При выборе этой опции будут пропущены недействительные адреса

en: Import emails
ru: Импортировать подписчиков

en: Email is a system attribute
ru: Адрес эл. почты - это системный атрибут

en: Converting %s from %s to %s
ru: Преобразование из %s в %s

en: deleting
ru: Удаление...

en: Cannot delete attribute, it is being used by the following forms:
ru: Невозможно удалить атрибут, он используется следующими формами:

en: cannot merge just one attribute
ru: невозможно объединить только один атрибут

en: Merging %s into %d
ru: Объединение %s в %d

en: Can only merge attributes of the same type
ru: Возможно объединение атрибутов только одного типа

en: Sorry, merging of checkbox groups is not implemented yet
ru: Слияние атрибутов, задаваемых флажком (тип checkbox), в группу пока не реализовано

en: Warning, changing types of attributes can take a long time
ru: Предупреждение, изменение типов атрибутов может занять много времени

en: Load data from
ru: Загрузить

en: predefined defaults
ru: предустановки.

en: Existing attributes
ru: Существующие атрибуты

en: used in
ru: используется в

en: forms
ru: используется в

en: Tag
ru: Метка

en: authoritative list
ru: Доверительный список

en: edit values
ru: Изменить значения

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Order of Listing
ru: Вес атрибута

en: Is this attribute required ?
ru: Сделать атрибут обязательным?

en: Delete tagged attributes
ru: Удалить отмеченные атрибуты

en: Merge tagged attributes
ru: Объединить отмеченные атрибуты

en: Add new Attribute
ru: Создать новый атрибут

en: Is this attribute required?
ru: Сделать атрибут обязательным?

en: No such record
ru: нет такой записи

en: Back to the list of bounces
ru: Вернуться к списку возвращённых сообщений

en: Not Found
ru: Не найден

en: Added %s to bouncecount for subscriber %s
ru: Добавлено %s к счётчику возвращённых писем подписчика %s

en: Made subscriber %s unconfirmed
ru: Изменить статус подписчика %s на &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: Made subscriber %d to receive text
ru: Отправлять подписчику %d сообщения в текстовом виде

en: Deleted subscriber %d
ru: Удалить подписчика %d

en: Deleting bounce %d ..
ru: Удаление возврата %d

en: ..Done, loading next bounce..
ru: ...завершено, загружается следующее возвращённое письмо..

en: This bounce no longer exists in the database.
ru: Это возвращённое письмо больше не существует в БД.

en: Add new Rule
ru: Добавить новое правило

en: For subscriber with email
ru: Адрес эл. почты подписчика

en: Increase bouncecount with
ru: Увеличить число возвращённых писем

en: (use negative numbers to decrease)
ru: (используйте отрицательные числа для уменьшения)

en: Mark subscriber as unconfirmed
ru: Отметить подписчика как &laquo;неподтверждённый&raquo;

en: (so you can resend the request for confirmation)
ru: (можно отправить повторный запрос на подтверждение подписки)

en: Set subscriber to receive text instead of HTML
ru: Назначить подписчику получать текстовые письма вместо HTML

en: Delete subscriber
ru: Удалить подписчика

en: Delete this bounce and go to the next
ru: Удалить это возвращённое письмо и перейти к следующему

en: Do the above
ru: Выполнить

en: Create New Rule based on this bounce
ru: Создать новое правило, основанное на этом возвращённом письме

en: Possible Actions:
ru: Возможные действия:

en: Date
ru: Дата

en: Comment
ru: Комментарий

en: Header
ru: Верхний колонтитул

en: Body
ru: Тело письма

en: Bounce Details
ru: Подробная информация из возвращённого письма

en: New Rule
ru: Новое правило

en: Please choose one of the import methods below
ru: Выберите один из методов импорта ниже

en: copy and paste list of emails
ru: Вставить скопированный список адресов

en: import by uploading a file with emails
ru: Загрузить файл со списком адресов

en: import by uploading a CSV file with emails and additional data
ru: Загрузить файл формата CSV со списком адресов и дополнительных данных

en: Website address (without http://)
ru: Адрес сайта (без http://)

en: Domain Name of your server (for email)
ru: Укажите доменное имя для сервера (для писем)

en: Person in charge of this system (one email address)
ru: Основной адрес эл. почты (только один)

en: Name of the organisation
ru: Название организации

en: Logo of the organisation
ru: Логотип организации

en: Secret for remote processing
ru: Секретный ключ для удалённой отправки

en: List of email addresses to CC in system messages (separate by commas)
ru: Адреса для получения копий системных сообщений, перечислить через запятую

en: Default for 'From:' in a campaign
ru: Отправитель кампаний по умолчанию (From)

en: Default for 'address to alert when sending starts'
ru: Адрес по умолчанию для уведомлений о начале отправки кампании

en: Default for 'address to alert when sending finishes'
ru: Адрес по умолчанию для уведомлений об окончании отправки кампании

en: Always add Google tracking code to campaigns
ru: Всегда добавлять код Google Analytics в кампании

en: Who gets the reports (email address, separate multiple emails with a comma)
ru: Адреса эл. почты для отправки отчётов, перечислить через запятую

en: From email address for system messages
ru: Адрес эл. почты отправителя системных сообщений (From)

en: Webmaster
ru: Веб-мастер

en: Name for system messages
ru: Имя отправителя системных сообщений (From)

en: Reply-to email address for system messages
ru: Адреса для отправки ответов на системные сообщения (Reply-to)

en: If there is only one visible list, should it be hidden in the page and automatically subscribe users who sign up
ru: При наличии только одного общедоступного списка рассылки, скрыть его со страницы подписки и добавлять подписчиков в него автоматически

en: Categories for lists. Separate with commas.
ru: Категории для списков рассылок, перечислить через запятую.

en: Width of a textline field (numerical)
ru: Ширина строки для ввода текста (число)

en: Dimensions of a textarea field (rows,columns)
ru: Размеры поля ввода текста (строки, столбцы)

en: Send notifications about subscribe, update and unsubscribe
ru: Отправлять уведомления в случаях подписки, обновления и отказа от подписки

en: The default subscribe page when there are multiple
ru: Страница подписки по умолчанию (если их несколько)

en: The default HTML template to use when sending a message
ru: Шаблон HTML по умолчанию

en: The HTML wrapper template for system messages
ru: Шаблон HTML для системных сообщений

en: URL where subscribers can sign up
ru: Ссылка для подписки

en: URL where subscribers can unsubscribe
ru: Ссылка для отказа от подписки

en: URL where unknown users can unsubscribe (do-not-send-list)
ru: Ссылка для отказа от подписки неопознанными подписчиками

en: URL where subscribers have to confirm their subscription
ru: Ссылка для подтверждения подписки на рассылку

en: URL where subscribers can update their details
ru: Ссылка для изменения учётных данных

en: URL for forwarding messages
ru: Ссылка для переадресации писем

en: <h3>Thanks, you have been added to our newsletter</h3><p>You will receive an email to confirm your subscription. Please click the link in the email to confirm</p>
ru: <h3>Благодарим Вас за подписку!</h3><p>В ближайшее время на указанный адрес поступит уведомление. Перейдите по ссылке в письме для подтверждения подписки</p>

en: Text to display when subscription with an AJAX request was successful
ru: Отображаемый текст в случае успешной подписки по AJAX-запросу

en: Request for confirmation
ru: Запрос на подтверждение подписки

en: Subject of the message subscribers receive when they sign up
ru: Тема письма, отправляемого после подписки

en: Message subscribers receive when they sign up
ru: Письмо, отправляемое после подписки

en: Goodbye from our Newsletter
ru: Вы покинули нашу информационную рассылку

en: Subject of the message subscribers receive when they unsubscribe
ru: Тема письма, отправляемого после отказа от подписки

en: Message subscribers receive when they unsubscribe
ru: Письмо, отправляемое после отказа от подписки

en: Welcome to our Newsletter
ru: Добро пожаловать в нашу рассылку

en: Subject of the message subscribers receive after confirming their email address
ru: Тема письма, которое будет отправлено после подтверждения адреса эл. почты

en: Message subscribers receive after confirming their email address
ru: Письмо, которое будет отправлено после подтверждения адреса эл. почты

en: [notify] Change of List-Membership details
ru: [Уведомление] Изменения учётных данных

en: Subject of the message subscribers receive when they have changed their details
ru: Тема письма, отправляемого после изменения учётных данных

en: Message subscribers receive when they have changed their details
ru: Письмо, отправляемое при изменении учётных данных

en: Part of the message that is sent to their new email address when subscribers change their information, and the email address has changed
ru: Часть сообщения, отправляемого на новый электронный адрес при изменении учётных данных (в т.ч. адреса эл. почты)

en: Part of the message that is sent to their old email address when subscribers change their information, and the email address has changed
ru: Часть сообщения, отправляемого на старый электронный адрес при изменении учётных данных (в т.ч. адреса эл. почты)

en: Your personal location
ru: Ваше расположение

en: Subject of message when subscribers request their personal location
ru: Тема письма при запросе индивидуальных настроек

en: Message when subscribers request their personal location
ru: Содержимое письма при запросе индивидуальных настроек

en: Default footer for sending a campaign
ru: Стандартный нижний колонтитул (footer) для отправки рассылки

en: Footer used when a message has been forwarded
ru: Нижний колонтитул (footer) письма при переадресации

en: Header of public pages.
ru: Верхний колонтитул публичных страниц

en: Footer of public pages
ru: Нижний колонтитул (footer) публичной страницы

en: Message to send when they request their personal location
ru: Содержимое письма, отправляемого по запросу индивидуальных настроек

en: String to always append to remote URL when using send-a-webpage
ru: Строка, которую необходимо добавлять к URL-адресу при отправке веб-страницы

en: Width for Wordwrap of Text messages
ru: Ширина при переносе по словам для текстовых сообщений

en: CSS for HTML messages without a template
ru: Код CSS для HTML писем без использования шаблона

en: Domains that only accept text emails, one per line
ru: Домены поддерживающие только текстовые письма, по одному в строку

en: last time TLDs were fetched
ru: Последний раз список TLD был получен

en: Top level domains
ru: Наиболее популярные домены

en: Your privileges for this page are insufficient
ru: Ваших привилегий недостаточно для этой страницы

en: Delete will delete user from the list
ru: Нажмите, чтобы удалить подписчика из списка

en: Sorry, only super users can delete users
ru: Извините, только администраторы могут удалять подписчиков

en: %s subscribers in total
ru: Подписчиков всего — %s

en: Subscribers with a red icon are either unconfirmed or blacklisted or both
ru: Подписчики с красной иконкой не подтвердили подписку и/или в чёрном списке

en: Show only unconfirmed users
ru: Только неподтвержденные

en: Show only blacklisted users
ru: Только из чёрного списка

en: Sort by
ru: Сортировать по признаку

en: asc
ru: по возрастанию

en: Listing user %d to %d
ru: Список подписчиков от %d до %d

en: Find a user
ru: Найти подписчика

en: Unique ID
ru: Уникальный идентификатор

en: reset
ru: Сбросить

en: Find subscribers
ru: Найти подписчиков

en: Download all users as CSV file
ru: Скачать список подписчиков (.CSV)

en: Add a User
ru: Добавить подписчика

en: msgs
ru: Писем получено

en: no results
ru: Ничего не найдено

en: No users apply
ru: Нет пользователей для выполнения

en: processing
ru: обработка

en: Adding index <b>%s</b> to %s</li>
ru: Добавление индекса <b>%s</b> в %s</li>

en: Adding index <b>%s</b> to %s<br/>
ru: Добавление индекса <b>%s</b> в %s<br/>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s</li>
ru: Добавление уникального индекса <b>%s</b> в %s</li>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s<br/>
ru: Добавление уникального индекса <b>%s</b> в %s<br/>

en: To install phpList, you need to enable Javascript
ru: Для установки phpList, вам нужно включить Javascript

en: The default system language is different from your browser language.
ru: Язык по умолчанию отличается от языковых настроек вашего браузера.

en: You can set <pre>$default_system_language = "%s";</pre> in your config file, to use your language as the fallback language.
ru: Возможно настроить <pre>$default_system_language = "%s";</pre> в файле конфигурации, для использования альтернативного языка.

en: It is best to do this before initialising the database.
ru: Рекомендуется перед инициализацией базы данных.

en: phpList initialisation
ru: Инициализация phpList

en: Please enter your name.
ru: Введите Ваше имя.

en: The name of your organisation
ru: Название Вашей организации

en: Please enter your email address.
ru: Введите адреса эл. почты.

en: The initial <i>login name</i> will be
ru: <i>Имя</i> первоначального пользователя будет

en: Please enter the password you want to use for this account.
ru: Введите пароль для этой учётной записи.

en: minimum of 8 characters.
ru: минимум из 8 символов.

en: Creating tables
ru: Создание таблиц

en: Initialising table
ru: Инициализация таблицы

en: Table already exists
ru: таблица уже используется

en: Initialise plugin
ru: Инициировать модуль

en: List for testing
ru: Список для тестирования

en: Sign up to our newsletter
ru: Подпишитесь на нашу информационную рассылку

en: Success
ru: Успешно

en: Tell us about it
ru: Рассказать нам об этом

en: Continue with
ru: Продолжить с

en: phpList Setup
ru: Установки phpList

en: Maybe you want to
ru: Возможно необходимо произвести

en: instead?
ru: вместо инициализации?

en: Force Initialisation
ru: Принудительная инициализация

en: (will erase all data!)
ru: (все данные будут утеряны!)

en: Hint: this page also works from commandline
ru: Совет: эта страница также доступна из командной строки

en: creating tables done
ru: Создание таблиц завершено

en: %d entries still to convert
ru: записи для конвертации - %d

en: converting data
ru: конвертация данных

en: processing cancelled
ru: Обработка отменена

en: Optimizing table to recover space
ru: Оптимизация таблицы для восстановления места

en: Finished
ru: Завершено

en: Convert some more
ru: Продолжить преобразование

en: invalid login from %s, tried logging in as %s
ru: войти в систему с адреса %s не удалась, попытка входа под именем %s

en: Failed sending a change password token
ru: Ошибка: ключ для смены пароля не был отправлен

en: Incorrect processing secret
ru: Неверный секретный ключ

en: login ip invalid from %s for %s (was %s)
ru: IP-адрес от %s для %s недействителен (был %s)

en: Your IP address has changed. For security reasons, please login again
ru: Ваш IP-адрес изменился. В целях обеспечения безопасности, войдите снова

en: invalidated login from %s for %s (error %s)
ru: недействительное имя пользователя от %s для %s (ошибка %s)

en: Your session timed out, please log in again
ru: Вышло время ожидания, сессия закрыта. Войдите снова

en: Your session timed out, please login again
ru: Вышло время ожидания, сессия закрыта. Войдите снова

en: goodbye
ru: до свидания

en: good morning
ru: доброе утро

en: good afternoon
ru: добрый день

en: good evening
ru: добрый вечер

en: phpList will work without Javascript, but it will be easier to use if you switch it on.
ru: Предпочтительно включить JavaScript, однако phpList будет работать и без него.

en: Running in testmode, no emails will be sent. Check your config file.
ru: Система работает в тестовом режиме, сообщения отправлены не будут.<br />Проверьте файл конфигурации.

en: Download the new version
ru: Скачать новую версию

en: You are trying to use RSS, but XML is not included in your PHP
ru: Ошибка при использовании RSS, поддержка XML не включена в установку PHP

en: open_basedir restrictions are in effect, which may be the cause of the next warning
ru: Действуют ограничениия для open_basedir, что может быть причиной следующего предупреждения

en: The attachment repository does not exist or is not writable
ru: Приложенный репозиторий не существует или не доступен для записи

en: Process the queue
ru: Обработать

en: View the queue
ru: Просмотреть

en: Hide forever
ru: Скрыть навсегда

en: You are trying to use PDF support without having FPDF loaded
ru: Использование поддержки PDF невозможно без загруженного модуля FPDF

en: The pageroot in your config does not match the current locationCheck your config file.
ru: Заглавная страница в файле конфигурации не соответствует текущему расположению. Проверьте файл конфигурации.

en: Sorry this page was not found in the plugin
ru: Данная страница не найдена в модуле

en: Sorry, that module does not exist
ru: Указанный модуль не существует

en: Sorry, not implemented yet
ru: Страница ещё не создана

en: choose
ru: выбрать

en: File is either to large or does not exist.
ru: Файл либо слишком большой, либо его не существует.

en: No file was specified.
ru: Файл не выбран.

en: Some characters that are not valid have been found. These might be delimiters. Please check the file and select the right delimiter. Character found:
ru: Найдены недействительные символы, возможно это разделители полей. Проверьте файл и выберите правильные разделители. Найденные символы:

en: Name cannot be empty
ru: Атрибут должен иметь название

en: Cannot find the email in the header
ru: Не найден столбец &laquo;email&raquo; в заголовке

en: Cannot find the password in the header
ru: Не найден столбец &laquo;password&raquo; в заголовке

en: Cannot find the loginname in the header
ru: Не найден столбец &laquo;loginname&raquo; в заголовке

en: Import administrators, please wait
ru: Ожидайте, импортируются администраторы

en: Record has more values than header indicated, this may cause trouble
ru: Запись имеет больше значений, чем установлено в заголовке, что может привести к сбоям

en: Test output: If the output looks ok, go Back to resubmit for real
ru: Тестовый вывод: если вывод правильный, нажмите назад для возврата к рассылкам

en: password
ru: пароль

en: login
ru: имя пользователя

en: Empty loginname, using email:
ru: Пустой &laquo;loginname&raquo;, будет использован адрес эл. почты:

en: Value
ru: Значение

en: added to attribute
ru: добавлено в атрибут

en: List for
ru: Список для

en: new administrator was
ru: - были

en: new administrators were
ru: - были

en: All the administrators already exist in the database
ru: Все адреса уже существуют в базе данных

en: Information has been updated from the import
ru: Информация была обновлена после импорта

en: succesfully imported to the database and added to the system.
ru: успешно импортированы и занесены в базу данных.

en: Import some more administrators
ru: Добавить ещё администраторов

en:    The file you upload will need to contain the administrators you want to add to the system. The columns need to have the following headers: email, loginname, password. Any other columns will be added as admin attributes.  Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
ru:    В загружаемом файле должны быть указаны администраторы, которых необходимо добавить. У столбцов адрес эл. почты, имя пользователя и пароль должны быть следующие заголовки: email, loginname, password. Данные из других столбцов будут добавлены в качестве атрибутов администратора. Предупреждение: файл должен быть в текстовом формате, не загружайте бинарные документы, такие как MS Excel.

en: Check this box to create a list for each administrator, named after their loginname
ru: При выборе опции будут созданы отдельные списки для каждого администратора с указанием названия после имени пользователя

en: Do Import
ru: Импортировать

en: Verify Settings
ru: Конфигурация

en: Configure attributes
ru: Настроить атрибуты

en: Create public lists
ru: Создать общедоступные списки

en: Create a subscribe page
ru: Добавить страницу подписки

en: Add some subscribers
ru: Добавить ещё подписчиков

en: Congratulations, phpList is set up, you are ready to start mailing
ru: phpList настроен! Можно отправлять письма

en: Start a message campaign
ru: Создать кампанию

en: configuration steps
ru: Этапы конфигурации

en: Go back to templates
ru: Вернуться к шаблонам

en: You cannot create a new list because you have reached maximum number of lists.
ru: Достигнуто максимальное число списков рассылки, невозможно создать новый список.

en: Members of this list
ru: Участники данного списка

en: New list added
ru: Был добавлен новый список

en: Add another list
ru: Добавить список

en: List name
ru: Название списка рассылки

en: Public list (listed on the frontend)
ru: Общедоступный (отображается в пользовательской части)

en: Order for listing
ru: Вес списка

en: Category
ru: Категория

en: choose category
ru: Выберите категорию

en: List Description
ru: Описание

en: Save
ru: Сохранить изменения

en: Cancel
ru: Отмена

en: Do not save, and go back to the lists
ru: Не сохранять и вернуться к спискам

en: This page requires Javascript to be enabled.
ru: На данной странице должен быть включен JavaScript.

en: To send your queue, you can now use the phpList.com service
ru: Для рассылки писем теперь доступен удалённый сервис phpList.com

en: Set up using the service
ru: Настройте при помощи сервиса

en: Use local processing
ru: Использовать локальную обработку

en: Processing queued campaigns
ru: Обработка кампаний в очереди

en: Using local processing
ru: Используется локальная обработка

en: Reset
ru: Сбросить

en: To send your queue, you use the service from phpList.com
ru: Для рассылки используется удалённый сервис phpList.com

en: View progress
ru: Просмотреть ход выполнения

en: Reset choice
ru: Сбросить

en: That rule exists already
ru: Это правило уже существует

en: Number of %s rules: %d
ru: Количество %s правил: %d

en: candidate
ru: Неактивные

en: Bounce Regular Expressions
ru: Регулярное выражение для возврата

en: No Rules found
ru: Правил не найдено

en: rule
ru: правило

en: match
ru: подобрать

en: expression
ru: выражение

en: #bncs
ru: #Возвращено

en: order
ru: порядок

en: with tagged rules:
ru: Операции с отмеченными правилами:

en: make active
ru: Активировать

en: make inactive
ru: Cделать неактивными

en: add a new rule
ru: Добавить новое правило

en: deleting bounce %d
ru: удаление возврата %d

en: processed
ru: Обработано

en: unidentified
ru: Неопознанные

en: %d unidentified bounces older than 2 months have been deleted
ru: удалено нераспознанных возвратов старше 2 месяцев: %d

en: %d processed bounces older than 2 months have been deleted
ru: удалено обработанных возвратов старше 2 месяцев: %d

en: All bounces have been deleted
ru: Все возвраты удалены

en: are you sure you want to delete all unidentified bounces older than 2 months
ru: Действительно удалить все неопознанные возвраты старше 2-х месяцев

en: delete all unidentified (&gt; 2 months old)
ru: Удалить все неопознанные (старше 2-х месяцев)

en: are you sure you want to delete all bounces older than 2 months
ru: Действительно удалить все возвраты старше 2-х месяцев

en: delete all processed (&gt; 2 months old)
ru: Удалить обработанные (старше 2-х месяцев)

en: are you sure you want to delete all bounces
ru: Действительно удалить все возвращённые письма?

en: view bounces by list
ru: Возвраты по спискам рассылки

en: no unidentified bounces available
ru: Нет неопознанных возвратов

en: no processed bounces available
ru: Нет возвратов для обработки

en: System Message
ru: Системное сообщение

en: Invalid email
ru: Неверный_адрес

en: Removed from blacklist by %s
ru: Удален из чёрного списка  %s

en: Removed from blacklist
ru: Удален из чёрного списка

en: Added to blacklist
ru: Добавлен в чёрный список

en: Added to blacklist for reason %s
ru: Добавлено в чёрный список по причине %s

en: sort by %s
ru: сортировать по %s

en: Back
ru: Назад

en: Close this box
ru: Закрыть это окно

en: Hide
ru: Скрыть

en: open
ru: открыть

en: close
ru: закрыть

en: Loading
ru: Загрузка

en: return to editing attributes
ru: Вернуться к редактированию атрибутов

en: test processing error
ru: Ошибка при обработке проверочного письма

en: test Processing info
ru: Информация по обработке проверочного письма

en: mails in mailbox
ru: сообщений во Входящих

en: Processing first
ru: Обработка в первую очередь

en: tests
ru: проверки

en: test_protocol not supported
ru: Протокол тестирования (test_protocol) не поддерживается

en: List Bounce Rules
ru: Список правил возвращённых писем

en: View Bounces per list
ru: Возвраты по спискам рассылки

en: Check Current Bounce Rules
ru: Проверить соответствие возвратов правилам обработки

en: You currently have no rules defined.      You can click "Generate Bounce Rules" in order to auto-generate rules from your existing bounces.      This will results in a lot of rules which you will need to review and activate.      It will however, not catch every single bounce, so it will be necessary to add new rules over      time when new bounces come in.
ru: Правила не определены. При нажатии &laquo;Создать новые правила&raquo; произойдёт автоматическая генерация правил исходя из существующих возвращённых писем. Это приведёт к созданию множества правил, с которыми необходимо будет ознакомиться и активировать. Для учёта новых возвратов, необходимо выполнить процедуру повторно.

en: You have already defined bounce rules in your system.      Be careful with generating new ones, because these may interfere with the ones that exist.
ru: Вы уже определили правила для возвращённых писем в системе. Будьте осторожны с созданием новых правил, т.к они могут конфликтовать со старыми.

en: Generate Bounce Rules
ru: Создать новые правила

en: Available URLs
ru: Доступные URL

en: last clicked
ru: последний переход

en: Select URL to view
ru: Выберите URL-адрес для просмотра

en: There are currently no statistics available
ru: На данный момент не имеется данных по статистике

en: URL Click Statistics
ru: Статистика переходов по ссылкам

en: Click details for a URL
ru: Подробнее о переходах по ссылкам

en: view subscribers who clicked
ru: подписчики, совершившие переходы

en: click rate
ru: Доля переходов (click rate), %

en: Your database version
ru: Версия продукта

en: Please edit your config file and change "mysql.inc" to "mysqli.inc" to avoid future PHP incompatibility
ru: Измените в файле конфигурации «mysql.inc» на «mysqli.inc», чтобы избежать несовместимости в будущем

en: Your database is already the correct version, there is no need to upgrade
ru: Установлена последняя версия, обновление не требуется

en: update Top Level Domains
ru: Обновить домены верхнего уровня

en: Please wait, upgrading your database, do not interrupt
ru: Подождите, идёт обновление базы данных, не прерывайте процесс

en: Database requires converting to UTF-8.
ru: Требуется конвертировать базу данных в UTF-8.

en: However, there is too little diskspace for this conversion
ru: Мало места на диске для конвертации

en: Please do a manual conversion.
ru: Выполните конвертацию вручную.

en: Run manual conversion to UTF8
ru: Запустить ручную конвертацию в UTF-8

en: Upgrade successful
ru: Обновление прошло успешно

en: Upgrade failed
ru: Обновление не удалось

en: Your database requires upgrading, please make sure to create a backup of your database first.
ru: Требуется обновление базы данных, убедитесь в наличии резервной копии ваших данных перед обновлением.

en: If you have a large database, make sure you have sufficient diskspace available for upgrade.
ru: В случае, если база данных имеет большой размер, необходимо удостовериться в том, что на диске достаточно свободного места для обновления.

en: When you are ready click %s Depending on the size of your database, this may take quite a while. Please make sure not to interrupt the process, once it started.
ru: Вы можете нажать %s Процесс займёт некоторое время, в зависимости от размера базы данных. Не прерывайте процесс после запуска.

en: Subscribe page information saved
ru: Изменения на страницах подписки изменены

en: Subscribe to our newsletter
ru: Подпишитесь на нашу рассылку

en: Please indicate how often you want to receive messages
ru: Укажите, как часто вы хотите получать письма

en: General Information
ru: Основная информация

en: Language file to use
ru: Язык для страницы подписки

en: Intro
ru: Заголовок

en: Thank you page
ru: Благодарственное письмо (Thank You Letter)

en: Text for Button
ru: Текст кнопки

en: HTML Email choice
ru: Возможность выбрать получение писем в HTML-формате

en: Don't offer choice, default to <b>text</b>
ru: Отправлять только текстовые письма

en: Don't offer choice, default to <b>HTML</b>
ru: Отправлять только HTML письма

en: Offer checkbox for text
ru: Отметить флажком текстовые письма

en: Offer checkbox for HTML
ru: Отметить флажком HTML письма

en: Radio buttons, default to text
ru: Переключатель, текстовые письма по умолчанию

en: Radio buttons, default to HTML
ru: Переключатель, HTML письма по умолчанию

en: Display Email confirmation
ru: Отображать запрос подтверждения адреса эл. почты

en: Display email confirmation
ru: Отображать запрос подтверждения адреса эл. почты

en: Don't display email confirmation
ru: Не отображать запрос подтверждения адреса эл. почты

en: Transaction messages
ru: Транзакционные письма

en: Message they receive when they subscribe
ru: Письмо, отправляемое после подписки

en: Message
ru: Письмо

en: Message they receive when they confirm their subscription
ru: Письмо, отправляемое после подтверждения подписки

en: Message they receive when they unsubscribe
ru: Письмо, отправляемое после отказа от подписки

en: Select the attributes to use
ru: Выберите атрибуты для использования на страницах подписки

en: Check this box to use this attribute in the page
ru: Отметьте флажком атрибут для использования на страницах подписки

en: Information needed for %s
ru: Информация необходима для

en: Select the lists to offer
ru: Выберите списки рассылок для использования на страницах подписки

en: You can only select "public" lists for subscribe pages.
ru: На страницах подписки можно использовать только общедоступные списки

en: No lists available, please create one first
ru: Нет общедоступных списков, для начала создайте один

en: If you do not choose a list here, all public lists will be displayed.
ru: Если не выбрать список, отобразятся все общедоступные списки подписчиков

en: If you choose one list only, a checkbox for this list will not be displayed and the subscriber will automatically be added to this list.
ru: При выборе одного списка флажок не отображается и подписчики автоматически добавляются в этот список.

en: No list categories have been defined
ru: Категории не созданы

en: Once you have set up a few categories, come back to this page to classify your lists with your categories.
ru: После создания категорий, на этой странице можно будет отсортировать списки рассылок по ним.

en: Configure Categories
ru: Настроить категории

en: Category assignments saved
ru: Принадлежность категории сохранилась

en: All lists have already been assigned a category
ru: У всех списков рассылок категории назначены

en: Re-edit all lists
ru: Повторить редактирование всех списков

en: save
ru: Сохранить

en: Open statistics
ru: Статистика по открытиям

en: Entries
ru: Записи

en: Viewed
ru: Всего просмотров

en: Type of attribute
ru: Тип атрибута

en: order of listing
ru: Вес атрибута

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Required for subscriber to fill out
ru: Требуется для заполнения подписчиком

en: Name of table with values
ru: Название таблицы со значениями

en: attribute
ru: Атрибуты

en: subscriber id
ru: Идентификатор

en: Value of this attribute for this subscriber
ru: Значение атрибута для этого подписчика

en: Is this subscriber confirmed
ru: Подписчик подтвердил подписку?

en: Is this subscriber blacklisted
ru: Подписчик в чёрном списке?

en: Did this subscriber manually confirm
ru: Администратор подтвердил участие вручную?

en: Number of bounces
ru: Количество возвратов

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Send this subscriber HTML emails
ru: Отправлять подписчику HTML-письма?

en: Which page was used to subscribe
ru: Использованная для подписки страница

en: RSS Frequency
ru: Частота RSS-рассылки

en: Last time password was changed
ru: Дата изменения пароля

en: Is this account disabled?
ru: Аккаунт отключен?

en: Additional data
ru: Дополнительные данные

en: History Summary
ru: Общая история

en: History Detail
ru: Подробная история

en: System Information
ru: Информация о системе

en: Order of listing
ru: Вес атрибута

en: Subject prefix
ru: Префикс темы

en: Rss Feed
ru: RSS-лента

en: Active
ru: Активно

en: Admin who is owner of this list
ru: Администратор списка

en: List category
ru: Категория списка

en: Subscriber ID
ru: Идентификатор подписчика

en: List ID
ru: Идентификатор списка рассылки

en: Primary Key
ru: Первичный ключ

en: subject
ru: Тема письма

en: from
ru: От

en: tofield
ru: поле «кому»

en: reply-to
ru: поле «адрес для ответа»

en: Text version of Message
ru: Текстовая версия письма

en: Footer for a message
ru: Подвал (footer) письма

en: Time to send message
ru: Время на отправку письма

en: Number of seconds to repeat the message
ru: Количество секунд на повтор письма

en: Final time to stop repetition
ru: Окончательное время завершения повторения

en: Number of seconds to requeue the message
ru: Количество секунд на повторную постановку в очередь

en: Final time to stop requeueing
ru: Окончательное время завершения повторной постановки в очередь

en: query to select the subscribers for this message
ru: запрос на выборку подписчиков этого письма

en: Is this message HTML formatted
ru: Письмо в формате HTML?

en: Format to send this message in
ru: В каком формате отправлять письмо

en: Template to use
ru: Какой шаблон использовать

en: Number Processed
ru: Количество обработанных

en: Sent as Text and HTML
ru: Отправлено в текстовом и HTML-формате

en: Sent as PDF
ru: Отправлено в формате PDF

en: Sent as Text and PDF
ru: Отправлено в текстовом и PDF-формате

en: Was the message viewed
ru: Письмо просмотрено?

en: How many bounces on this message
ru: Количество возвратов этого письма

en: When did sending of this message start
ru: Время начала отправки этого письма

en: if used as a RSS template, what frequency
ru: если используется как шаблон RSS, то какова частота?

en: Admin who is owner
ru: Владелец

en: Name of field
ru: Название поля

en: Message ID
ru: Идентификатор письма

en: Data
ru: Дата

en: When added to blacklist
ru: Дата включения в чёрный список

en: Name of Dataitem
ru: Название данных с датой

en: Attachment ID
ru: Идентификатор вложения

en: The original location on the uploader machine
ru: Путь к файлу на устройстве ,с которого загружено

en: The type of attachment
ru: Тип вложения

en: Size of the file
ru: Размер файла

en: subscriber ID
ru: Идентификатор подписчика

en: When viewed
ru: Дата просмотра

en: Status of message
ru: Состояние письма

en: Primary key
ru: Первичный ключ

en: Start Time
ru: Время начала

en: Is this process still alive?
ru: Обработка активна?

en: IP Address of who started it
ru: IP-адрес запустившего

en: The page that this process runs in
ru: Страница, где обработка была запущена

en: The template
ru: Шаблон

en: id of template
ru: идентификатор шаблона

en: The image
ru: Изображение

en: Date received
ru: Дата получения

en: Header of bounce
ru: Заголовок возвращённого письма

en: The bounce
ru: Возврат

en: Status of this bounce
ru: Статус возвращённого письма

en: System Comment
ru: Комментарий системы

en: Bounce ID
ru: Идентификатор возврата

en: When did it bounce
ru: Дата возврата

en: Forward email
ru: Переслать письмо

en: Status of forward
ru: Статус пересылки

en: When was it forwarded
ru: Дата пересылки

en: Editable?
ru: Редактируемый?

en: Type of data
ru: Тип данных

en: Login Name (max 25 chars)
ru: Имя для входа (до 25 символов)

en: Normalised loginname
ru: Нормализованное имя для входа

en: Time Created
ru: Дата создания

en: Time modified
ru: Последнее изменение

en: Modified by
ru: Кем изменено

en: Is this admin Super Admin?
ru: Сделать главным администратором?

en: Required
ru: Обязательно

en: attribute number
ru: номер атрибута

en: id of admin
ru: Идентификатор администратора

en: Value of this attribute for this admin
ru: Значение атрибута для администратора

en: When the password change request was made
ru: Дата запроса на смену пароля

en: Admin's Id
ru: Идентификатор администратора

en: Key
ru: Ключ

en: Admin who is owner of this page
ru: Владелец этой страницы

en: data
ru: данные

en: page this log was for
ru: страница для которой вёлся журнал

en: Link ID
ru: Идентификатор ссылки

en: URL to log
ru: URL для входа

en: URL to forward to
ru: URL для пересылки

en: When first clicked
ru: Первый переход

en: When last clicked
ru: Последний переход

en: Number of clicks
ru: Количество переходов

en: ID in forward table
ru: Идентификатор в таблице пересылки

en: Number of times this link has been sent to subscribers for this message
ru: Сколько раз ссылка отправлялась подписчикам в письме

en: Number of clicks from HTML emails
ru: Количество переходов из HTML-писем

en: Number of clicks from text emails
ru: Количество переходов из текстовых писем

en: forward ID
ru: идентификатор пересланного письма

en: Forward adding the UID?
ru: Добавлять уникальный идентификатор при пересылке?

en: URL should be unique
ru: URL должен быть уникальным

en: Name of data
ru: Название данных

en: date in unix format
ru: дата в формате UNIX

en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: Action on rule
ru: Действие при срабатывании правила

en: Count of matching bounces on this rule
ru: Количество соответствующих правилу возвратов

en: Related regex
ru: Связанные регулярные выражения

en: Related bounce
ru: Связанные возвращённые письма

en: adminid
ru: Идентификатор администратора

en: Language ISO
ru: ISO для языка

en: Original string
ru: Оригинальная строка

en: Translated string
ru: Переведённая строка

en: pagetitle:home
ru: Панель задач

en: pagetitlehover:home
ru: Вернуться к панели задач

en: pagetitle:setup
ru: Установки

en: pagetitlehover:setup
ru: Установки phpList

en: pagetitle:about
ru: О приложении phpList

en: pagetitlehover:about
ru: Больше информации о phpList

en: pagetitle:attributes
ru: Атрибуты подписчиков

en: pagetitlehover:attributes
ru: Создание, редактирование и изменение атрибутов подписчиков

en: pagetitle:stresstest
ru: Стресс-тестирование

en: pagetitlehover:stresstest
ru: Стресс-тестирование

en: pagetitle:list
ru: Списки рассылки

en: pagetitlehover:list
ru: Списки на которые можно подписаться

en: pagetitle:config
ru: Параметры

en: pagetitlehover:config
ru: Настройка параметров системы

en: pagetitle:catlists
ru: Список категорий

en: pagetitlehover:catlists
ru: Списки на которые можно подписаться

en: pagetitle:editattributes
ru: Редактировать атрибуты

en: pagetitlehover:editattributes
ru: Создание, редактирование и изменение атрибутов подписчиков

en: pagetitle:editlist
ru: Редактировать список

en: pagetitlehover:editlist
ru: Списки на которые можно подписаться

en: pagetitle:checki18n
ru: Проверить существование перевода

en: pagetitlehover:checki18n
ru: Проверить существование перевода

en: pagetitle:importsimple
ru: Простой импорт

en: pagetitlehover:importsimple
ru: Импортировать подписчиков, вставив список эл. адресов

en: pagetitle:import4
ru: Импорт подписчиков из внешней базы

en: pagetitlehover:import4
ru: Импортировать из удалённой БД

en: pagetitle:import3
ru: Импортировать подписчиков из IMAP

en: pagetitlehover:import3
ru: Импортировать из папок IMAP

en: pagetitle:import2
ru: Импортировать подписчиков из файла CSV

en: pagetitlehover:import2
ru: Импортировать подписчиков из файла CSV

en: pagetitle:import1
ru: Импортировать подписчиков из текстового файла

en: pagetitlehover:import1
ru: Импортировать подписчиков из текстового файла

en: pagetitle:import
ru: Импортировать

en: pagetitlehover:import
ru: Импортировать подписчиков

en: pagetitle:export
ru: Экспортировать

en: pagetitlehover:export
ru: Экспортировать подписчиков в файл

en: pagetitle:initialise
ru: Инициализация базы данных

en: pagetitlehover:initialise
ru: Инициализация базы данных

en: pagetitle:send
ru: Отправить кампанию

en: pagetitlehover:send
ru: Создать новую или отправить существующую рассылку

en: pagetitle:preparesend
ru: Подготовка сообщений для отправки

en: pagetitlehover:preparesend
ru: Подготовка сообщений для отправки

en: pagetitle:sendprepared
ru: Отправка подготовленных сообщений

en: pagetitlehover:sendprepared
ru: Отправка подготовленных сообщений

en: pagetitle:members
ru: Список участников

en: pagetitlehover:members
ru: Просмотр подписчиков, числящихся в списке

en: pagetitle:users
ru: Поиск

en: pagetitlehover:users
ru: Поиск по подписчиками в системе

en: pagetitle:reconcileusers
ru: Актуализировать БД

en: pagetitlehover:reconcileusers
ru: Актуализировать БД

en: pagetitle:user
ru: Информация о подписчике

en: pagetitlehover:user
ru: Информация о подписчике

en: pagetitle:adduser
ru: Добавить подписчика

en: pagetitlehover:adduser
ru: Добавить нового подписчика

en: pagetitle:userhistory
ru: История подписчика

en: pagetitlehover:userhistory
ru: Просмотреть историю профиля подписчика

en: pagetitle:messages
ru: Список кампаний

en: pagetitlehover:messages
ru: Просмотр списка рассылок

en: pagetitle:message
ru: Просмотр рассылки

en: pagetitlehover:message
ru: Просмотр подробностей о рассылке

en: pagetitle:processqueue
ru: Обработать очередь

en: pagetitlehover:processqueue
ru: Отправка очереди рассылки

en: pagetitle:defaults
ru: Стандартные значения атрибутов

en: pagetitlehover:defaults
ru: Стандартные значения атрибутов

en: pagetitle:upgrade
ru: Обновить phpList

en: pagetitlehover:upgrade
ru: Обновить phpList до последней версии

en: pagetitle:templates
ru: Шаблоны

en: pagetitlehover:templates
ru: Просмотр и управление шаблонами рассылки, которые используются для отправки писем в HTML

en: pagetitle:template
ru: Добавление/изменение шаблона

en: pagetitlehover:template
ru: Добавить или изменить шаблон

en: pagetitle:viewtemplate
ru: Просмотр шаблона

en: pagetitlehover:viewtemplate
ru: Предварительный просмотр шаблона

en: pagetitle:configure
ru: Конфигурация

en: pagetitlehover:configure
ru: Настроить основные параметры

en: pagetitle:admin
ru: Добавить/редактировать администратора

en: pagetitlehover:admin
ru: Вернуться к приборной панели

en: pagetitle:admins
ru: Управление администраторами

en: pagetitlehover:admins
ru: Управление администраторами

en: pagetitle:adminattributes
ru: Атрибуты администраторов

en: pagetitlehover:adminattributes
ru: Создание, редактирование и изменение атрибутов подписчиков

en: pagetitle:processbounces
ru: Обработка возвратов

en: pagetitlehover:processbounces
ru: Обработка возвращённых писем

en: pagetitle:bounces
ru: Список возвратов

en: pagetitlehover:bounces
ru: Список возвращённых писем

en: pagetitle:bounce
ru: Возвраты

en: pagetitlehover:bounce
ru: Просмотреть возвращённые письма

en: pagetitle:spageedit
ru: Редактировать страницу подписки

en: pagetitlehover:spageedit
ru: Редактировать страницу подписки

en: pagetitle:spage
ru: Страницы подписки

en: pagetitlehover:spage
ru: Страницы подписки

en: pagetitle:eventlog
ru: Журнал событий

en: pagetitlehover:eventlog
ru: Просмотр событий произошедших в phpList

en: pagetitle:getrss
ru: Скачать RSS-ленты

en: pagetitlehover:getrss
ru: Скачать доступные RSS-ленты

en: pagetitle:viewrss
ru: Просмотреть RSS

en: pagetitlehover:viewrss
ru: Просмотреть доступные RSS-ленты

en: pagetitle:community
ru: Сообщество phpList

en: pagetitlehover:community
ru: Страницы помощи, поддержка и участие в разработке

en: pagetitle:vote
ru: Голосовать за PHPlist

en: pagetitlehover:vote
ru: Голосовать

en: pagetitle:login
ru: Войти

en: pagetitlehover:login
ru: Страница авторизации

en: pagetitle:logout
ru: Выйти

en: pagetitlehover:logout
ru: Выйти из системы

en: pagetitle:mclicks
ru: Переходы в письмах

en: pagetitlehover:mclicks
ru: Статистика переходов по кампаниям

en: pagetitle:uclicks
ru: Переходы по ссылкам

en: pagetitlehover:uclicks
ru: Переходы по ссылкам

en: pagetitle:massunconfirm
ru: Список подавления

en: pagetitlehover:massunconfirm
ru: Массовый отказ от подписки

en: pagetitle:massremove
ru: Массовое удаление подписчиков

en: pagetitlehover:massremove
ru: Удаление группы подписчиков по списку адресов

en: pagetitle:usermgt
ru: Управление

en: pagetitlehover:usermgt
ru: Управление базой подписчиков

en: pagetitle:bouncemgt
ru: Управление возвратами

en: pagetitlehover:bouncemgt
ru: Управление возвращёнными письмами

en: pagetitle:domainstats
ru: Статистика по доменам

en: pagetitlehover:domainstats
ru: Статистика по доменам

en: pagetitle:mviews
ru: Открытия писем

en: pagetitlehover:mviews
ru: Статистика по открытиям писем

en: pagetitle:statsmgt
ru: Просмотр статистики

en: pagetitlehover:statsmgt
ru: Управление статистикой

en: pagetitle:statsoverview
ru: Обзор статистики

en: pagetitlehover:statsoverview
ru: Кампании за последние 12 месяцев

en: pagetitle:subscriberstats
ru: Статистика по подписчикам

en: pagetitlehover:subscriberstats
ru: Статистика по подписчиками

en: pagetitle:dbcheck
ru: Проверить структуру БД

en: pagetitlehover:dbcheck
ru: Проверить структуру БД

en: pagetitle:importadmin
ru: Импортировать администраторов

en: pagetitlehover:importadmin
ru: Импортировать администраторов

en: pagetitle:dbadmin
ru: Управление БД

en: pagetitlehover:dbadmin
ru: Администрирование БД

en: pagetitle:usercheck
ru: Проверка существующих подписчиков

en: pagetitlehover:usercheck
ru: Узнать, существует ли подписчик в базе

en: pagetitle:listbounces
ru: Возвраты по спискам рассылки

en: pagetitlehover:listbounces
ru: Возвращённые письма по спискам рассылки

en: pagetitle:bouncerules
ru: Правила для возвратов

en: pagetitlehover:bouncerules
ru: Правила обработки возвращённых писем

en: pagetitle:bouncerule
ru: Правила для возвратов

en: pagetitlehover:bouncerule
ru: Правила обработки возвращённых писем

en: pagetitle:checkbouncerules
ru: Проверить правила

en: pagetitlehover:checkbouncerules
ru: Проверить соответствие возвращённых писем правилам

en: pagetitle:translate
ru: Перевод phpList

en: pagetitlehover:translate
ru: AJAX-форма для интеграции в сайт

en: pagetitle:ajaxform
ru: Вставить AJAX-форму для подписки

en: pagetitlehover:ajaxform
ru: Интеграция кода AJAX на свой сайт

en: pagetitle:updatetranslation
ru: Обновление перевода

en: pagetitlehover:updatetranslation
ru: Обновление перевода

en: pagetitle:reindex
ru: Пересоздать индекс БД

en: pagetitlehover:reindex
ru: Переиндексировать базу данных

en: pagetitle:plugins
ru: Модули

en: pagetitlehover:plugins
ru: Подключаемые модули

en: pagetitle:hostedprocessqueuesetup
ru: Удалённая обработка

en: pagetitlehover:hostedprocessqueuesetup
ru: Настроить рассылку при помощи удалённого сервиса

en: pagetitle:suppressionlist
ru: Список подавления

en: pagetitlehover:suppressionlist
ru: Управление неподтверждёнными адресами
